Ból szyi - 5 aspektów do zapamiętania

Ból szyi może być konsekwencją nieprawidłowej postawy ciała lub stresu. Dowiedz się więcej na ten temat, aby uniknąć dyskomfortu i bólu.
Ból szyi - 5 aspektów do zapamiętania

Ostatnia aktualizacja: 14 maja, 2019

Ból szyi to dość powszechna dolegliwość dopadająca niemal każdego z nas na różnych etapach życia. Czasami wystarczy chwila nieprawidłowej pozycji, podniesienie zbyt ciężkiego przedmiotu lub nieprzemyślany ruch, aby odczuwać dyskomfort przez kilka kolejnych dni.

W niektórych przypadkach ból szyi może okazać się przewlekłą dolegliwością. Jest to konsekwencja niektórych schorzeń układu ruchu, na przykład przepukliny kręgosłupa lub zapalenia stawów. Warto zapoznać się bliżej z problemem bólu szyi, aby zapobiec mu bądź skutecznie go leczyć i przynieść sobie ulgę.

Niemal 90% przypadków bólu szyi ustępuje samoistnie – często wystarczy jedynie odpowiedni wypoczynek, proste ćwiczenia rozciągające i rozluźniające. W pozostałych przypadkach nie warto zwlekać z wizytą u specjalisty – masaż wykonany przez profesjonalistę lub inny zabieg w gabinecie fizjoterapeuty może naprawdę zdziałać cuda.

1. Ból szyi a zawroty głowy

zawroty głowy

Zawroty głowy mogą mieć związek z wieloma różnymi dolegliwościami. Jeśli jednak osłabienie, utrata równowagi i dezorientacja występują wspólnie, najczęstszym powodem są właśnie problemy z kręgosłupem i bólem szyi, szczególnie u pacjentów między 60 a 70 rokiem życia.

Zawroty głowy to efekt zaburzeń neurologicznych pozostających w bezpośrednim związku z mechanicznymi urazami i uszkodzeniami kręgosłupa szyjnego. Dolegliwości te nasilają się wraz z wiekiem i określane są mianem szyjnopochodnego bólu głowy.

Wiele osób utożsamia objawy z chwilowym osłabieniem lub przemęczeniem. W rzeczywistości jednak odpowiedzialne za tego rodzaju bóle są problemy z kręgosłupem. Nieprawidłowy gwałtowny ruch może wywołać nie tylko zawroty głowy, lecz nawet omdlenie!

Do innych objawów możemy zaliczyć także problemy ze wzrokiem, mdłości i wymioty. Szyjnopochodny ból głowy, lub też po prostu ból szyi, nie stanowi zagrożenia dla życia, jednak może wywoływać niepotrzebny stres i utrudniać normalne funkcjonowanie. Jeśli ból tego rodzaju nie ustępuje, koniecznie udaj się do specjalisty.

2. Skurcze mięśni a stres

Zapewne nie raz zdarzyło Ci się odczuwać ból głowy i sztywność karku po długim i męczącym dniu w pracy. Są to klasyczne symptomy skurczów mięśniowych wywoływanych przez takie czynniki jak stres i nieprawidłowa postawa ciała.

Problem najczęściej nasila się przez kilka dni lub nawet tydzień, uniemożliwiając normalne funkcjonowanie.

Stres to jeden z czynników bezpośrednio wywołujących ból szyi, zwiększa on bowiem sztywność mięśni karku, ogranicza ruchomość i ściąga połączenia nerwowe  w tej okolicy, przez co ból promieniuje także do głowy. Co więcej, objawy nasilają się, jeśli przez długi czas pozostajemy w niewygodnej pozycji.

3. Choroba zwyrodnieniowa stawów

ćwiczenia w każdym wieku na ból szyi

Choroba zwyrodnieniowa stawów dotykająca kręgosłupa szyjnego dotyczy niewielkiego procenta młodszej populacji, jednak wśród osób powyżej 65 roku życia jest to przyczyna niemal 90% przypadków chronicznego bólu szyi.

Spondyloza szyjna, czyli choroba zwyrodnieniowa kręgów szyjnych, to niezwykle powszechne schorzenie wśród starszych pacjentów. Zużycie stawów wywołuje sztywność, ból szyi, a nawet zawroty głowy.

Co więcej, choroba ta objawia się także uczuciem mrowienia i osłabieniem jednej ręki bądź dłoni. Na szczęście jest to schorzenie dość wolno postępujące, a współczesna medycyna oferuje całą gamę rozwiązań i sposobów leczenia, które pozwalają utrzymać dawną jakość życia.

4. Wypadający dysk a ból szyi

Przepuklina kręgosłupa, nazywana potocznie wypadającym dyskiem, może być bardzo bolesnym i uciążliwym problemem. Kręgosłup traci swoją elastyczność i ruchomość, a ścięgna otaczające dyski zostają uszkodzone, co prowadzi do bólu szyi, pleców i trudności z poruszaniem się.

Co więcej, sztywność i ból szyi może także prowadzić do zwiększonej czułości w kończynach górnych oraz zawrotów głowy.

Eksperci radzą, że najskuteczniejszym sposobem, aby dojść do siebie w przypadku wypadającego dysku, jest zażywanie leków, odpoczynek i rehabilitacja pod okiem specjalisty. W najpoważniejszych przypadkach konieczna może być interwencja chirurgiczna.

5. Dobra jakość snu, by zapomnieć o bólu

dobra jakość snu na ból szyi

8 do 10 godzin dobrej jakości snu każdego dnia obniża poziom stresu i uśmierza ból szyi i kręgosłupa. Natomiast przewlekła bezsenność znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na schorzenia układu ruchu.

Dbaj więc o odpowiednią jakość snu, używaj dobrze dobranych poduszek i materaca dostosowanego do kształtu i masy swojego ciała.

Bardzo ważna jest także prawidłowa pozycja do snu. Jeśli męczą Cię bóle szyi lub kręgosłupa, pamiętaj, aby:

  • unikać spania na brzuchu,
  • nie używać poduszek, które wyginają kręgosłup szyjny,
  • spać ze zrolowanym ręcznikiem umieszczonym tuż pod ramionami – przynosi to ulgę i wspomaga rekonwalescencję.

Podsumowując, ból szyi to jedna z najpowszechniejszych dolegliwości we współczesnym społeczeństwie. Na szczęście istnieje wiele sposobów leczenia i uśmierzania bólu.

Warto przede wszystkim zapobiegać schorzeniom układu ruchu, dbając o odpowiednią postawę, dobrą jakość snu i inne zdrowe nawyki. Wpłynie to pozytywnie nie tylko na ciało, lecz także i umysł.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Wrisley, D. M., Sparto, P. J., Whitney, S. L., & Furman, J. M. (2000). Cervicogenic Dizziness: A Review of Diagnosis and Treatment. Journal of Orthopaedic & Sports Physical Therapy30(12), 755–766. https://doi.org/10.2519/jospt.2000.30.12.755
  • Blanpied, P. R., Gross, A. R., Elliott, J. M., Devaney, L. L., Clewley, D., Walton, D. M., … Robertson, E. K. (2017). Neck Pain: Revision 2017. Journal of Orthopaedic & Sports Physical Therapy47(7), A1–A83. https://doi.org/10.2519/jospt.2017.0302
  • Hoy, D. G., Protani, M., De, R., & Buchbinder, R. (2010). The epidemiology of neck pain. Best Practice and Research: Clinical Rheumatology. Bailliere Tindall Ltd. https://doi.org/10.1016/j.berh.2011.01.019
  • Kim, S. H., Lee, D. H., Yoon, K. B., An, J. R., & Yoon, D. M. (2015). Factors Associated with Increased Risk for Clinical Insomnia in Patients with Chronic Neck Pain. Pain Physician18(6), 593–598. https://doi.org/10.1097/MD.0000000000004698

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.