Pięta - o czym może świadczyć jej ból?

Pięta - o czym może świadczyć jej ból?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Boląca pięta może bardzo uprzykrzyć życie. Jest to dokuczliwa dolegliwość, która utrudnia codzienne funkcjonowanie. Przeszywający ból rozlewający się na całą stopę uniemożliwia normalne poruszanie się i chodzenie. Dlaczego pięta boli i jak można przynieść sobie ulgę? W dzisiejszym artykule Ci o tym opowiemy.

Co jest przyczyną tego, że pięta boli?

Zazwyczaj pięta zaczyna nam dokuczać po wykonaniu wysiłku fizycznego, drobnym urazie lub stłuczeniu. Ból jednak może się pojawić również bez przyczyny. Kość pięty jest największa z 26 kości, które tworzą ludzką stopę, znajdziemy tam również 33 połączenia stawowe. To wszystko powoduje, że stopa jest bardzo ważną, jak i bardzo delikatną częścią ciała. Nic dziwnego więc, że czasami niektóre ze stu mięśni i więzadeł stają się przyczyną dolegliwości.

Gdy pojawia się ból, najczęściej odczuwalny jest on w tylnej lub przedniej części pięty i najsilniej notowany jest w momencie poruszania się. Przyczyn tego, że pięta boli, może być naprawdę dużo. Niektóre są błahe, inne poważniejsze. Zawsze jednak swoją opinię na ten temat powinien wyrazić lekarz specjalista.

1. Ból pięty a ostroga piętowa

Ostroga piętowa

Bez wątpienia jest to najczęstsza przyczyną tego, że pięta boli. Co to w rzeczywistości jest ostroga piętowa? Są to zmiany zwyrodnieniowe polegające na powstawaniu narośli kostnej na wyrostku przyśrodkowego guza piętowego. Mówiąc prościej, kość piętowa wydłuża się o kilka milimetrów i generuje uczucie bólu.

Z reguły ból pojawia się po wykonaniu wysiłku i przeciążeniu mięśni i więzadeł stopy. Skutkuje to rozciągnięciem tkanki, która łączy pietę z przodostopiem. Gdy źle nastąpimy podczas chodzenia, używamy nieodpowiedniego obuwia lub doskwiera nam otyłość. Trzeba pamiętać, że boląca pięta w większości wypadków jest spowodowana ostrogą.

2. Zapalenie powięzi podeszwy

Stopy

Jeżeli dokucza nam nie tylko pięta, ale ból rozciąga się na pasmo tkanki biegnące wzdłuż dolnej części stopy, łączący pietę z palcami najprawdopodobniej jest to zapalenie powięzi podeszwy. Przyczyną jest powstanie stanu zapalnego włókien tkanki łącznej na skutek przesadnego wysiłku, wielogodzinnego chodzenia, biegania, zbyt długiego używania niewygodnych butów.

Miękkie włókna tkanki dolnej części stopy najprawdopodobniej zostały przeciążone lub uległy uszkodzeniu co zaowocowało przeszywającym bólem. Trzeba wiedzieć, że ostroga piętowa również może być przyczyną zapalenia powięzi podeszwy.

W przypadku tej dolegliwości odpoczynek da jedynie chwilowe ukojenie bólu. Przy każdym rozciągnięciu stopy i nacisku na pietę dyskomfort powróci. Bardzo ważna w tym wypadku jest konsultacja z lekarzem, a oprócz tego można zastosować kilka domowych sposobów, które przyniosą ulgę. Zaleca się przykładanie lodu i wykonywanie delikatnego masażu z olejkiem z rozmarynu, co zmniejszy stan zapalny.

3. Przesadne obciążenie stóp i nieprawidłowe chodzenie

Może wydawać się to błahostką, jednak w rzeczywistości ma duże znaczenie. Wielu z nas nie przykłada wagi do sposobu, w jaki chodzi. Trzeba pamiętać, że podczas wykonywania kroków to pięta pierwsza dotyka ziemi.

Spacer

W ten sposób masa ciała najpierw znajduje się na zewnętrznej części stopy, a następnie jest przenoszona na duży palec. W momencie, gdy przesadnie składamy stopę (wyginamy łuk stopy) tworzy się nieprawidłowy nacisk i nadwyrężenie więzadeł i ścięgien przymocowanych do kości piętowej. Ta anomalia, jeżeli w porę nie zostanie skorygowana może przysporzyć problemów z kolanami i biodrami.

Jeżeli nie nauczymy się chodzić poprawnie nie tylko pięta, ale cały nasz szkielet na tym ucierpi na skutek nierównomiernego rozkładania nacisku jaki wywiera masa naszego ciała.

Inne przyczyny bólu pięty

  • Reumatoidalne zapalenie stawów i inne formy zapaleń stawów: dolegliwość często stwierdzana przy podobnego typu schorzeniach.
  • Dna moczanowa: nadmiar kwasu moczowego w organizmie może spowodować nie tylko stany zapalne w dużym palcu u stopy, ale i w pięcie. Dlatego należy kontrolować poziom tego kwasu w organizmie.
  • Zapalenie kaletki stawowej: schorzenie w przebiegu bardzo podobne do ostrogi piętowej. Schorzenie obejmuje struktury pełniące funkcje amortyzatora, między ścięgnami a kośćmi.
  • Choroba Halunga: jałowa martwica kości pięty najczęściej występująca u dzieci. Może wynikać z noszenia butów na wysokim obcasie. W związku z tym warto unikać popadania w skrajności w tym aspekcie mody.
  • Zapalenie ścięgna Achillesa: osoby aktywne fizycznie dobrze znają tę dolegliwość. Wynika z przeciążenia.
  • Stłuczenie kości pięty: występuje  wskutek uderzenia czy złego nastąpienia podczas chodzenia. W takim wypadku jak najszybciej należy zastosować okłady z lodu.

Jeżeli boli Cię pięta, upewnij się, czy przyczyną nie jest jedna z wymienionych przez nas dolegliwości. Pamiętaj – stopy to podstawa!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.