Brzuch płaski i idealny w kilku krokach

· Listopad 29, 2016
Skup się na celu, którym jest idealnie płaski brzuch. Oprócz ćwiczeń musisz zadbać także o zdrową zbilansowaną dietę.

Brzuch to taka część naszego ciała, której odchudzenie i wymodelowanie zajmuje stosunkowo dużo czasu i wymaga ogromnej determinacji. Czasami jednak każdą osobę walczącą o idealnie płaski brzuch dopadają chwile zwątpienia.

Warto wówczas mieć plan, którego można się trzymać, by mimo wszystko odnieść sukces. W dzisiejszym artykule chcemy zdradzić Ci kilka kroków, jak walczyć o idealne mięśnie brzucha i wymarzoną sylwetkę.

Każdy może mieć płaski i idealnie wymodelowany brzuch – musi tylko wiedzieć, co należy zrobić. Wielu osobom osiągniecie wymarzonej sylwetki nie udaje się tylko dlatego, że nie do końca wiedzą one jak zabrać się za realizację takiego celu.

Kiedy przychodzi do modelowania konkretnej partii ciała, trzeba podejść do tego zadania sprytnie i rzetelnie od samego początku. Właśnie dlatego, jeśli marzy Ci się płaski brzuch, koniecznie wykorzystaj nasze rady opisane poniżej.

Spalanie tkanki tłuszczowej

Bieganie

Jednym z głównych powodów, przez które praca nad mięśniami brzucha jest taka trudna, jest tkanka tłuszczowa odkładająca się właśnie w tej części naszego ciała.

Jeśli nadmiar tkanki tłuszczowej nie jest odpowiednio wcześniej wyeliminowany, nawet tysiące powtórzeń ćwiczeń wzmacniających i ujędrniających nic tu nie dadzą.

Trening odchudzający musisz zacząć więc od intensywnych ćwiczeń cardio, takich jak na przykład bieganie albo jazda na rowerze. Tylko wtedy spalisz wystarczająco dużo kalorii i będziesz mogła skupić się na modelowaniu danej partii ciała.

Wytrwałość i cierpliwość

Brzuch to taka część naszego ciała, w której w szczególności odkłada się tkanka tłuszczowa i niezwykle trudno jest się z nią uporać. Aby osiągnąć ten cel, potrzebujesz dużej dawki cierpliwości i wytrwałości.

Przygotuj się na ból, pot i łzy, ale nie daj się pokonać. Jeśli będziesz odpowiednio zdeterminowana, na pewno osiągniesz swój cel, jeśli tylko rozsądnie zabierzesz się za jego realizację i nie pozwolisz sobie na porażkę.

4 dni treningu tygodniowo

Brzuszki

To ważna informacja: trenowanie mięśni brzucha 7 dni w tygodniu to błąd, zwłaszcza jeśli Twoje ciało nie jest przystosowane do takiego rodzaju aktywności fizycznej. Przetrenowanie mięśni brzucha może wywołać przewlekłe zmęczenie, które w konsekwencji odbierze Ci siły i chęci do dalszych treningów.

Najlepiej jest trenować mięśnie brzucha 3-4 razy w tygodniu, a w pozostałe dni zająć się innymi partiami ciała. Pamiętaj, że ogólny trening całego ciała jest bardzo ważny, nawet jeśli pozornie interesuje Cię tylko płaski brzuch.

Różnorodność ćwiczeń

Najprostsze i najpopularniejsze ćwiczenie na mięśnie brzucha to oczywiście tzw. brzuszki. Prawda jest jednak taka, że nie jest to jedyne skuteczne ćwiczenie na tę część naszego ciała, warto więc urozmaicić swój trening innymi aktywnościami.

Gdy walczymy o idealną sylwetkę i płaski brzuch, samo trenowanie brzucha nie wystarczy. Trzeba pracować także nad innymi mięśniami w jego okolicy.

Same brzuszki (w pozycji leżącej, na plecach z unoszeniem klatki piersiowej) nie wpływają na dolne mięśnie brzucha, mięśnie skośne, ani mięśnie poprzeczne. Efekty będą więc znikome.

Ćwiczenie plank

Dla jak najlepszych rezultatów, zdecydowanie warto włączyć do swojego programu treningowego ćwiczenie typu plank (tzw. deska):

 • Połóż się na brzuchu i unieś ciało do góry opierając się na łokciach i palcach stóp. Trzymaj plecy prosto. Napnij mięśnie brzucha. Wytrzymaj w tej pozycji przez 30 sekund.
 • Możesz wykonywać to ćwiczenie leżąc bokiem lub zmieniając pozycję z jednej strony na drugą.

Inne ćwiczenia na mięśnie brzucha, które warto wykonywać to:

 • jazda na rowerku
 • unoszenie nóg
 • nożyce pionowe i poziome
 • ćwiczenia z piłką lekarską
 • zwykłe brzuszki i spięcia mięśni brzucha

Stopniowe zwiększanie intensywności

Praca nad mięśniami brzucha nie jest łatwa i wymaga czasu. Twój organizm musi przyzwyczaić się do nowych wyzwań, krok po kroku będzie więc zdolny do wykonywania coraz to nowych ćwiczeń. Zacznij od aktywności fizycznej o niskim natężeniu i unikaj przetrenowania się.

Kiedy zauważysz poprawę w swojej wydolności i wytrzymałości, warto zwiększyć intensywność ćwiczeń, wedle potrzeb i możliwości. Naucz się dobierać różnorodne ćwiczenia o zróżnicowanej intensywności.

Płaski brzuch a Twoja dieta

Zbilansowana dieta

Ostatnim punktem, o którym nie można zapomnieć, jeśli marzy się o idealnej sylwetce, jest odpowiednio dobrana dieta i zmiana nawyków żywieniowych. Bez tego wszelkie ćwiczenia i cały wysiłek fizyczny pójdzie na marne. O czym musisz pamiętać?

 • Wyeliminuj z diety wszelkie niepotrzebne i niezdrowe tłuszcze.
 • Zredukuj ilość spożywanych węglowodanów.
 • Oprzyj swoją dietę na warzywach, owocach, białku i pełnych ziarnach zbóż.
 • Pij dużo wody.