Zły cholesterol - Uważaj na te produkty spożywcze

Zły cholesterol (LDL) może powodować powstawanie płytki miażdżycowej w tętnicach i powodować poważne problemy sercowo-naczyniowe. W rezultacie musisz kontrolować jego poziom, aby zapobiec komplikacjom.
Zły cholesterol - Uważaj na te produkty spożywcze
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Gdy zły cholesterol nagromadzi się w tętnicach, dochodzi do schorzenia zwanego hipercholesterolemią. To jedna z chorób cywilizacyjnych, która coraz częściej dotyka dzisiejsze społeczeństwo.

Cholesterol, w pewnych ilościach jest niezbędny dla naszego organizmu. Jest wydzielany przez naszą wątrobę, a także dostarczany przez niektóre produkty spożywcze, które go zawierają. Gdy jest przyswojony, odgrywa rolę w tworzeniu kwasów żółciowych, funkcji układu krążenia i całej serii procesów, które są niezbędne dla naszego zdrowia.

Problem polega na tym, że w nadmiernych ilościach powoduje zaburzenie równowagi w organizmie. Natomiast uformowanie płytki miażdżycowej w tętnicach, zwiększa niepokojąco ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową.

Dlatego, aby zapobiec powikłaniom zdrowotnym, ważne jest, aby wiedzieć, czym się objawiają. Musisz także wiedzieć, jakie pokarmy mają tendencję do zwiększania poziomu LDL.

Co to jest zły cholesterol (LDL)?

Lipoproteiny o niskiej gęstości (LDL), lepiej znane jako “zły cholesterol”, są rodzajem tłuszczu, który ma tendencję do gromadzenia się w tętnicach. Powoduje to powstawanie blaszki miażdżycowej.

Jest to jeden z głównych czynników ryzyka dla układu sercowo-naczyniowego. A ze względu na sposób, w jaki się rozwija, jest często wymieniony jako jeden z “cichych zabójców”.

U pacjenta stwierdza się hipercholesterolemię, gdy poziom mierzonego cholesterolu LDL przekraczają 130 mg/dl. Czynnik ryzyka występuje również, gdy poziom “dobrego cholesterolu” (HDL) jest niższy niż 35 mg/dl w przypadku mężczyzn i 40 mg/dl u kobiet.

Objawy wysokiego cholesterolu

Objawy kliniczne wysokiego cholesterolu mogą być różne dla w zależności od pacjenta. Ogólnie rzecz biorąc, gdy problem jest na początkowym etapie, nie powoduje silnych objawów.

zły cholesterol w tętnicach

W miarę rozwoju schorzenia możesz zauważyć:

  • Uczucie ciężkości lub niestrawność
  • Zmęczenie
  • Zaparcia
  • Roztrzęsienie
  • Nieświeży oddech
  • Stany zapalne w kończynach
  • Zawroty głowy
  • Bóle głowy
  • Rozmyty obraz
  • Ból w klatce piersiowej

Pokarmy, w których zły cholesterol (LDL) występuje w największych ilościach

Istnieje kilka czynników, które doprowadzają do nagromadzenia się złego cholesterolu w tętnicach. Jednak większość przypadków ma związek z nieprawidłową dietą i przyjmowaniem pokarmów, które zawierają duże ilości tego rodzaju tłuszczu.

Z tego powodu, zarówno w celu zapobiegania, jak i leczenia, ważne jest, aby wyeliminować je z regularnej diety. Istnieją zdrowsze zamienniki, które stanowią doskonałą alternatywę.

1. Pełnotłuste produkty mleczne

Pełnotłuste produkty mleczne mają wysoką zawartość tłuszczów nasyconych, dlatego pacjenci, którzy mają problemy z cholesterolem, powinni całkowicie wykluczyć je ze swojego jadłospisu.

Najlepiej zastąpić je produktami o “zmniejszonej zawartości tłuszczu” lub “odtłuszczonymi”.

nabiał

Przykłady pełnotłustych produktów mlecznych

  • Pełnotłuste mleko
  • Śmietanka do kawy
  • Mleko skondensowane
  • Śmietana
  • Masło i margaryna

2. Sery

Odżywcze wartości sera, w tym także poziom cholesterolu, różnią się w zależności od gatunku. Niektóre sery zawierają minimalne ilości, inne natomiast charakteryzują się wysoką zawartością cholesterolu, a ich spożywanie stanowi większe ryzyko.

Sery, które mają więcej tłuszczów nasyconych i złego cholesterolu (LDL) to te, które zostały przetworzone i te, które nadają się do smarowania.

3. Czerwone mięso

Jest ono częścią codziennej diety wielu ludzi. Ale czerwone mięso jest jednym z pokarmów o najwyższym stężeniu cholesterolu i tłuszczów nasyconych. Nie należy jeść mięsa zbyt często. Ponadto, należy wybrać chudsze kawałki, pozbywając się jak największej ilości tłuszczu.

czerwone mięso

4. Podroby a zły cholesterol

Te pokarmy są doskonałym źródłem witamin A, B i D, a także minerałów takich jak potas i żelazo. Mimo to należy uważać z ich spożywaniem i dodawać do jadłospisu sporadycznie. Wynika to z tego, że są bogate w zły cholesterol i tłuszcze nasycone.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zobacz artykuł: Przetworzona żywność – 8 powodów, by ją rzucić

5. Majonez

Majonez, a także gotowe do kupienia sosy, mają wysoki poziom tłuszczów nasyconych, cholesterolu i kalorii. Czasem możemy zrobić wyjątek i dodać łyżkę majonezu do sałatki lub na kanapkę, jednak codzienne spożywanie może powodować gromadzenie się tłuszczu w tętnicach.

zły cholesterol a majonez

6. Kupne pieczywo a zły cholesterol

Przemysłowe wypieki zawierają wysokie stężenie cukru, tłuszczów nasyconych i tłuszczów trans. Wszystko to razem powoduje, że zły cholesterol (LDL) gromadzi się w tętnicach co ułatwia tworzenie płytki miażdżycowej.

Czy zazwyczaj włączasz te produkty do swojej codziennej diety? Nawet jeśli nie masz wysokiego poziomu cholesterolu, ważne jest, aby zmniejszyć ich ilość. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych chorób. Zamiast tego, dobrze jest wzbogacić dietę o produkty o dużej zawartości kwasów tłuszczowych omega-3, przeciwutleniaczy i błonnika.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Kattoor AJ., Kanuri SH., Mehta JL., Role of ox LDL and LOX 1 in atherogenesis. Curr Med Chem, 2019. 26: 1693-1700.
  • Yu Z., Ley SH., Sun Q., Hu FB., et al., Cross sectional association between sugar sweetened beverage intake and cardiometgabolic biomarkers in US women. Br J Nutr, 2018. 119: 570-580.
  • Takeuchi H., Sugano M., Industrial trans fatty acid and serum colesterol: the allowable dietary level. J Lipids, 2017.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.