Dieta antycellulitowa - najważniejsze wskazówki
Eliminacja cellulitu to otwarta wojna z naszymi złymi nawykami, którą niektórzy z nas muszą toczyć dzień po dniu. W rzeczywistości ten problem w życiu wielu ludzi przyjmuje formę kompleksu, z którym trudno się pogodzić. Dlatego poniżej przedstawiamy wskazówki, bez których dieta antycellulitowa nie ma prawa bytu.
Zastosowana dieta antycellulitowa nie może być procesem tymczasowym. Powinna to być ostateczna i systematyczna zmiana nawyków, jeśli nie chcemy, aby ten problem do nas powracał. Oto kilka prostych wskazówek potrzebnych w diecie redukującej cellulit.
Cellulit zwany też skórką pomarańczową to choroba metaboliczna, jednak ujmując to w prostych słowach – jest to po prostu zbędna tkanka tłuszczowa.
Może pojawić się bez względu na to, czy cierpimy na nadwagę, czy też nie. Jedynym sposobem wygrania z tym głównie estetycznym problemem – jest ciężka praca nad swoim ciałem i zdrowiem.
Od czego zacząć? Od zmiany trybu naszego życia. Zalecamy, aby najpierw zmienić nawyki żywieniowe. To nie może być chwilowa dieta, ale zdrowe odżywianie na co dzień przez resztę naszego życia, oczywiście z pewnymi dozwolonymi “grzeszkami”, którymi od czasu do czasu mogą być słodycze oraz inne produkty.
Dieta antycellulitowa – od czego zacząć?
Słowo “dieta” wielu osobom kojarzy się źle, ale potraktujmy je jako synonim zaangażowania i odpowiedzialności za zmiany w swoim życiu.
Aby dieta antycellulitowa przyniosła rezultaty – musi być systematyczna. Powinniśmy spożywać tylko produkty o niskiej zawartości tłuszczu oraz cukrów prostych.
Aby wyeliminować cellulit, powinniśmy zaplanować swój jadłospis na każdy dzień tygodnia. Dieta antycellulitowa powinna opierać się na kilku podstawowych zasadach, które mogą zapobiec gromadzeniu się tkanki tłuszczowej i pozwolą uwolnić organizm z toksyn.
Przydatne porady żywnościowe
- Jedz co trzy godziny: chodzi o równomierny podział ilości spożywanego jedzenia w ciągu dnia; tak aby główne posiłki i przekąski miały szansę rozłożyć się w czasie.
- Nie opuszczaj śniadania: po przebudzeniu pierwszy posiłek powinien być spożyty nie później niż w przeciągu 4 godzin. Jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia i choć wszyscy ciągle to powtarzają – naprawdę wpływa zbawiennie na funkcjonowanie naszego organizmu.
- Unikaj słodyczy: ze względu na zawarte w nich szkodliwe cukry proste. Można sobie pozwolić na coś słodkiego raz na jakiś czas – ale nie codziennie. Nie więcej niż raz w tygodniu.
- Zapomnij o rafinowanych węglowodanach: dieta antycellulitowa nie uwzględnia mąki, ryżu, białego chleba czy pszennego makaronu. Możesz zastąpić je ich integralnymi zamiennikami; są zdrowsze i naprawdę nie odczujesz różnicy.
- Zmniejsz ilość soli dodawanej do posiłków: sól przyczynia się do zatrzymania płynów, a to potęguje cellulit. Zastąp sól ziołami i unikaj stosowania przetworzonych produktów.
- Pozbądź się złej jakości tłuszczów: smażone pokarmy, panierowana skórka kurczaka, smalec i mleko w proszku są potencjalnymi źródłami szkodliwych tłuszczów; o ile to możliwe, unikaj ich w swojej codziennej diecie.
- Pożegnaj się z nałogami: dieta antycellulitowa powinna być wolna od kofeiny, która jest naszym największym wrogiem i ogromnym sprzymierzeńcem skórki pomarańczowej.
Jaki wpływ ma kofeina? Doprowadza do skurczu naczyń krwionośnych i wzmaga stany zapalne w tkance skórnej. Zastąp kawę – herbatą. Podobnie zrezygnuj z alkoholu, papierosów i pikantnych potraw.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj więc ten artykuł: Wyeliminowanie cellulitu – Domowe ćwiczenia
3 owoce, których nie może zabraknąć w diecie redukującej cellulit
1. Grejpfrut
W diecie antycellulitowej nie powinno zabraknąć tego rajskiego cytrusa. Zawiera bardzo wysokie poziomy witamin A, B i C. Ponadto pomaga schudnąć, zwiększa poczucie sytości i analogicznie zmniejsza apetyt. Dlatego zalecamy rozpoczęcie dnia od dobrego grejpfrutowego soku.
Co więcej, grejpfrut redukuje też poziom cholesterolu i jest doskonałym sojusznikiem przeciwko chorobom sercowo-naczyniowym i cukrzycy.
2. Ananas
Już w XIV wieku Francuzi poznali się na fantastycznych właściwościach tego owocu. Pozwala on chociażby uniknąć zatrzymywania płynów w organizmie czy zadbać o zdrowie swojej okrężnicy i detoksykację organizmu. Ponadto zawiera witaminę C i pomaga zrzucić zbędne kilogramy.
Nasza rada: Jedz trzy plasterki dziennie, jeden po każdym z głównych posiłków.
3. Jabłko
Jabłko to superman w walce z cellulitem. Znasz przysłowie: zjedz jedno jabłko dziennie, a lekarz nie będzie Ci wcale potrzebny? Ten owoc udrażnia nasz przewód pokarmowy, ponadto średnie jabłko osiąga maksymalnie ok. 80 kalorii – wzmaga zatem poczucie sytości, zmniejsza apetyt i pozwala nam schudnąć.
Do tego trio możesz dodać melon, chińskie pomarańcze (kumkwaty) i granat. Nie tylko są pyszne, ale też działają leczniczo na cellulit.
Są doskonałą opcją na przekąskę; można do nich dołączyć orzechy czy jogurt naturalny i delektować się zdrowiem, obserwując zmniejszający się cellulit.
Koniecznie przeczytaj również ten ciekawy artykuł: Zwalcz cellulit – Poranne rytuały
Co jeszcze możesz zrobić, aby pozbyć się skórki pomarańczowej?
Walka z chorobą metaboliczną, jaką jest cellulit, powinna rozpocząć się od diametralnych zmian nawyków żywieniowych. Oprócz wspomnianych elementów diety antycellulitowej, warto uwzględnić te rady:
- Postaraj się zrezygnować z butów na wysokim obcasie.
- Unikaj noszenia ciasnych ubrań.
- Powiedz sobie “no stress”: bowiem skumulowane napięcie utrudnia krążenie, przez co nie dochodzi do potrzebnej wymiany produktów odżywczych i eliminacji toksyn.
- Postaw na aktywność fizyczną jako priorytet – spaceruj przez pół godziny, ćwicz chodząc w górę i w dół po schodach, wybierz się na rower.
Ćwiczenia fizyczne powinny być częścią naszej codzienności, nie tylko w walce z cellulitem. Ale to już na pewno wiesz!
Antycellulitowa dieta jest kluczowa w eliminacji czy zapobieganiu skórce pomarańczowej. Celem jednak nie powinna być restrykcyjna dieta sama w sobie, ale przekształcenie jej w sposób na życie. Pamiętaj, że Twoje ciało jest świątynią życia – musisz o nie dbać. Mamy je tylko jedno!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Rynders CA., Thomas EA., Zaman A., Pan Z., et al., Effectiveness of intermittent fasting and time restricted feeding compared to continuous energy restriction for weight loss. Nutrients, 2019.
- Ferrarese R., Ceresola ER., Preti A., Canducci F., Probiotics, prebiotics and synbiotics for weight loss and metabolic syndrome in the microbiome era. Eur Rev Med Pharmacol Sci, 2018. 22 (21): 7588-7605.
- Swift DL., McGee JE., Earnets CP., Carlisle E., et al., The effects of exercise and physical activity on weight loss and maintenance. Prog Cardiovasc Dis, 2018. 61 (2): 206-213.