Buddyzm - poznaj 4 nauki o miłości

Buddyzm uczy nas, aby kochać każdego na poziomie duchowym. Zaakceptuj to, kim jesteś i staraj się, aby ludzie wokół Ciebie czuli się dobrze i byli szczęśliwi, tylko w ten sposób staniesz się lepszą osobą.
Buddyzm - poznaj 4 nauki o miłości

Ostatnia aktualizacja: 03 lipca, 2019

Buddyzm i jego pojęcie o miłości różni się od tego, które znamy z filmów i opowiadań. Nie jest to miłość romantyczna, dzięki czemu jest pozbawiona nieporozumień i doświadczeń, które przynoszą ból.

Odłóż na bok to czy jesteś osobą, która przeżywa życie na poziomie duchowym lub religijnym. Nie ważne też czy jesteś agnostykiem lub nie wiesz jak nazwać to, jak się czujesz. Zawsze dobrze jest nauczyć się nowego spojrzenia na świat, ponieważ może to wzbogacić Cię jako człowieka.

Miłość była i jest uważana za skomplikowany i ekscytujący stan. Każdego dnia uczymy się czegoś nowego na jej temat. Dlatego też, warto jest poznać nowe, interesujące teorie, które pomogą Ci się stać lepszym partnerem i kultywować szczęśliwy, zdrowy związek.

Buddyzm jest jedną z nauk, która tego uczy. Dlatego dzisiaj chcielibyśmy podzielić się z Wami niektórymi z filarów buddyzmu, które są magiczne i przepełnione mądrościami. Poświęćmy im chwilę na refleksję.

Buddyzm, a pojęcie miłości

Miłość w buddyzmie i przejawach tej religii, jest ponad wszystkim, najważniejszą częścią naszego ludzkiego życia. Powinna być ona najważniejsza dla Ciebie i dla Twojego partnera.

Warto wiedzieć, że dla Buddy miłość jest delikatnym i wspaniałym połączeniem radości i współczucia. Jednocześnie należy pamiętać, że w tym duchowym podejściu, nikt nie powinien wywyższać się ponad innych i odczuwać potrzeby “przywłaszczania” sobie czegokolwiek lub kogokolwiek.

To “odłączenie się” od przywłaszczania osób i rzeczy, związane jest z ludzką duszą i jej wędrówką przez kolejne etapy życia. Przez odłączenie się, nie mamy na myśli jednak życia bez ukochanej osoby.

W buddyzmie, miłość oznacza rozpoznanie w drugiej osobie części samego siebie. Radość i szacunek powinny być częścią Waszego związku, ale w tym samym czasie musisz pozwolić drugiej osobie na rozwój personalny.

To właśnie tą teorią miłości chcielibyśmy się z Wami podzielić, gdyż uznajemy ją za najpiękniejszą część Buddyzmu.

1. Bezwarunkowa dobroć określana przez buddyzm

Buddyzm przypomina, że jednym w najważniejszych filarów naszego życia powinna być dobroć.

  • Bycie dobrym w sercu i umyśle oznacza, że staramy się być dobrymi dla samych siebie, ale także szanować i troszczyć się o tych, którzy nas otaczają.
  • W związku dwóch osób, które się kochają, jest to szczególnie ważny aspekt. Bezwarunkowa dobroć powinna być okazywana szczerze i na co dzień.
  • Bycie parą, która się szanuje, troszczy nawzajem o swoje dobro, a także znajduje równowagę między związkiem a rozwojem osobistym, jest bardzo wartościowe. Nikt nie powinien lekceważyć powagi tych słów.
Budda

2. Zdolność bycia szczęśliwym dla osoby, którą kochasz

Miłość, kiedy jest prawdziwa, dojrzała i mądra, nigdy nie przyniesie Ci smutku czy łez. Osoba, która pragnie Twojego szczęścia nigdy nie przysporzy Ci łez.

  • Według buddyzmu, kiedy kochasz drugą osobę, musisz ją obserwować i dowiedzieć się, co sprawia jej radość.
  • To porozumienie w przyszłości stanie się waszą drogą do obopólnego zrozumienia. Dzięki niej będziecie czerpać radość ze spędzania czasu razem, rozmawiania ze sobą, oglądania filmów w ciszy, a także dzielenia się smutkami, które nie dają Wam spokoju.
  • Szczęście jest okazywane i przestrzegane, a miłość pochodzi z radości – nigdy przez łzy i wymuszenie.

Buddyzm przypomina nam także, że musimy nauczyć się być szczęśliwymi będąc samym, dopiero wówczas możemy budować szczęśliwy związek. Tylko spokojne i szczęśliwe serca są w stanie ofiarować miłość.

3. Buddyzm podkreśla znaczenie współczucia

Współczucie powinno być rozumiane jako szlachetne i szczere pragnienie, aby złagodzić cierpienie drugiej osoby, zwłaszcza osoby, którą kochamy.

  • Buddyzm uczy nas, aby starać się znaleźć przyczynę cierpienia osoby, którą kochamy. Czasami, aby to osiągnąć same słowa nie wystarczą. Słowa nie zawsze są szczere lub odważne.
  • Musisz nauczyć się obserwować, wykształcić wysoki poziom empatii, dzięki której zdołasz przeczytać, co kryje się w duszy drugiej osoby. Jak się pewnie domyślasz, to duchowe podejście zachęca także do nauki medytacji.

Tylko w chwili, gdy osiągniesz swój wewnętrzny spokój i równowagę, będziesz w stanie połączyć się z innymi i zrozumieć, co oni czują.

Para energia księżyce

4. Sprawiedliwość i wolność w związku

Sprawiedliwość i wolność są bardzo ważnymi elementami każdego związku. Jeśli kogoś kochasz, w jaki sposób wspierasz jego wolność? W jaki sposób tworzysz przestrzeń, w której możecie być razem i w tym samym czasie rozwijać się?

  • Ważne jest, aby patrzeć na związek z perspektywy. Na początek, Twoja miłość powinna być zawsze oferowana z pełną swobodą.

“Kocham Cię ponieważ kocham siebie. Jestem wolna i taka też jest moja miłość, dlatego chcę Cię wspierać w Twoim rozwoju personalnym, jak także chce rozwijać się sama.”

Wolność osobista posiada niesamowitą wartość i ponieważ wydaje się trudna do osiągnięcia w związku, bardzo ważne jest, aby do niej dążyć, gdyż tylko w ten sposób zbudujesz dojrzały związek.

Ważne jest, aby stworzyć wspólną przestrzeń w związku przy jednoczesnym zrozumieniu, że ta druga osoba będzie rosła wewnętrznie. Jest to droga, którą podążacie razem, ręka w rękę, ale się czujecie się swobodnie w tym samym czasie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Comte-Sponville, A. (2015). El amor. Ni El Sexo Ni La Muerte.
  • Smith, H. (2005). El Budismo. In Las religiones del mundo.
  • Silverman, J. H., & Gasset, J. O. y. (2010). Estudios sobre el amor. Books Abroad. https://doi.org/10.2307/40119667
  • Esteban, M. L., & Távora, A. (2008). El amor romántico y la subordinación social de las mujeres: Revisiones y propuestas. Anuario de Psicologia.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.