Ból pleców: 10 skutecznych sposobów jego złagodzenia

Procedury takie jak na przykład joga, medytacja, akupunktura i inne okazują się być w 100% skuteczne w przypadku, gdy uskarżasz się na dokuczliwy ból pleców.
Ból pleców: 10 skutecznych sposobów jego złagodzenia
Elisa Morales Lupayante

Napisane i zweryfikowane przez pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Większość przypadków tej nieprzyjemnej i odczuwanej w tym, czy w innym okresie życia przez przeważającą większość z nas dolegliwości, jaką jest ból pleców spowodowana jest z reguły długotrwałym utrzymywaniem nieprawidłowej postawy lub obciążającymi plecy rodzajami aktywności fizycznej.

Spędzanie większej części dnia za biurkiem lub przysypianie na kanapie przed telewizorem to dwa najpopularniejsze czynniki wywołujące u nas ból pleców. Na szczęście istnieją w pełni naturalne sposoby pozwalające złagodzić tę dolegliwość lub wręcz pozbyć się jej całkowicie.

Siedzący tryb życia jest czynnikiem podwyższonego ryzyka nie tylko jeśli chodzi o choroby takie jak cukrzyca lub problemy z układem krążenia i samym sercem. Może on nawet skrócić Twoje życie o wiele lat.

Zachowanie prawidłowej postawy całego ciała jest naprawdę elementem niezbędnym dla utrzymania dobrego stanu zdrowia i kondycji. Jednak przeważająca większość ludzi żyjących w społeczeństwach uprzemysłowionych ma postawę ciała daleką od ideału.

A w wielu wypadkach po prostu lekceważy tę kwestię uznają ją za mało istotną. Trudno jednak w tym momencie o bardziej poważny błąd, ponieważ to właśnie nieprawidłowa postura wywołuje ten uporczywy ból pleców.

Bolące plecy

Zrozumienie funkcjonalności motoryki i mechaniki Twojego ciała pozwala Ci na nauczenie się technik optymalizowania sposobu poruszania się przez cały czas spędzony w pracy. To z kolei zapobiega rozwojowi różnego rodzaju urazów, schorzeń i nieodłącznie towarzyszącego im bólu.

Większość osób dorosłych odczuwa ból pleców w tym, czy w innym pewnym momencie swojego życia. Jest to najczęstsza przyczyna braku zdolności do pracy, zarówno krótkoterminowej (okresowe zwolnienia lekarskie), jak i długoterminowej (trwała niezdolność do pracy).

Czy ból pleców może oznaczać coś poważnego?

W przypadku sporej liczby ludzi ten ból pleców nie jest schorzeniem ani trwałym, ani też poważnym. Zwykle można go złagodzić lub zupełnie się go pozbyć za pomocą zwykłego odpoczynku w pozycji leżącej oraz w razie potrzeby leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, takich jak ibuprofen, naproksen lub acetaminofen.

Są to leki pozbawione właściwości uzależniających w ujęciu krótkoterminowym i zawierają w swoim składzie substancje zwiotczające mięśnie. Mogą być więc przepisywane przez lekarza lub niekiedy kupowane także bez recepty w aptekach i stosowane tymczasowo do momentu, w którym będziesz w stanie normalnie funkcjonować.

Często specjaliści zalecają także połączenie odpoczynku i leków z odpowiednio dobranymi ćwiczeniami fizycznymi lub zabiegami fizykoterapeutycznymi.

wizyta u lekarza

Unikaj jednak stosowania leków w leczeniu bólu pleców spowodowanego codzienną rutyną. Leki te mogą powodować bowiem zaparcia i powodować uzależnienie przy dłuższym stosowaniu, a także wywoływać inne niepożądane skutki uboczne.

Jedynym momentem, w którym powinieneś brać pod uwagę ich zażywanie jest nagły atak ostrego bólu.

Jednak niezależnie od tego powinieneś prowadzić leczenie pod nadzorem lekarza i w odpowiednim środowisku. Tylko wtedy możesz mieć pewność, że Twój ból pleców w końcu zniknie.

Jednak istnieje kilka powodów, dla których powinieneś natychmiast zgłosić się do lekarza, bez brania pod uwagę zażywania opisanych powyżej leków. Istotne objawy, których nie możesz zlekceważyć obejmują między innymi:

  • Silny ból, który promieniuje w dół nogi (potocznie zwany rwą kulszową)
  • Drętwienie mięśni lub osłabienie pachwin lub nóg
  • Każdy przypadek utraty kontroli nad pęcherzem lub zwieraczem jelita grubego
  • Gorączka i dreszcze
  • Bóle odczuwane w porze nocnej lub nadmierne pocenie się.

Przyczyny, dla których możesz odczuwać ból pleców

Bardzo często Twój ból pleców ma charakter czysto mechaniczny. Zazwyczaj jest on wynikiem nieprawidłowej postawy całego ciała. Jak również przeciążenia mięśni pleców i kręgosłupa w wyniku nadmiernej liczby powtórzeń jakiejś angażującej plecy czynności fizycznej (np. długotrwałego przenoszenia ciężkich przedmiotów) lub nieprawidłowego podnoszenia czegoś ciężkiego.

Są to przyczyny, które można określić jako zewnętrzne, w przeciwieństwie do różnego rodzaju urazów, infekcji lub poważnych chorób, takich jak nowotwór.

Jeśli masz jednak zwyczaj odwiedzać jedynie standardowego lekarza rodzinnego za każdym razem, gdy dopadnie Cię ból pleców, prawdopodobnie uzyskasz jedynie leczenie powierzchowne, bez głębszej analizy przyczyn Twoich dolegliwości.

plecy

Leki stosowane w łagodzeniu bólu pleców należą do najczęstszych zalecanych kuracji medycznych, po których następują zastrzyki medykamentów na bazie sterydów i operacje chirurgiczne. Oprócz wielu skutków ubocznych, żadne z tych rozwiązań nie prowadzi do całkowitego wyleczenia problemu.

Pozostawia to wielu pacjentów w dalszym ciągu zmagających się z bólem pleców, często do końca swojego życia.

Oto miejsce, w którym naturalne środki mogą okazać się nieocenione. Zanim zaczniesz brać pod uwagę różnego rodzaju leki na ból pleców, zastrzyki lub zabiegi chirurgiczne, spróbuj wypróbować jedną lub kilka z zaprezentowanych poniżej przez nas dziesięciu wskazówek, których autorami są znani i cenieni specjaliści zajmujący się na co dzień bólem pleców. Zapraszamy do lektury!

1. Chiropraktyka

Odwiedziny wykwalifikowanego kręgarza i skorzystanie z oferowanych przez niego usług może okazać się dobrym rozwiązaniem, jeśli cierpisz na jakiś rodzaj przewlekłego bólu, w tym ból pleców, ale nie tylko.

2. Rozciąganie mięśni pleców

Uczestnicy badania, którzy wzięli udział w trwających 50 minut zajęciach rozciągających (ze szczególnym uwzględnieniem mięśni pleców i nóg) stwierdzili, że zabieg ten zapewnił im taki sam poziom ulgi w przypadku bólu pleców, jak w przypadku tych osób, które wybrały wzięcie udziału w zajęciach z jogi.

Rozciąganie

3. Trening siłowy ukierunkowany na mięśnie pleców

Regularny, wykonywany pod nadzorem profesjonalnego trenera trening siłowy pomoże Ci wzmocnić mięśnie pleców i kręgosłupa, co jest niezbędne zarówno do łagodzenia bólu, jak i zapobiegania przyszłym urazom. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na to, by nie przeciążyć pleców dodatkowo. Zaczynaj więc trening od minimalnych obciążeń.

4. Fizykoterapia osteopatyczna

Wyniki wielu przeprowadzonych badań naukowych wykazały, że fizykoterapia osteopatyczna (która może obejmować zwiększenie ruchomości stawów, masowanie tkanek miękkich i rozluźnienie napiętych mięśni) zauważalnie zmniejsza przewlekły ból pleców w dolnej ich części.

5. Obniżenie poziomu stresu

Ludzie, których umysł przepełniony jest uporczywymi, negatywnymi myślami i którzy cierpią na stany lękowe, znacznie częściej uskarżają się na ból pleców i inne towarzyszące temu dolegliwości.

Nadmierny stres

6. Medytacja

Medytacja może być także silnym, w pełni naturalnym środkiem przeciwbólowym. Osoby poddane badaniom z własnej woli, a które nigdy wcześniej nie brały udziału w zajęciach z medytacji stwierdziły, że już po czterech sesjach trwających po 20 minut zaznały zauważalnej ulgi w dolegliwościach bólowych.

7. Joga

Joga jest szczególnie przydatna dla wszystkich tych, którym przydałaby się pomoc przy zwiększaniu elastyczności mięśni pleców i wzmacnianiu kręgosłupa. Terapia ta okazuje się być szczególnie korzystna, jeśli cierpisz na ból pleców.

Osoby, które zapisały się na lekcję jogi raptem raz na tydzień, raportowały zauważalnie lepszą poprawę stanu zdrowia. W przeciwieństwie do pacjentów zażywających leki lub poddających się zabiegom fizykoterapii osteopatycznej.

Joga

8. Masaż

Masaż uwalnia endorfiny, które pomagają odprężyć całe ciało i łagodzą przy tym ból pleców. 10-tygodniowa terapia masażu oferuje ogromną ulgę w przypadku takich dolegliwości bólowych, a odczuwane korzyści trwają przez co najmniej sześć miesięcy.

9. Akupunktura

Akupunktura może być kolejnym przydatnym podejściem pozwalającym złagodzić ból pleców. W rzeczywistości metoda ta koncentruje się na redukcji przewlekłego bólu, takiego jak ból pleców i bóle głowy, a nie na standardowym leczeniu objawowym ostrego bólu.

Akupunktura

10. Tai Chi

Jest to stara forma stymulowania procesów „samoobrony” Twojego organizmu.

Ma na celu wspieranie równowagi tradycyjnych, występującej w starożytnej medycynie chińskiej czynników yin i yang w Twoim organizmie, poprawiając w ten sposób przepływ “qi”, czyli energii życiowej.

Często opisywana jako “medytacja w ruchu”, metoda Tai Chi pozwala wzmocnić całe Twoje ciało poprzez specyficzny zestaw uważnych ruchów. Przy czym każdy z kolejnych ruchów jest bezpośrednio związany z poprzednim oraz następnym tak, by zoptymalizować przepływ energii życiowej.

Bądź ostrożny wobec konwencjonalnych metod leczenia bólu pleców. Nie pozwól lekarzowi, aby Cię przekonał, że syntetyczne leki dostępne jedynie na receptę są jedyną opcją łagodzenia bólu. Zamiast tego wypróbuj najpierw opisane powyżej zdrowsze i w pełni naturalne alternatywy. Być może to właśnie one rozwiążą w pełni Twój problem!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.