Cholesterol: 5 kluczowych metod kontroli

Zmiany w stosowanej każdego dnia diecie i ćwiczenia fizyczne mogą skutecznie obniżyć poziom cholesterolu we krwi. W naszym dzisiejszym artykule omówimy pięć głównych sposobów pozwalających na obniżenie wysokiego poziomu cholesterolu we krwi tak, aby cieszyć się zdrowszym życiem.
Cholesterol: 5 kluczowych metod kontroli

Ostatnia aktualizacja: 07 lutego, 2019

Cholesterol. To straszne słowo jednoznacznie kojarzy się praktycznie każdemu z nas z jakąś poważną, przewlekłą chorobą i mnóstwem różnych dolegliwości, które obniżają jakość naszego życia.

Czy kiedykolwiek jednak zastanawiałeś się, jak możesz kontrolować swój cholesterol we krwi? A także co powinieneś wiedzieć na jego temat? I jakie ulepszenia powinieneś wprowadzić do swojego stylu życia?

Poniżej zaprezentujemy Ci aż pięć skutecznych sposobów na poprawę stanu swojego zdrowia i uniknięcie licznych komplikacji, które mogą negatywnie wpływać na Twój organizm.

Należy pamiętać przy tym jednak o tym, że cholesterol nie jest czymś, co można zupełnie zignorować, czy wręcz zlekceważyć. To naprawdę poważna sprawa, o której należy zawsze pamiętać.

Po pierwsze, ważne jest zrozumienie tego, że mówimy tutaj o czymś naprawdę ważnym. Jest to kwestia istotna do tego stopnia, że wręcz powinieneś natychmiast podjąć kroki tak, aby ponownie ustawić swoje zdrowie na właściwej ścieżce. Pamiętaj zawsze o tym uniwersalnym powiedzeniu, które brzmi: “Jesteś tym, co jesz”.

Cholesterol jest ogólnie rzecz biorąc substancją zbliżoną do tłuszczu, wytwarzaną przez wątrobę. Do swojego organizmu dostarczasz go także poprzez swoją codzienną dietę. Cholesterol może zostać podzielony na dwie główne odmiany. Są one następujące:

LDL i HDL
  • HDL, czyli tak zwany potocznie „dobry” cholesterol, który obniża ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia.
  • LDL lub inaczej rzecz biorąc „zły cholesterol, który jest niezwykle szkodliwy dla naszego zdrowia.

W dalszej części naszego dzisiejszego artykułu zaprezentujemy Ci pięć wskazówek, o których zawsze warto pamiętać. Dzięki nim będziesz w stanie znacząco zredukować wszelkie problemy zdrowotne związane z nadmiernie podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi. Ale nie martw się na zapas.

Różnicę uzyskaną dzięki tym prostym krokom poczujesz już po kilku dnia. Szybko też poczujesz się zdrowiej i bardziej zrównoważonym. Zapraszamy do lektury!

5 sposobów pozwalających kontrolować Twój cholesterol

Poniżej zamieszczamy pięć najważniejszych wskazówek, których przestrzeganie pozwoli Ci trzymać swój cholesterol pod kontrolą. Przeczytaj je i zapamiętaj każdą z nich!

1. Unikaj siedzącego trybu życia

Wykonuj co najmniej 90 minut ćwiczeń sercowo-naczyniowych (lub ogólnie rzecz biorąc z grupy kardio) w tygodniu tak, aby uzyskać optymalne zdrowie układu krążenia. To pozwoli Ci także schudnąć i kontrolować jednocześnie poziom cholesterolu we krwi.

Ćwiczenia z grupy kardio obejmują każdą formę aktywności fizycznej, która wielokrotnie, powtarzalnie wykorzystuje duże mięśnie Twojego ciała i zwiększa tętno bicia serca. Takie rozwiązanie znakomicie zwalcza szkodliwe skutki braku aktywności fizycznej.

Siedzący tryb życia

Wyjdź na spacer lub skorzystaj z pasów do ćwiczeń. Wybierz się na rower. Weź kajak na wodę, by trochę powiosłować. Albo udaj się na pływalnię. Każdy rodzaj aktywności, jaki wybierzesz, jest tak naprawdę zupełnie w porządku.

Prowadzenie siedzącego trybu życia bez żadnych ćwiczeń bez wątpienia doprowadzi do straszliwych konsekwencji zdrowotnych. Co więcej, będą się one pogarszać się wraz ze wzrostem poziomu cholesterolu w Twoje krwi. Właśnie z powodu braku odpowiedniej ilości ćwiczeń fizycznych.

2. Jedz więcej warzyw

Zrób sobie przynajmniej jeden bezmięsny posiłek na tydzień. Zastąp białko zwierzęce (zawarte na przykład w wołowinie, wieprzowinie, rybach, jajkach, nabiale i tak dalej) białkiem roślinnym.

Na przykład znajdującym się w takich produktach spożywczych, jak fasola, soczewica, tofu lub komosa ryżowa. Wypróbuj te białko roślinne w między innymi sałatkach, czy zupach lub wymieszaj je tak, aby obniżyć spożycie tłuszczów nasyconych.

Warzywa

Jeśli jednak zbyt trudno jest obniżyć Ci ilość zjadanego w trakcie tygodnia mięsa, spróbuj jeść jednocześnie wysokokaloryczne warzywa, takie jak marchew, brokuły i kapusta. W ten sposób możesz przeciwdziałać negatywnemu działaniu tłuszczu, który jesz w dużych ilościach.

3. Obniż ilość spożywanego tłuszczu zwierzęcego

Ten punkt jest naprawdę bardzo ważny dla optymalnego zdrowia Twoich żył i tętnic. Należy pamiętać bowiem o tym, że ogromna część cholesterolu w Twoim organizmie pochodzi bezpośrednio z Twojego pożywienia.

Co więcej, żywność o wysokiej zawartości tłuszczu zwierzęcego ma zawsze wysoki poziom cholesterolu. Unikaj więc tworzenia w swoim ciele tykającej bomby zegarowej.

Czerwone mięso

Zapomnij o spożywaniu jedzenia o wysokiej zawartości tłuszczu. Na przykład takiego jak przetworzone metodami przemysłowymi mięso, która to kategoria obejmuje między innymi: kiełbaski, salami, szynkę bolońską i tłuste czerwone mięso, takie jak żeberka i bardziej tłuste kawałki wołowiny, cielęciny, wieprzowiny oraz jagnięciny.

Ponadto usuń skórkę z kurczaka i mięsa z indyka. Unikaj niektórych pełnotłustych produktów mlecznych, takich jak mleko 3,2 %, ser i masło.

4. Białko i błonnik, Twoi ogromni sojusznicy

Mamy tendencję do myślenia o białku i błonniku, jako o wielkiej ofierze, którą musimy złożyć na ołtarzu swojego codziennego sposobu odżywiania się, aby osiągnąć wymarzony cel. Tak jednak nie jest.

Możesz cieszyć się dobrze zbilansowaną dietą, która cechuje się niskim poziomem cholesterolu, a jednocześnie spożywać wysokiej jakości produkty spożywcze i mieć przy tym zdrowe ciało.

Błonnik

W szczególności powinieneś włączyć do swojej diety więcej pokarmów bogatych w błonnik. Rozpuszczalny błonnik może znakomicie wiązać się z żółcią. Jest ona cała jest zbudowana praktycznie rzecz biorąc z cholesterolu. A błonnik może eliminować ją następnie w Twoich jelitach.

Możesz znaleźć rozpuszczalny błonnik między innymi w płatkach owsianych, siemieniu lnianym, jęczmieniu, roślinach strączkowych, owocach i warzywach korzeniowych, a także w tradycyjnych produktach pełnoziarnistych.

5. Czas raz na zawsze poradzić sobie z otyłością

Bez wątpienia jedną z najstraszliwszych możliwych konsekwencji cholesterolu jest otyłość. Jak dotąd wspomnieliśmy o sposobach kontrolowania poziomu cholesterolu. Ale jeśli nie zwracasz uwagi na swoją wagę, możesz wstąpić na naprawdę bardzo niebezpieczną drogę.

Otyłość

Jeśli masz nadwagę lub jesteś wręcz otyły, powinieneś jak najszybciej zrzucić dodatkowe kilogramy. Utrata wagi pomaga zmniejszyć poziom złego cholesterolu.

Co więcej, zrzucenie już od 5 do 8 kilogramów funtów może mieć niezwykle pozytywny, wręcz zbawienny wpływ na poziom Twojego cholesterolu we krwi. Nie lekceważ tego!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.