Bycie singlem - poznaj wady i zalety

Bycie w związku nie jest wcale lepsze ani gorsze od bycia samemu. Obie opcje są równie ważne i obie mają swoje wady i zalety.
Bycie singlem - poznaj wady i zalety

Ostatnia aktualizacja: 09 lipca, 2019

Ze społecznego punktu widzenia, osoby w pewnym przedziale wiekowym, jeśli nie są w związku małżeńskim, nie są postrzegane pozytywnie. Bycie singlem kojarzy się często z samotnością, smutkiem i brakiem możliwości spełnienia pewnych kulturowych oczekiwań.

Niemniej jednak, w wielu przypadkach ludzie decydują się na samodzielne życie. Niezależnie od tego, co myślisz, bycie singlem nie jest niczym złym. Dla wielu osób jest to decyzja, którą podjęły świadomie i której nie żałują. Z drugiej strony, może być powodem niskiej własnej wartości.

Jakie są korzyści bycia singlem? Czytaj dalej!

Bycie singlem – wady i zalety

1.Masz więcej czasu na ćwiczenia

Single mają więcej wolnego czasu niż osoby żyjące w związkach małżeńskich (w większości przypadków), dlatego mogą codziennie przeznaczyć godzinę na ćwiczenia na siłowni, dzięki którym pozostają w formie.

Osoby mające partnera często wolą spędzać czas wolny na wspólnym obiedzie, wyjściu do kina, rozmowie lub spacerze z drugą połówką.

Mężczyzna ćwiczy na siłowni, bycie singlem służy dbałości o nas samych

Jeśli nie jesteś w związku, możesz skorzystać z wolnego czasu, aby zadbać o swoje ciało i utrzymać kondycję, zrzucając przy tym zbędne kilogramy lub uprawiając sport, który lubisz najbardziej.

Znalezienie partnera to nie tylko kwestia estetyki, lecz także bycia zdrowym i pełnym energii.

2. Możesz być zdrowsza

Bycie singlem czasami jest równoznaczne z byciem zdrowszym. Zależy to także od codziennych nawyków i czasu, który poświęcasz na stan swojego samopoczucia i dbanie o swoje ciało.

Oczywiście ma to również swoją negatywną stronę. Kobiety, które nie są w związku małżeńskim lub rozwiodły się w wieku 50 lat są bardziej podatne na choroby serca i problemy z krążeniem.

Dzieje się tak, ponieważ często nie dbają o swoją dietę i nie wykonują niezbędnych corocznych badań.

3.  Jesteś chudsza

Porównując ciało mężczyzny przed i po ślubie, możemy zauważyć, że z reguły przybywa mu kilogramów. Wierzmy lub nie, ale bycie w poważnym, formalnym związku sprawia, że nasze życie przyjmuje tryb siedzący. To z kolei przyczynia się do tycia.

Należy także wziąć pod uwagę fakt, że będąc w szczęśliwym związku małżeńskim przestajemy zwracać uwagę na to, czy jesteśmy atrakcyjni dla innych ludzi. Z tego powodu wiele osób zaprzestaje dbania o zdrową dietę.

Bycie singlem ma wpływ na prawidłową wagę

Wzmacnia się to szczególnie po ciąży. Kobietom przybywa na wadze w ciągu pierwszych dziesięciu lat małżeństwa lub stabilnego związku. Para ma również takie same przyzwyczajenia.

Może, gdy byli singlami wystarczyła im kanapka, ale teraz, gdy mają rodzinę muszą przygotowywać bardziej wyszukane posiłki.

4. Masz szansę na lepszą pracę

Bycie singlem oznacza lepszą pracę, szczególnie w przypadku kobiet.

Wiele firm preferuje zatrudnianie kobiet, które nie mają wiele zobowiązań (chodzi przede wszystkim o dzieci), ponieważ to upewnia ich, że są bardziej wydajne i rzetelne. Kobiety te są zwykle bardziej skupione na swojej karierze zawodowej i mogą szybciej dojść do wyższych stanowisk.

5. Możesz być bardziej towarzyska

Dla singla imprezy, spotkania z przyjaciółmi czy wydarzenia kulturalne są częścią planów weekendowych lub planów po pracy.

Z kolei ludzie żyjący w związkach małżeńskich mają mniej urozmaicone życie towarzyskie. Wybiorą się na kolację z partnerem lub partnerką, pójdą na spacer w parku z dziećmi lub urządzą przyjęcie urodzinowe dla rodziny.

Single imprezują

Nawet jeżeli pogoda nie dopisuje lub jest środek tygodnia, towarzyski singiel jest zawsze gotów do wyjścia, aby dobrze się bawić.

Pary po ślubie spędzają znacznie mniej czasu ze znajomymi. Najważniejszą rzeczą dla nich jest spędzenie czasu z partnerem i dziećmi, podczas gdy single bardzo łatwo zawierają nowe znajomości, gdziekolwiek się nie pojawią.

6. Lepiej śpisz

Poza prowadzeniem bujnego życia towarzyskiego single także śpią lepiej niż osoby pozostające w związkach. Nie muszą się martwić, że partner chrapie, zabiera kołdrę, kopie lub włącza klimatyzację w środku nocy.

Osoby, które mają dzieci muszą wstawać do swoich pociech, kiedy te mają koszmary. Czasami muszą nawet dzielić z nimi łóżko.

Polecamy też artykuł: Naturalne sposoby na lepszy sen

7. Jesteś niezależna finansowo

Jedną z zalet bycia singlem jest to, że nie musisz tłumaczyć się z tego, na co wydałaś pieniądze lub ile udało Ci się odłożyć. Single mogą pozwolić sobie na więcej luksusów i frywolności, ponieważ nie muszą dzielić z nikim swoich wydatków.

Bycie singlem

Możliwe, że dzięki temu single ubierają się lepiej, częściej jeżdżą na wakacje i kupują nowy samochód kiedy tylko mają na to ochotę.

8. Uczysz się, że nie trzeba bać się samotności

Niektórzy czują się lepiej i szczęśliwiej w swojej sytuacji i nie boją się samotności. Korzystają z tego, będąc samemu w domu.

Czerpią przyjemność z godzin poświęconych na lekturę ulubionej książki, spanie, gotowanie, słuchanie muzyki czy gorącą kąpiel. I nie muszą martwić się o to, że ktoś lub coś im w tym przeszkodzi.

9. Możesz wybrać, czy chcesz być sama

Single mogą być wybredne i nie zadowolić się pierwszą osobą, która się pojawi. Dotyczy to zarówno poszukiwania pracy, zakupu nieruchomości, a nawet znalezienia partnera.

Mężczyzna będący singlem

Niezależność sprawia, że single nie dają wywieść się na manowce. Co więcej, zawsze wiedzą czego chcą w danym momencie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Huppert, F. A., Baylis, N., & Keverne, B. (2012). The Science of Well-Being. The Science of Well-Being. https://doi.org/10.1093/acprof:oso/9780198567523.001.0001
  • Spielmann, S. S., MacDonald, G., Maxwell, J. A., Joel, S., Peragine, D., Muise, A., & Impett, E. A. (2013). Settling for less out of fear of being single. Journal of Personality and Social Psychology. https://doi.org/10.1037/a0034628
  • Fomby, P., & Cherlin, A. J. (2007). Family instability and child well-being. American Sociological Review. https://doi.org/10.1177/000312240707200203

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.