Błędy w diecie - oto 6 błędów, które powodują, że tyjesz
Dieta jest jednym z podstawowych elementów, jeśli chcesz osiągnąć zdrową wagę. Jednak w dążeniu do osiągnięcia widocznych rezultatów czasami popełniasz błędy w diecie, które sprawiają, że tyjesz, zamiast tracić na wadze. Czy masz absolutną pewność, że masz dobre nawyki żywieniowe?
Ze względu na popularne “diety – cud” i fałszywe przekonania na temat jedzenia, wiele osób jest coraz bardziej sfrustrowanych, gdy ich celem jest utrata wagi. Dlatego, jeśli planujesz schudnąć, dobrze jest wiedzieć, które błędy w diecie mogą być powodem porażki.
Podczas gdy niektóre diety wydają się “nieszkodliwe” i “skuteczne”, kiedy je stosujesz, z biegiem czasu każą drogo za siebie płacić i kończą się niepowodzeniem. Ponadto wiele z nich może być zagrożeniem dla zdrowia, ponieważ nie uwzględniają w swoich zaleceniach ważnych składników odżywczych i nawyków, które są kluczowe dla naszego organizmu.
Błędy w diecie, których należy unikać, gdyż sprawiają, że tyjesz
Najlepszym sposobem na utrzymanie zdrowej i zrównoważonej wagi jest stosowanie zrównoważonej diety. Jej wyniki nie są wprawdzie tak szybkie, jak te, które osiągasz stosując reżimy niskokaloryczne, są jednak bardziej trwałe i bezpieczniejsze.
Problem polega na tym, że nie zawsze jest jasne, jak postępować, aby naprawdę stosować dobrą dietą. W konsekwencji, w oparciu o porady i doświadczenia innych, zaczynasz popełniać błędy w diecie, które powodują otyłość. Ty niestety nie jesteś tego nawet świadoma!
Pytasz się, dlaczego nie mogę schudnąć, skoro stosuję dietę? Dowiedz się, gdzie leży problem!
1. Wybrałaś nieodpowiednią dietę
Jednym z największych błędów podczas wybierania diety jest stosowanie identycznych zaleceń, jak Twoi przyjaciele lub krewni. Nawet jeśli u tych osób można zobaczyć wyniki, to wcale nie znaczy, że to samo wystąpi u Ciebie. Każdy organizm jest inny i ma swoje własne potrzeby.
Dlatego, jeśli nie widzisz oczekiwanych rezultatów, ten sposób żywienia nie jest dla Ciebie. Najbardziej wskazane będzie udać się do dietetyka, aby mógł wyeliminować Twoje błędy w diecie i zaprojektować jadłospis zgodny z wymaganiami Twojej wagi, Twoim stanem zdrowia i regularnymi nawykami.
2. Stosujesz ekstremalną dietę
Bądź ostrożna! Stosowanie ekstremalnej diety to nie tylko jeden z błędów, który powoduje, że przytyjesz, ale jest to czynnik, który zagraża Twojemu ogólnemu zdrowiu. Niektóre diety odchudzające są bardzo restrykcyjne i często powodują niechciany efekt “jo-jo“.
Oznacza to, że choć na pierwszy rzut oka wydają się skuteczne, zawierają poważne błędy w diecie, które dają odwrotny efekt. Powodują, że z czasem odzyskujesz utraconą wagę, a nawet przybierasz jeszcze więcej, niż przed dietą. Ponadto powodują niedobory żywieniowe i mogą prowadzić do rozwoju zaburzeń metabolicznych.
3. Twoja dieta jest zbyt jednolita
W każdym zdrowym planie żywieniowym zaleca się unikanie źródeł cukrów, mąki i przetworzonej żywności. Nie oznacza to jednak, że nie można spożywać różnorodnych potraw przygotowanych ze zdrowej żywności. Czy wiesz, że częste błędy w diecie to właśnie ograniczanie różnorodności posiłków?
Chociaż wydaje się słuszne, aby unikać węglowodanów lub wszystkich produktów zawierających tłuszcz, w rzeczywistości jednak występuje efekt przeciwny do zamierzonego. Zdrowa dieta powinna zawierać “wszystkiego po trochu”, aby zaspokoić potrzeby organizmu. Dzięki temu przygotowywane dania nie powinny być “nudne”.
4. Jesz za mało
Możesz myśleć, że głodzenie się to skuteczny sposób na “spalanie kalorii”. Jest to jednak kolejny z błędów, które powodują otyłość, gdy przechodzisz na dietę. Nawet jeśli jest konieczne unikanie nadmiernej ilości kalorii, aby osiągnąć utratę wagi, nie jest jednak właściwe, aby przechodzić tortury, żeby zobaczyć wyniki.
Ta sytuacja prowadzi tylko do silnego uczucia niepokoju, który później powoduje przejadanie się. W rzeczywistości może powodować zmęczenie i osłabienie, ponieważ mózg jest pozbawiony energii. Najlepiej więc nauczyć się wybierać zdrową żywność, aby odpowiednio zaspokoić głód, eliminując jednocześnie błędy w diecie.
5. Nie nawadniasz wystarczająco Twojego organizmu
Odpowiednie nawodnienie jest niezbędne w każdym planie diety, zwłaszcza, gdy Twoim celem jest schudnięcie. Jeśli nie pijesz wystarczającej ilości wody, Twój metabolizm i inne ważne procesy spowalniają i masz większe trudności w usuwaniu toksyn i spalaniu tłuszczu.
Dlatego zaleca się uzupełnienie diety o odpowiednie spożycie wody i zdrowych płynów w ciągu dnia. Nie chodzi jednak o przesadne ilości, na przykład ponad 3 litry dziennie. Zbyt duże nawodnienie może przeciążyć nerki i źle wpłynąć na zdrowie.
6. Wybierasz sałatki, które nie są zdrowe
To normalne, że słowo “sałatka” odnosi się do zdrowej, lekkiej i niskokalorycznej potrawy. Ważne jest jednak, abyś była świadoma, że nie zawsze tak jest. Chociaż istnieje wiele przepisów, które pomagają zrzucić wagę, niektóre są niezdrowe i zawierają zbyt wiele kalorii.
Dlatego przy przygotowywaniu sałatek należy unikać gotowych sosów z torebki lub kupowanych w butelce. Nie dorzucaj również kiełbasek ani tłustych serów. Te i inne niezdrowe składniki zamieniają zdrowe sałatki w zwyczajne błędy w diecie.
Czy uważasz, że stosujesz dobrą dietę, ale obserwujesz, że Twoja waga rośnie? Zidentyfikuj błędy w diecie! Jeśli je popełniasz, postaraj się skorygować je tak szybko, jak to możliwe, abyś nie czuła, że ponosisz porażkę. Na koniec, pamiętaj również, że jeśli chcesz schudnąć, najlepszym sposobem na uzupełnienie zdrowego odżywiania są regularne ćwiczenia fizyczne.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Oliver, G., & Wardle, J. (1999). Perceived effects of stress on food choice. Physiology and Behavior. https://doi.org/10.1016/S0031-9384(98)00322-9
- Papies, E. K., Stroebe, W., & Aarts, H. (2017). Healthy cognition: Processes of self-regulatory success in restrained eating. In The Goal Conflict Model of Eating Behaviour: Selected Works of Wolfgang Stroebe. https://doi.org/10.4324/9781315141817
- Lowe, M. R. (1993). The effects of dieting on eating behavior: A three-factor model. Psychological Bulletin. https://doi.org/10.1037/0033-2909.114.1.100