Bóle pleców i stawów: kilka przepisów na ich złagodzenie

· Listopad 20, 2016

Przeciążanie się, potykanie lub wpadanie na różne przedmioty i złe nawyki związane z trybem życia przyczyniają się do znaczącego pogorszenia kondycji Twoich stawów i kości. Efektem takiego stanu rzeczy mogą być nawracające bóle pleców lub stawów.

Ale możesz w dość prosty sposób złagodzić tego typu problemy stosując się do kilku opisanych poniżej zaleceń.

Bóle pleców i stawów to jedne z najbardziej powszechnych dolegliwości w dzisiejszym świecie. Tak naprawdę stanowią one przeważającą większość powodów, dla których ludzie decydują się w tym, czy w innym momencie udać się do lekarza w celu znalezienia pomocy.

Bóle pleców i stawów zazwyczaj spowodowane są przeciążaniem własnego organizmu w ciągu dnia pracy. Chociaż mogą również być spowodowane urazem i chorobą.

W większości przypadków wszelkie tego typu dolegliwości mają łagodny i łatwo dają się wyleczyć, zazwyczaj wystarczy zażywanie przez krótki czas leków przeciwbólowych i wykonywanie odpowiednio dobranych ćwiczeń wzmacniających chore obszary.

Mogą one jednak mieć charakter nawracający i być związane z rozwojem różnego rodzaju przewlekłych chorób. Takich jak reumatyczne zapalenie kości i stawów, które także może wywoływać bóle pleców, a nie tylko samych stawów.

Najbardziej niepokojące jednak w tej chorobie jest to, że jej objawy będą stopniowo nasilać się w czasie, dochodząc aż do punktu granicznego, po przekroczeniu którego mobilność i zdolność do wykonywania codziennych zadań zostanie znacząco zredukowana.

Żelatyna na bóle stawów

Dlatego też tak ważne jest poprawienie nawyków żywieniowych i dodanie odpowiednich ilości składników odżywczych do swojej diety. Dzięki czemu Twoje kości i stawy będą cieszyć się dobrą kondycją, a Ty zapomnisz o tym, czym są bóle pleców i stawów.

Z samego powodu dobrze jest wiedzieć, że na rynku dostępne są naturalne suplementy diety, których właściwości pomagają nam wzmocnić swoje kości i stawy.  Nie narażając przy tym naszego organizmu na niepożądane efekty, jakie zazwyczaj towarzyszą zażywaniu różnego rodzaju leków.

Przeczytaj także: Zapalenie stawów– 5 rzeczy o których prawdopodobnie nie wiesz!

I w tym momencie do gry wchodzi grenetyna, która potocznie zwana jest naturalną żelatyną. Ten składnik zawiera spore ilości kolagenu, który ma właściwości korzystnie wpływające na Twój ogólny stan zdrowia, nie tylko na stawy.

W dalszej części naszego dzisiejszego artykułu mamy zamiar zaprezentować Ci szczegółowo podstawowe korzyści, jakie żelatyna może mieć w przypadku, gdy doskwierają Ci bóle pleców lub stawów.

Poznasz także prosty przepis, dzięki któremu będziesz mógł wykorzystać opisane właściwości w domowym zaciszu. Zapraszamy do lektury!

Czym tak naprawdę jest żelatyna i jak wpływa na bóle pleców oraz stawów?

Żelatyna jest produktem pochodzenia naturalnego, który powstaje w wyniku przetwarzania tłuszczu wieprzowego i wołowego. Wykorzystywane są do tego procesu także skóra i kości zwierząt.

Wiąże się to z tym, że te pozostałości po obróbce mechanicznej zawierają najbardziej skoncentrowane białko. Co bezpośrednio przyczynia się do wyprodukowania tego cennego składnika.

Żelatyna naturalna

I chociaż sam proces nie jest szczególnie przyjemnym widokiem dla większości ludzi, to jednak należy wziąć pod uwagę to, że w efekcie pozwala uzyskać produkt niezwykle przydatny w wielu różnych przepisach i zastosowaniach.

A gdyby było tego wciąż za mało, to żelatyna jest także źródłem cennych składników odżywczych.

Właściwości pozwalające żelatynie łagodzić bóle pleców i stawów

Podstawowe korzyści wynikające z zastosowania żelatyny na bóle pleców i stawów wiążą się przede wszystkim tym, że składa się ona z ponad 90% białka, 2% soli mineralnych i do 8% wody.

Składniki te poprawiają zdolność organizmu do syntezy kolagenu i przyczyniają się do znacznego zredukowania potencjalnego stanu zapalnego. Żelatyna zawiera także aminokwasy, takie jak arginina i glicyna.

Kiedy dotrą one do poszczególnych narządów organizmu, będą pełnić rolę budulca pozwalającego na wytwarzanie tkanki mięśniowej oraz łącznej. A więc efektem ich działania będzie wzmocnienie stawów.

Mimo tego, że jest to produkt pochodzenia zwierzęcego, nie zawiera on ani odrobiny cholesterolu. Żelatyna jest także całkowicie pozbawiona tłuszczu i cechuje się przy tym stosunkowo niską kalorycznością.

Choroba stawów

Co więcej, wykazano, że regularne spożywanie żelatyny przedłuża czas trwania uczucia sytości, korzystnie wpływa na przemianę materii i pomaga stymulować prawidłowy przebieg procesów trawiennych.

Ale najciekawszą cechą żelatyny jest to, że jest ona wręcz idealnym produktem pozwalającym zwiększyć wytrzymałość i elastyczność chrząstek będących podstawowym składnikiem stawów.

W efekcie tego przyczynia się ona do zredukowania zjawiska zużycia stawów i zapobiega przy tym rozwojowi bardziej poważnych schorzeń układu ruchowego. Pośrednio także łagodzi bóle pleców.

Aktywne związki zawarte w żelatynie pozwalają również zachować zdrową skórę, jako że redukują one ryzyko przedwczesnego starzenia się i wzmacniają kości.

Przepis na łagodzenie dolegliwości bólowych wykorzystujący żelatynę

W celu ochrony swoich stawów zalecamy spożywanie od 10 do 15 gramów naturalnej żelatyny dziennie. Ilość ta może być na przykład dodawana do ciast, koktajli, soków naturalnych i innych produktów, które są łatwe do przygotowania oraz późniejszej konsumpcji.

Przepis na żelatyne

Dobrym pomysłem będzie także użycie czystej żelatyny w celu zmniejszenia bólu spowodowanego przepracowaniem lub wszelkiego rodzaju nadwyrężeniem, czy to mięśni, czy stawów.

Składniki

  • 1 łyżeczka do herbaty naturalnej żelatyny (10 g)
  • 1/2 szklanki zimnej wody (100 ml)
  • 1/2 szklanki ciepłej wody (100 ml)

Procedura przygotowania opisywanego produktu

  • Dodaj łyżeczkę zwykłej żelatyny do zimnej wody, dobrze wymieszaj i pozostaw na całą noc.
  • Następnego dnia rano przelej tę mieszaninę do garnka i dodaj do niej pół szklanki ciepłej wody. Całość podgrzewaj na małym ogniu.
  • Gdy cała żelatyna się rozpuści, zdejmij naczynie z ognia i odczekaj, aż ostygnie do temperatury pokojowej.
  • Wypijaj tak uzyskany płyn codziennie rano przed śniadaniem, na co najmniej 30 minut przed pierwszym posiłkiem w ciągu dnia.
  • Możesz również dodać do rozpuszczonej żelatyny szklankę soku pomarańczowego, aby poprawić smak napoju i ułatwić wchłanianie jego poszczególnych składników w żołądku.

Regularne spożywanie opisanego powyżej specyfiku może pomóc Ci zredukować bóle pleców oraz uniknąć nadmiernego zużycia stawów. Jest zatem dobrym sposobem na uniknięcie ciągłego, chronicznego bólu będącego wynikiem zapalenia stawów.

Ostateczna skuteczność żelatyny uzależniona jest od stylu życia każdego człowieka. Największy jednak na nią wpływ ma stosowana codziennie dieta. Nie należy zażywać żelatyny w przypadku niektórych dolegliwości zdrowotnych, na przykład jeśli uskarżasz się na problemy z trawieniem lub z funkcjonowaniem swojej wątroby.