Chora trzustka — 6 głównych objawów

Chora trzustka — 6 głównych objawów

Ostatnia aktualizacja: 29 września, 2021

Trzustka stanowi nieodzowny organ naszego ciała. Znając objawy złego funkcjonowania trzustki, możesz przewidzieć i zapobiec pojawieniu się znacznie poważniejszych problemów. Chora trzustka, której towarzyszy zapalenie, modyfikuje szereg funkcji trawiennych, może być też czasem związana ze złymi nawykami żywieniowymi.

Trzustka znajduje się za żołądkiem i jest odpowiedzialna za wytwarzanie enzymów, takich jak insulina i glukagon. Są one niezbędne do procesów trawiennych, dlatego jest to tak ważna część ciała. Docierają do jelita cienkiego, skąd pomagają w procesie syntezy pokarmu. Nieprawidłowe funkcjonowanie tego organu, może nieść za sobą poważne skutki. Te same enzymy produkowane w trzustce, mogą obrócić się przeciwko niej i koniec końców zaatakować ją.

W dzisiejszym artykule opowiemy Ci, jakie objawy wywołuje chora trzustka. Koniecznie przeczytaj.

Chora trzustka – jakie objawy wywołuje?

1. Chora trzustka a silny ból

Ból pojawia się w górnej części brzucha oraz za żołądkiem. Pamiętaj, że problemy z trzustką sygnalizuje tylko palący ból, który pojawia się po lewej stronie ciała i pod żebrami.

  • Ból jaki wywołuje chora trzustka jest wyraźniejszy od razu po jedzeniu lub piciu. Jest nawet bardziej odczuwalny po spożyciu produktów bogatych w tłuszcze.
  • Ból może rozpocząć się następnego dnia po zjedzeniu posiłku. Może też utrzymywać się przez kilka dni i nasilać się stopniowo. Czasami osiąga wysoki poziom, bywa wręcz nieznośny.
  • Ból staje się bardziej intensywny podczas leżenia na plecach.
  • Ból promieniuje z tyłu pleców ku lewej łopatce.

2. Gorączka

Enzymy, które atakują trzustkę powodują stan zapalny. Gorączka w takim stanie jest całkowicie normalnym następstwem.

Kiedy czujesz ból lub jakikolwiek inny rodzaj dyskomfortu pamiętaj, aby zmierzyć temperaturę. Jeśli jest ona podwyższona o kilka stopni, powinieneś skonsultować się z lekarzem. To konieczne. Specjalista jest jedyną osobą, która może wykluczyć jakiekolwiek oraz odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania i rozwiać ewentualne wątpliwości.

Objawy mogą być powodowane przez inne czynniki. Dlatego to takie ważne, by rozwiać wątpliwości.

3. Chora trzustka a nudności

Mogą pojawić się także wymioty. Kiedy Twój system trawienny nie pracuje należycie, może się pojawić ten przykry objaw. Uczucie dyskomfortu w takiej sytuacji jest normalne.

Ból brzucha - chora trzustka

4. Ból głowy

Normalną rzeczą jest także odczucie zmęczenia, irytacji, problemy z koncentracją i nagłe bóle głowy. To wszystko jest spowodowane atakiem na Twój system immunologiczny. Efekty są odczuwalne natychmiastowo.

5. Utrata wagi

Jeśli pokarm, który spożywasz nie jest odpowiednio trawiony, organizm nie będzie w stanie wchłonąć z niego odpowiednich składników odżywczych. Trzustka jest niszczona przez swoje własne enzymy lub zostaje zablokowana przez kamienie woreczka żółciowego.

Nic więc dziwnego, że osoby, które cierpią na choroby związane z trzustką zaczynają tracić na wadze, pomimo tej samej diety. Zwróć uwagę na nagłą utratę wagi.

6. Częstoskurcz

Masz przyspieszony rytm serca i oddychasz szybciej? Uważaj, to wszystko może powodować chora trzustka. Układ odpornościowy nie ma już wystarczającego zapasu energii, a to zmusza serce do szybszej pracy. W takiej sytuacji możesz odczuwać duszności oraz mieć podwyższony puls. Należy to kontrolować.

Chora trzustka – jakie są powody?

Badania dowodzą, że 80% wszystkich zapaleń trzustki, jest spowodowana przede wszystkim przez kamienie woreczka żółciowego i złe nawyki żywieniowe. W związku z tym kamienie blokują kanały żółciowe, tym samym uniemożliwiając trzustce spełnianie swoich funkcji.

Jeśli chodzi o dietę, to spożywanie zwiększonych ilości tłuszczów i nadużywanie alkoholu skutkuje nieodwracalnymi uszkodzeniami trzustki. Dlatego należy o tym pamiętać. Inne przyczyny zapaleń trzustki to na przykład niewydolność nerek, toczeń, mukowiscydoza oraz niepożądane działanie niektórych leków. Czynników jest całe mnóstwo.

W jaki sposób mogę zadbać o swoją trzustkę?

Brokuły

Nie jesteś z góry skazany na porażkę. Możesz pomóc swojej trzustce. Co zrobić?

  • Po pierwsze, ogranicz ilość białego cukru i mąki.
  • Po drugie, jeśli palisz, przestań. Jest to absolutnie niezbędne w profilaktyce chorób trzustki.
  • Co więcej, unikaj napojów alkoholowych. Jeden kieliszek wina, według dietetyków, może przynieść korzystne efekty dla Twojego organizmu. Notoryczne przekraczanie tej dawki może jednak w krótkim czasie zniszczyć trzustkę. 
  • Ponadto spożywaj produkty bogate w błonnik.  Najlepsze są pełnoziarniste.
  • Poza tym unikaj czerwonego mięsa.
  • Wprowadź do swojej diety warzywa kapustne. Jedz brokuły, kalafior, kapustę, rzeżuchę i brukselki. Są one idealne dla trzustki. Pomagają też przeciwdziałać rakowi.
  • Staraj się nie przybierać na wadze.
  • Zapobiegaj cukrzycy.
  • Dieta bogata w białka jest niezastąpiona jeśli chodzi o leczenie i przeciwdziałanie chorobom trzustki. Staraj się zawsze dostarczać jak najwięcej cennego białka swojemu organizmowi, zwłaszcza przez spożywanie roślin strączkowych i ryb. Jeśli jesz mięso, upewnij się, że jest ono wysokiej jakości i pochodzi z indyka. Co więcej, jest ono znacznie zdrowsze i zawiera mniej tłuszczu.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.