Ból piersi – 7 możliwych przyczyn

Regularny ból piersi nie musi być związany z niebezpiecznym schorzeniem, ale mimo to w przypadku jego wystąpienia ważne jest, żeby skonsultować się z lekarzem w celu wykluczenia wszelkich możliwych powikłań. Przeczytaj ten artykuł, żeby dowiedzieć się więcej!
Ból piersi – 7 możliwych przyczyn
Diego Pereira

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Diego Pereira.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 26 września, 2022

W pewnym momencie swojego życia większość kobiet doświadcza bólu piersi lub tkliwości jednej lub obu piersi. Ból piersi to częsty objaw, który może powodować niepokój, gdyż wiele osób kojarzy go z rakiem piersi lub chorobami zapalnych.

W rzeczywistości ból piersi może być spowodowany wieloma czynnikami i chociaż nie należy wykluczać tych chorób, prawie zawsze jest on spowodowany zmianami hormonalnymi.

Wiele osób nie ma jednak świadomości, jakie mogą być przyczyny bólu piersi, więc w dzisiejszym artykule chcielibyśmy omówić siedem głównych przyczyn. Oto one!

1. Ból piersi a czynniki hormonalne

Regularne wahania hormonalne są główną przyczyną tkliwości piersi i bólu. Po rozpoczęciu swojego cyklu miesiączkowego młode kobiety często borykają się z bólem piersi w dni poprzedzające miesiączkę.

  • Jest to również powszechne wśród osób, które cierpią na zespół napięcia przedmiesiączkowego i nieregularnie miesiączkują.
  • W niektórych przypadkach ból może się pojawić w środku cyklu miesiączkowego, w czasie owulacji.
  • Stosowanie pigułek antykoncepcyjnych i hormonalnej terapii zastępczej również może powodować ból piersi.

2. Cysty w piersiach

Cysty to wypełnione płynem woreczki, tworzące się w tkankach piersi. Mogą się pojawić po zwiększeniu się gruczołów sutkowych, co może być spowodowane zmianami hormonalnymi lub problemami związanymi ze stanem zapalnym.

Chociaż cysty mogą być widoczne lub bolesne, a nawet można je pomylić z rakiem piersi, są one łagodnym problemem, który z łatwością można leczyć.

Ważne jest jednak, żeby jak najwcześniej skontaktować się z lekarzem, zanim cysty urosną do tego stopnia, że staną się bardzo niekomfortowe lub widoczne.

3. Ropnie piersi

W niektórych przypadkach uczucie ciężkości lub ból piersi mogą być spowodowane stanem zapalnym, znanym jako ropień. Ropnie są spowodowane gromadzeniem się ropy w tkance piersiowej, co tworzy małe grudki, które mogą być bolesne po dotknięciu.

Podstawową przyczyną są bakterie dostające się do piersi przez sutek lub przez suche pęknięcia, które mogą się tworzyć podczas karmienia piersią.

Badanie piersi i ból piersi
  • Ważne jest, żeby poszukać pomocy lekarskiej, ponieważ do zwalczenia tego zakażenia przeważnie potrzebne są antybiotyki.

4. Rak piersi

Stan zapalny i ból tkanki piersiowej może być związany z rakiem piersi, szczególnie jeśli ten objaw stale nawraca. Chociaż rak jest możliwą przyczyną, tkliwość piersi rzadko jest spowodowana tą chorobą.

Ból piersi spowodowany rakiem jest objawem, który pojawia się stopniowo wraz z jego rozwojem. Dlatego właśnie, kiedy czujesz ból spowodowany rakiem piersi, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zauważyłaś już inne objawy towarzyszące tej chorobie.

5. Ciąża

Ciąża to jedna z głównych przyczyn bólu piersi ze względu na towarzyszące jej zmiany hormonalne. Dla większości kobiet ból piersi jest wręcz jednym z najwcześniejszych objawów ciąży .

Ciąża a ból piersi
  • Kobiety, które są w ciąży po raz pierwszy lub młodsze kobiety czują większą tkliwość piersi.
  • W czasie pierwszego trymestru ciąży piersi rosną i oprócz bólu możesz zauważyć także małe niebieskie żyły, które wskazują na zwiększony przepływ krwi w tym miejscu.

6. Karmienie piersią

Chociaż karmienie piersią jest szczególnym czasem, kiedy matka buduje więź ze swoim dzieckiem, ból piersi i ich tkliwość są nieuniknione. Niezależnie od tego, czy kobieta karmi piersią, czy nie, zwiększona produkcja mleka i aktywność hormonalna powodują niekomfortowy ból.

Ponadto, gdy piersi stają się suche lub gdy pęka skóra na piersi, istnieje prawdopodobieństwo infekcji bakteryjnej lub grzybiczej. Jeśli ból jest regularny i z czasem nie przechodzi, ważne jest, żeby porozmawiać z lekarzem o możliwym zakażeniu.

7. Zapalenie sutka

Zapalenie sutka jest stanem zapalnym, który powstaje podczas laktacji. Przyczyną jest zatkanie kanałów mlecznych.

Zapalenie sutka

Ten stan może być wywołany wirusem, bakterią lub atakiem grzybów na tkankę piersiową, co z kolei inicjuje reakcję zapalną.

Oprócz bólu, zapaleniu sutka mogą towarzyszyć następujące objawy:

  • Zaczerwienienie
  • Stan zapalny
  • Gorączka
  • Uczucie zmęczenia
  • Ogólny dyskomfort

Czy znałaś wcześniej te przyczyny bólu piersi? Jak widać, na tę delikatną część ciała mogą mieć wpływ różne czynniki. Jeśli podejrzewasz jakiś problem z piersiami, omów swoje objawy z lekarzem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.