Ból w dole brzucha – objaw poważnego problemu?

Ból jajników nie zawsze jest zwiastunem poważnych problemów zdrowotnych. Warto jednak zwrócić uwagę na jego natężenie i częstotliwość nawrotów. Jeśli są one silne i częste, należy niezwłocznie pójść do lekarza i wykonać serię odpowiednich badań.
Ból w dole brzucha – objaw poważnego problemu?
Maricela Jiménez López

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Maricela Jiménez López.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Każda kobieta – bez względu na wiek i styl życia – odczuwa od czasu do czasu ból w dole brzucha. Bardzo często jego źródło ma miejsce w którymś z jajników. Ten kobiecy parzysty narząd charakteryzuje się bowiem wielką wrażliwością i przy nawet najmniejszym zachwianiu równowagi hormonalnej organizmu może stać się przyczyną bólu.

Stąd też w większości przypadków ból w okolicy jajników lub znajdujących się w ich okolicach innych organów rodnych jest jedynie odzwierciedleniem zupełnie naturalnych zaburzeń gospodarki hormonalnej naszego ciała.

Wedle badań naukowych i statystyk ból w dole brzucha jest obecnie jedną z najczęstszych przyczyn wizyt w gabinetach ginekologicznych oraz hospitalizacji.

Wśród najczęstszych przyczyn bezpośrednio powiązanych z bólem jajników znajdują się:

Chociaż w większości przypadków problem nie jest groźny dla zdrowia, nie należy go lekceważyć, ponieważ zawsze istnieje ryzyko, że w twoim ciele rozwija się groźna, czasem nawet śmiertelna, choroba.

Ból w dole brzucha – objawy i środki zapobiegawcze

W przypadku bólu dolnej części brzucha bardzo istotna okazuje się kwestia ustalenia przyczyny problemu. W tym celu należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:

  • Porę pojawienia się bólu oraz jego lokalizację
  • Fakt czy ból ma jedno, stałe ognisko, czy też przemieszcza się po podbrzuszu
  • Wszelkiego rodzaju zmiany w oddawanym moczu lub kale
  • Okres cyklu miesięcznego lub krwawienie miesiączkowe
  • Niedawno przebyte operacje

Lekarze i specjaliści zalecają skrupulatne notowanie wszystkich pojawiających się każdego dnia objawów. Notatki te okażą się bardzo cennym źródłem informacji dla ginekologa, a także mogą mieć duży wpływ na postawienie diagnozy.

Główne przyczyny bólu w dolnej części brzucha

Poniżej wyszczególniamy kilka najczęstszych przyczyn występowania bólu w okolicach miednicy i dolnej części brzucha.

Ciąża

Ból w dolnej części brzucha jest bardzo powszechny w okresie ciąży. Jest on powiązany z częstymi skurczami macicy i pozostałych narządów rodnych kobiety. Jeśli jest on słaby i nie zakłóca codziennego życia, nie ma powodów do niepokoju. Zawsze jednak w obliczu wątpliwości należy pójść do lekarza.

Ciężarna kobieta u lekarza

Z kolei niezwłocznie należy pojechać na pogotowie lub skontaktować się z lekarzem, gdy ból brzucha występuje w połączeniu z którymś z poniższych symptomów:

  • Krwawieniem z dróg rodnych
  • Niecodzienną wydzieliną z dróg rodnych
  • Gorączką
  • Zawrotami głowy
  • Nudnościami lub wymiotami

Ostre infekcje

Ból w okolicy jajników może również być objawem infekcji macicy, czyli endometriozy. A ta z kolei często miewa swe źródło w chorobach wywołanych przez bakterię chlamydie, rzeżączce czy gruźlicy. Inną jej przyczyną mogą być zaburzenia floty bakteryjnej pochwy.

Ostra infekcja w dolnej części brzucha może rozwinąć się również podczas porodu lub w okresie poporodowym, być następstwem zabiegu chirurgicznego, niektórych chorób zapalnych miednicy, zapalenia otrzewnej, ropni jajowodów, a także rozwijającego się raka jajnika.

Zaburzenia powiązane z bólem jajników

Ból w dolnej części brzucha może być konsekwencją gromadzenia się płynów ustrojowych w jajnikach, czyli tak zwanych torbieli. Silny ból występuje wówczas, gdy torbiel pęka.

Inną przyczyną dolegliwości bólowych może być obrót jednego lub obydwu jajników wokół osi więzadła – problem fachowo zwany skrętem jajnika.

Nawracający ból w dole brzucha

Ból jajników jest związany z cyklem rozrodczym kobiety. Generalnie pojawia się on w momencie uwolnienia komórki jajowej z jajnika do jajowodu, a jego nasilenie jest najmocniejsze na krótko przed owulacją lub tuż po niej. Dolegliwość ta jest znana jako ból międzymiesiączkowy.

Kobieta z termoforem na brzuchu

Ból w dolnej części brzucha towarzyszy niemalże wszystkim kobietom podczas comiesięcznego okresu. Jest on wówczas wynikiem menstruacyjnymi skurczami macicy.

Problemy żołądkowo-jelitowe

Ból w dolnej części brzucha może mieć również związek z zaburzeniami lub nieprawidłowym działaniem jakiegokolwiek organu stanowiącego część układu pokarmowego. Najbardziej popularne przyczyny bólu brzucha to:

  • Zapalenie żołądka i jelit
  • Zapalenie wyrostka robaczkowego
  • Zespół jelita drażliwego
  • Niedrożność jelit

Zaburzenia pracy układu moczowo-płciowego

Warto zaznaczyć, że układ rozrodczy kobiety jest silnie powiązany z układem moczowym. Jeśli funkcjonowanie jednego z nich ulega zaburzeniu, drugi natychmiast zaczyna odczuwać negatywne skutki wszelkiego rodzaju dysfunkcji.

Kobieta odczuwa silny ból w dole brzucha
  • Pojawiający się w dole brzucha ból może być konsekwencją zakażenia dróg moczowych (głównie zapalenia pęcherza moczowego). Podczas infekcji pęcherza pojawiają się bowiem bolesne skurcze w trakcie oddawania moczu.
  • Silny ból może mieć również swoje źródło w odmiedniczkowym zapaleniu nerek – ostrej infekcji górnych dróg moczowych. Pamiętajmy, że moczowody stanowią kanały łączące nerki z pęcherzem moczowym.
  • Innym źródłem bólu w dole brzucha mogą być też gromadzące się w nerkach lub drogach moczowych kamienie żółciowe.

Przyczyny mięśniowo-szieletowe

Ból może być również wynikiem urazów mechanicznych jamy brzusznej. Może towarzyszyć on powstałym na ścianach jamy brzusznej siniakom. Zwykle występuje on jako następstwo wypadku, upadku, uderzenia lub istnienia przepukliny pachwinowej.

Warto zaznaczyć, że ściana jamy brzusznej jest cienka, słaba i z łatwością ulega pęknięciom. Przez szczeliny do kanału pachwinowego przenikają fragmenty jelita lub jakiegokolwiek innego sąsiadującego z nią narządu, wywołując mniejszy bądź większy ból.

Ból w dole brzucha – Zalecenia

Ból w okolicach miednicy nie jest łatwy do opanowania, jeśli nie znamy jego przyczyny. W większości przypadków koniecznie należy wykonać serię różnych badań, których wyniki ułatwią postawienie diagnozy. Wówczas lekarz zleci nam odpowiednią i skuteczną kurację leczniczą.

Na rozpoznaniu problemu jednak się nie kończy. Im szybciej podejmiemy leczenie, tym większe szanse uniknięcia przykrych dla zdrowia konsekwencji.

Pamiętaj, że silny ból w dolnej części brzucha wymaga natychmiastowej reakcji ze strony chorego. W przeciwnym razie konsekwencje mogą okazać się dla niego tragiczne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.