Ból krzyża: Przyczyny i leczenie

Listopad 7, 2017
Problem ten kojarzymy zazwyczaj z nieprawidłową postawą, jednak ból krzyża ma wiele innych możliwych przyczyn, które należy wziąć pod uwagę, jeśli chcesz pozbyć się tego problemu zanim stanie się jeszcze bardziej dotkliwy.

Przewlekły ból krzyża jest powszechny zarówno wśród mężczyzn, jak i wśród kobiet i coraz częściej pojawia się u ludzi w każdym wieku, nawet wśród młodych osób. Ten problem może negatywnie odbić się na jakości życia, ponieważ wpływa na wszystkie rodzaje czynności wykonywanych w codziennym funkcjonowaniu.

Odkryj różne przyczyny, jak również zabiegi i naturalne środki zaradcze na ból krzyża.

Co to jest krzyż?

Krzyż jest dolną częścią pleców u podstawy kręgosłupa lub kości krzyżowej. Jest naturalnie wygięty, jeśli jednak wygięcie jest zbyt duże, mówi się o lordozie.

Ból krzyża może być związany z problemami mięśniowymi lub z problemami z kręgami. Może jednak również być spowodowany nieprawidłowym funkcjonowaniem niektórych narządów, na przykład nerek lub jelit.

Źródłem bólu bywa czasami nieprawidłowa postawa, ale niekiedy czynnikiem determinującym są także problemy emocjonalne.

Ból krzyża

1. Ból krzyża a problemy z nerkami

Jeśli chciałabyś wiedzieć, czy ból w krzyżu jest związany z nerkami, połóż obie dłonie na dolnej części pleców wewnętrzną stroną. Miejsce, gdzie znajdą się Twoje kciuki to w przybliżeniu miejsce, gdzie znajdują się nerki.

Jeśli ściśniesz to miejsce i poczujesz ból, możesz to oznaczać, że potrzebujesz naturalnego leczenia w celu zmniejszenia stanu zapalnego w tym narządzie.

  • Spróbuj przez kilka dni pić przez cały dzień bulion z cebuli lub herbatę z mniszka lekarskiego i łopianu. Nie przestawaj dopóki ból w krzyżu nie zelżeje.

2. Wrażliwość na chłód i wilgoć

Niektórzy ludzie są bardzo wrażliwi na zimno i wilgoć, a szczególnie na nagłe zmiany dotyczące tych czynników. Taka wrażliwość może być na przykład spowodowana zaburzeniami metabolicznymi.

Krzyż jest jedną z części ciała, która jest najbardziej wrażliwa na tego typu czynniki. To samo dotyczy stawów.  

  • Chroń ten obszar poprzez owinięcie obszaru krzyża wełnianą tkaniną jak bandażem. Ten materiał doskonale izoluje od zewnętrznych temperatur, co pomaga na ból i poprawia samopoczucie.

3. Nieprawidłowa postawa

Jeśli przyjrzysz się modelkom zauważysz, że mają one tendencję do wyginania pleców w łuk, co w niezdrowy sposób wypycha krzyż do przodu.

Taka nieprawidłowa postawa wywołuje u wielu osób ból pleców i dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci. Ten problem jest również powszechny u kobiet w cięży z powodu ciężaru brzucha.

Nieprawidłową postawę można skorygować poprzez wykonywanie ćwiczeń, które ponownie uczą ciało tego, jak wygląda prawidłowa postawa i dobrze rozciągają kręgosłup.

  • Bardzo pomocna jest również terapia inwersyjna (nie jest jednak zalecana dla kobiet w ciąży).
Kobieta w ciąży z bólem krzyża

4. Zaburzenia pracy jelit

Problemy jelitowe, na przykład zaparcia, biegunka lub oba wymienione, mogą się objawiać bólem w okolicach krzyża.

Można sięgnąć po medycynę naturalną, aby rozwiązać ten problem:

  • Zaparcia: nasiona chia i siemię lniane, suplementy probiotyczne, surowe oraz bogate w błonnik owoce i warzywa, a także dużo wody pomiędzy posiłkami.
  • Biegunka: Zielona herbata, biały ryż, suplementy węglowodanowe i probiotyki.
  • Oba powyższe naprzemiennie: terapia kwiatowa Bacha, homeopatia, kudzu i nasiona chia.

5. Problemy emocjonalne

Problemy emocjonalne mogą mieć bezpośredni wpływ na krzyż. Uściślając, ten obszar ciała jest często powiązany z Twoimi obawami, a szczególnie z problemami finansowymi.

Aby wyleczyć ból, który ma swoje źródło w obawach i problemach emocjonalnych, należy skonsultować się z terapeutą, który może zaproponować indywidualne leczenie oparte na terapii kwiatowej Bacha, homeopatii, medycynie ziołowej itp.

Ból krzyża

6. Urazy

I na koniec – jednym z najczęstszych powodów bólu w krzyżu jest uraz nabyty podczas ćwiczeń, w wypadku lub spowodowany niewłaściwym poruszaniem się. Takie urazy zawsze należy odpowiednio i bez zwłoki wyleczyć, aby uniknąć chronicznego bólu.

Poza pójściem do lekarza i wykonaniem odpowiednich badań, możesz także przyjmować pewne suplementy przyspieszające gojenie:

  • Środek homeopatyczny Arnica
  • Organiczny płynny krzem
  • Drożdże piwne
  • Tkanka chrzęstna rekina

Od razu po wystąpieniu urazu należy przyłożyć lód, żeby złagodzić stan zapalny. Następnie należy ogrzać miejsce urazu za pomocą termoforu, butelki z ciepłą wodą lub kremu.

WIĘCEJ DLA CIEBIE