Brzydki zapach z butów – zlikwiduj go tymi 6 sztuczkami!

W celu uzyskania jak najlepszych rezultatów w kwestii higieny naszego obuwia, należy pozostawić w bucie naturalne środki, pomagające usunąć nieprzyjemny zapach, na kilka godzin bez przerwy.
Brzydki zapach z butów – zlikwiduj go tymi 6 sztuczkami!
Lourdes Martínez

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Lourdes Martínez.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Brzydki zapach z butów to problem dość krępujący i dużo bardziej powszechny niż mogłoby się nam wydawać. Każde buty bowiem po określonym czasie zaczynają wydzielać przykry zapach. Zwykle jednak jest on wynikiem nieprawidłowej codziennej higieny stóp.

Brzydki zapach może pojawić się nawet wtedy, gdy obuwie jest wykonane z naturalnych materiałów. Jest ono bowiem nieustannie narażone na kontakt z bakteriami, potem i innymi materiałami, których kompozycja może jeszcze bardziej pogłębić nieprzyjemną woń.

Choć problem śmierdzących butów jest dość powszechny, wielu z nas wciąż go ignoruje. Pamiętajmy jednak, że im szybciej zareagujemy na przykry zapach wydobywający się z obuwia, tym łatwiej będzie nam go zwalczyć.

W przeciwnym razie buty będą cuchnęły coraz bardziej, a my za każdym razem, gdy będziemy musieli je ściągnąć w towarzystwie, będziemy musieli rumienić się ze wstydu.

Dobrą wiadomością jest to, że istnieje wiele tanich, prostych i naturalnych sposobów na odświeżenie butów i usunięcie z nich przykrego zapachu oraz nagromadzonych bakterii.

Poznaj dziś z nami 6 najskuteczniejszych domowych sztuczek, dzięki którym na raz na zawsze zapomnisz o krępującym dyskomforcie związanym z brzydko pachnącymi butami!

1. Skórki cytrusów neutralizują nieprzyjemny zapach

Skórki cytrusów charakteryzują się silnym, aromatycznym zapachem oraz naturalnymi właściwościami przeciwbakteryjnymi, dzięki którym doskonale nadają się do pielęgnacji i odświeżania wnętrza butów.

Zamiast wyrzucać skórki z pomarańczy czy grejpfrutów, włóż je na noc do butów i pozbądź się nieprzyjemnego zapachu oraz zapobiegnij namnażaniu się bakterii i grzybów.

Cytrusy w butach

Jak stosować skórki cytrusów do odświeżania butów?

  • Wykorzystaj skórki z cytryny, pomarańczy lub grejpfruta i pokrój ją na kilka małych kawałków. Następnie umieść je we wnętrzu butów i pozostaw przez całą noc. Staraj się powtarzać tę sztuczkę kilka razy w tygodniu, tak długo aż nieprzyjemny zapach całkowicie zniknie.
  • W celach zapobiegawczych możesz stosować skórki cytrusów codziennie.

2. Olejek z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego wykazuje silne właściwości przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne, które znakomicie dbają o higienę naszych stóp i obuwia. Dzięki zawartym składnikom, skutecznie eliminuje bakterie oraz przywraca prawidłowe pH skóry stóp.

Nasze pH ulega skóry zaburzeniom w momentach, gdy następuje silne wydalanie potu. A jak wiadomo pot sprzyja namnażaniu się bakterii, które są bezpośrednią przyczyną powstawania nieprzyjemnego zapachu w butach.

Jak odświeżać buty za pomocą olejku z drzewa herbacianego?

  • Zaaplikuj do wnętrza butów 5-6 kropli olejku z drzewa herbacianego i pozostaw przez całą noc. Jeśli następnego ranka zapach nie ustąpi całkowicie, potwórz operację.
  • W przypadku, gdy zapach jest bardzo silny i wyjątkowo nieprzyjemny, zaleca się połączenie olejku z drzewa herbacianego z niewielką ilością sody oczyszczonej.

3. Soda oczyszczona pomoże usunąć nieprzyjemny zapach

Soda oczyszczona jest jednym z najsilniejszych naturalnych dezodorantów, jaki istnieje. Ten biały proszek wykazuje silne właściwości bakteriobójcze i przeciwgrzybiczne. Skutecznie zwalcza odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach bakterie i grzyby.

.

Soda oczyszczona

Jak stosować sodę oczyszczoną do odświeżania obuwia?

  • Wsyp niewielką ilość sody oczyszczonej do wnętrza buta i rozprowadź po jego całej powierzchni. Pozostaw na noc – w ten sposób specyfik ten będzie miał czas na to, by zabić bakterie i wchłonąć wywołaną poceniem się wilgoć.
  • Powtarzaj ten zabieg tak długo, aż nieprzyjemny zapach całkowicie ustąpi.

4. Olejek lawendowy

Olejek lawendowy, podobnie jak reszta powyższych produktów, charakteryzuje się silnymi właściwościami przeciwbakteryjnymi i mocnym aromatem, które skutecznie pomagają usunąć nieprzyjemny zapach z butów.

Co więcej, olejek lawendowy dba również o higienę stóp oraz naturalnie zapobiega nadmiernemu poceniu się tej części ciała.

Jak stosować olejek lawendowy do odświeżania butów?

  • Zaaplikuj 5-6 kropli olejku lawendowego do wnętrza butów i pozostaw na całą noc. Stosuj tę sztuczkę dwa lub trzy razy w tygodniu. Dzięki niej raz na zawsze pozbędziesz się krępującego, nieprzyjemnego zapachu butów. Przekonaj się sam!

5. Ocet jabłkowy na brzydki zapach

Ten naturalny produkt zawiera kwas jabłkowy – substancję o bardzo silnym działaniu, która pomaga przywrócić prawidłowy poziom pH, zwalcza bakterie, zapobiega mnożeniu się grzybów oraz neutralizuje nieprzyjemny zapach.

Komponenty octu jabłkowego naturalnie hamują rozwój nieprzyjemnej woni i jednocześnie zapobiegają pojawianiu się infekcji skórnych stóp.

Ocet jabłkowy na brzydki zapach

Jak stosować ocet jabłkowy do odświeżania butów?

  • Zaopatrz się w wysokiej jakości ocet jabłkowy i zwilż nim delikatnie wnętrze butów. Możesz użyć do tego bawełnianego wacika lub płatka kosmetycznego. Pozostaw ocet jabłkowy z bucie przez około 10-12 godzin. Jeśli zajdzie taka potrzeba, kolejnego wieczoru powtórz operację.

6. Sok z cytryny

Do dezynfekcji obuwia można stosować nie tylko skórkę z cytryny, ale również jej sok. Zawiera on w swym składzie szereg substancji, które doskonale neutralizują nieprzyjemny zapach oraz skutecznie zwalczają bakterie i grzyby, zapobiegając jednocześnie rozwojowi brzydkiej woni.

Jak stosować sok z cytryny do odświeżana butów?

  • Wyciśnij sok z połówki cytryny i zwilż wnętrze buta kilkoma kroplami. Pozostaw do całkowitego wyschnięcia. Powtarzaj operację tak długo, aż nieprzyjemny zapach zniknie całkowicie.

Przekonaliśmy cię do zastosowania naturalnych sztuczek? Mamy nadzieję, ze tak! Dzięki nim już nigdy nie będziesz musiał się wstydzić za wydobywający się z twoich butów nieprzyjemny zapach. Wielką zaletą tych trików jest ich cena, która w żadnym wypadku nie przekracza kilku złotych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Rouseff, R. L., Perez-Cacho, P. R., & Jabalpurwala, F. (2009). Historical review of citrus flavor research during the past 100 years. Journal of Agricultural and Food Chemistry. https://doi.org/10.1021/jf900112y
  • Viuda-Martos, M., Ruiz-Navajas, Y., Fernández-López, J., & Perez-Álvarez, J. (2008). Antibacterial activity of lemon (Citrus lemon L.), mandarin (Citrus reticulata L.), grapefruit (Citrus paradisi L.) and orange (Citrus sinensis L.) essential oils. Journal of Food Safety. https://doi.org/10.1111/j.1745-4565.2008.00131.x
  • Larson, D., & Jacob, S. E. (2012). Tea tree oil. Dermatitis. https://doi.org/10.1097/DER.0b013e31823e202d
  • Cavanagh, H. M. A., & Wilkinson, J. M. (2002). Biological activities of lavender essential oil. Phytotherapy Research. https://doi.org/10.1002/ptr.1103
  • Budak, N. H., Aykin, E., Seydim, A. C., Greene, A. K., & Guzel-Seydim, Z. B. (2014). Functional Properties of Vinegar. Journal of Food Science. https://doi.org/10.1111/1750-3841.12434
  • Dhanavade, M., Jalkute, C., … J. G.-B. J. of, & 2011, U. (2011). Study antimicrobial activity of lemon (Citrus lemon L.) peel extract. British Journal of Pharmacology and Toxicology. https://doi.org/10.1002/ajp.21003

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.