Ból szczęki: Czy zdarzyło Ci się go doświadczyć?

Ból szczęki często wywoływany jest przez zachowania, które możesz wykonywać nieświadomie, takie jak zła postawa, stres, nerwowość. Nauka radzenia sobie z nimi jest kluczowa w łagodzeniu tego schorzeni
Ból szczęki: Czy zdarzyło Ci się go doświadczyć?

Ostatnia aktualizacja: 07 lutego, 2019

Ból szczęki jest najczęściej powodowany przez niepokój. Czasem jednak, ten denerwujący typ bólu, może powstawać na skutek innych schorzeń, takich jak bruksizm czy bóle stawów.

Jeśli kiedykolwiek cierpiałaś na tę przypadłość, to prawdopodobnie ból ustąpił sam po jakimś czasie, zwłaszcza jeśli podłożem problemu były emocje takie jak nerwowość czy stres.

Ponieważ problem jest dziś powszechny, warto nieco dokładniej przyjrzeć się przyczynom i środkom zwalczającym ból szczęki. Zachęcamy Cię do zwrócenia uwagi na następujące rzeczy.

Ból szczęki: przyczyny które powinnaś rozważyć

Na początku musimy podkreślić, że ból szczęki może pojawiać się w różnych częściach twarzy. Niektórzy odczuwają ból częściej w pobliżu jednego ucha, inni cierpią podczas jedzenia bądź mówienia.

Ból szczęki

Problem ten powiązany jest z budową stawu skroniowego – żuchwowego, tworzącego złożoną sieć nerwów i tkanek, które mogą mieć stany zapalne lub inne schorzenia.

Przyjrzyjmy się im bardziej szczegółowo.

Ból skupiony wokół uszu.

Czasami ból związany z bólem szczęki jest skoncentrowany wokół jednego lub obu uszu. W tym przypadku, ból może promieniować do górnej części twarzy, a nawet do czubka głowy.

  • Ból pojawia się szczególnie podczas rozmowy, ziewania lub jedzenia.
  • Czasami może być on mylony ze zwykłym bólem zęba, ale w rzeczywistości może to być nawet oznaka erozji stawu skroniowo – żuchwowego.
  • Problem może dotyczyć krążka stawowego lub więzadeł i nerwów w okolicy twarzy.
  • Wszystko to musi ocenić specjalista. Pamiętaj jednak, że ryzyko utraty kości w stawach rośnie wraz z wiekiem.

Jeśli nie możesz całkowicie otworzyć szczęki

Jeśli kiedykolwiek miałaś wrażenie, że nie możesz całkowicie otworzyć szczęki, powinnaś zastanowić się nad tym jak wyglądało Twoje życie w kilku ostatnich dniach.

  • Kiedy nie potrafisz radzić sobie ze stresem i presją otoczenia, może to powodować bezwarunkowy odruch twojego mózgu. Reakcja ta może doprowadzić do napięcia mięśniowego, przyspieszonego tętna oraz sztywności, szczególnie w okolicy ramion, karku i twarzy.
  • Nieświadomie możesz napinać szczękę, zgrzytać zębami podczas snu, odczuwać dzwonienie w uszach, bóle głowy oraz trudności w otwieraniu i zamykaniu szczęki.

Ten problem zniknie wraz z upływem czasu, ale kiedy będziesz go doświadczała, może okazać się bardzo uciążliwy. Jego przyczyną na ogól jest stres, który musisz nauczyć się kontrolować.

 

Ból głowy

Bruksizm

Przy więcej niż jednej okazji pisaliśmy o tym, że ból szczęki u dużej liczby ludzi związany jest z nocnym, nieświadomym zgrzytaniem zębami.

  • Bruksizm może być wywołany przez krzywe zęby, nieprawidłową dietę lub przez nagromadzony w ciągu dnia stres, który uniemożliwia prawidłowy wypoczynek podczas snu.
  • Bruksizm wymaga konsultacji z odpowiednim specjalistą, który może zalecić na przykład spanie w specjalnym ochraniaczu na zęby.

Niemniej jednak bruksizm, jest również jedną z najczęstszych przyczyn bólu szczęki.

Proste techniki leczenia bólu szczęki

  Bądź świadoma swojej postawy

Jednym ze sposobów zmniejszenia objawów związanych z bólem szczęki (wywołanego przez problemy ze stawem skroniowo – żuchwowym), jest zachowanie prawidłowej postawy szczególnie w rejonie barków, szyi i głowy.

Medytacja

Gdy masz złą postawę, pojawiają się napięcia w szyi i dolnej szczęce. Może to mieć miejsce podczas pracy, oglądania telewizji czy rozmowy przez telefon.

Pamiętaj, aby zawsze zwracać uwagę na kręgi szyjne: powinny być w linii prostej i rozluźnione.

Dodatkowo, zarówno twoje usta powinny być zamknięte.  Twój język powinien spoczywać w normalnej pozycji, a oddychać powinnaś przez nos.

Twoja dieta

  • Unikaj spożywania żywności, które wywołują stany zapalne, takich jak cukier, tłuszcze. Ogranicz ilość kawy lub napojów energetycznych.
  • Zwiększ spożycie witaminy C i wapnia

Radź sobie z emocjami i pokonaj stres

Wiemy, że łatwo jest polecić sposoby radzenia sobie ze stresem, ale prawdziwa trudność pojawia się kiedy trzeba je stosować.

  • To ważne, aby przypominać sobie, że trzeba być spokojną. Panując nad swoimi nerwami, zapewniamy sobie prawidłowe ciśnienie krwi, które jest niezbędne dla dobrego stanu zdrowia.
  • Spróbuj znaleźć czas w ciągu dnia, aby odpocząć. Dobrym rozwiązaniem, które pomaga dbać o ciało i umysł jest praktykowanie jogi.

Spróbuj wprowadzić tych kilka prostych wskazówek w Twoje codzienne życie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Shetty, S., Pitti, V., Babu, C. L. S., Kumar, G. P. S., & Deepthi, B. C. (2010). Bruxism: A literature review. Journal of Indian Prosthodontist Society. https://doi.org/10.1007/s13191-011-0041-5
  • Sinisalu, V., & Akermann, S. (2016). Temporomandibular disorders. Eesti Arst. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-385157-4.00238-4
  • Graff-Radford, S. B. (2012). Facial pain, cervical pain, and headache. CONTINUUM Lifelong Learning in Neurology. https://doi.org/10.1212/01.CON.0000418648.54902.42
  • Murphy MK, MacBarb RF, Wong ME, Athanasiou KA. Temporomandibular disorders: a review of etiology, clinical management, and tissue engineering strategies. Int J Oral Maxillofac Implants. 2013;28(6):e393–e414. doi:10.11607/jomi.te20
  • Glaros, A. G., Williams, K., & Lausten, L. (2005). The role of parafunctions, emotions and stress in predicting facial pain. Journal of the American Dental Association. https://doi.org/10.14219/jada.archive.2005.0200
  • Shetty S, Pitti V, Satish Babu CL, Surendra Kumar GP, Deepthi BC. Bruxism: a literature review. J Indian Prosthodont Soc. 2010;10(3):141–148. doi:10.1007/s13191-011-0041-5

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.