Biały ocet i jego 8 niesamowitych zastosowań w życiu codziennym

Jednym z powodów, jakie zniechęcają nas do używania białego octu jest jego silny, charakterystyczny zapach. Należy jednak pamiętać, że znika on gdy tylko ocet wyschnie.
Biały ocet i jego 8 niesamowitych zastosowań w życiu codziennym

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Biały ocet stanowi doskonały zamiennik wielu produktów komercyjnych dostępnych na rynku. Dlaczego powinno nas to interesować? Wiele z nich zawiera bowiem całe mnóstwo agresywnych środków chemicznych, które bezpośrednio szkodzą środowisku i mogą negatywnie odbić się również na naszym zdrowiu.

Dlatego właśnie, w poszukiwaniu zdrowszego i bardziej ekologicznego stylu życia wielu ludzi stara się zastąpić konwencjonalne środki chemiczne naturalnymi produktami, które działają podobnie, ale nie mają negatywnych skutków ubocznych.

Jedną z takich wspaniałych alternatyw jest biały ocet. Nie powinno go zabraknąć w żadnym domu. Oprócz tego, że doskonale sprawdza się w kuchni, na przykład do sałatek, dzięki swoim właściwościom można go również wykorzystać w dbaniu o urodę a także w sprzątaniu i dbaniu o dom.

W dzisiejszym artykule opowiemy Ci o ośmiu sposobach, na jakie możesz wykorzystać biały ocet w swoim własnym domu. Już niebawem stanie się dla Ciebie nieodzowną alternatywą w dbaniu o otoczenie wolne od środków chemicznych.

1. Biały ocet w walce z chwastami na chodniku

Ocet biały

Wokół niemalże każdego domu pojawiają się często chwasty, które szpecą chodniki, kostkę brukową i sprawiają wrażenie zaniedbanego otoczenia.

Owszem, istnieją chemiczne środki mające na celu eliminację chwastów i zatrzymanie ich porostu. Warto jednak wiedzieć, że z pomocą w tej sytuacji może nam przyjść biały ocet.

Sposób zastosowania:

  • Spryskaj octem chwasty i ich okolice. Kwas octowy uniemożliwi im wchłanianie wody, przez co po jakimś czasie zginą.
  • Nie zaleca się jednak aplikowania produktu w pobliżu innych roślin, ponieważ może im zaszkodzić.

Może zainteresuje Cię też artykuł: Nawozy ekologiczne – odżyw swoje rośliny!

2. Ocet neutralizuje zapach papierosów

Gdy palimy lub robi to ktoś z naszych domowników, dom zaczyna przenikać nieprzyjemnym zapachem papierosów. Jest on bardzo trudny do wyeliminowania i z czasem sprawia, że nie jest przyjemnie przebywać w tak przesiąkniętym pomieszczeniu.

Po raz kolejny warto sięgnąć po biały ocet. Pozwoli nam on zneutralizować zapach dymu papierosowego i odzyskać świeżość domu.

Sposób zastosowania:

  • Wlej biały ocet do głębokiego talerza i umieść go w miejscu, w którym pojawił się nieprzyjemny zapach.

3. Jedwabiste włosy

Kobieta o jedwabistych włosach

Aby uzyskać efekt jedwabistych, gładkich i lśniących włosów, niekoniecznie musisz inwestować duże pieniądze w drogie kosmetyki i środki do pielęgnacji włosów.

Jeżeli zaczniesz regularnie używać biały ocet, Twoje włosy będą miękkie i wolne od problemów takich jak łupież i ich osłabianie się.

Sposób zastosowania:

  • Zmieszaj jedną część octu z dwiema częściami wody. Spryskaj mieszanką całe włosy i pozostaw na około 10 minut.

4. Biały ocet jako sposób na utrwalenie lakieru do paznokci

Jedną z niedogodności, na jaką natyka się wiele kobiet podczas pielęgnacji dłoni i stóp jest fakt, że lakier często dość szybko odpryskuje i nie jest tak trwały, jak by się tego oczekiwało.

Aby utrwalić lakier do paznokci i przedłużyć jego czas trwania, warto wykorzystać ocet.

Sposób zastosowania:

  • Zanim nałożysz pierwszą warstwę lakieru do paznokci, zanurz paznokcie na 10 minut w 1/2 szklanki octu białego.

5. Sposób na wyczyszczenie łazienki

Czyszczenie sedesu

Przeciwbakteryjne i wybielające właściwości octu czynią z niego naszego wielkiego sprzymierzeńca w sprzątaniu łazienki i ubikacji.

Doskonale służy on do usuwania plam, które powstają w łazience, sedesie i zlewie.

Sposób zastosowania:

  • Rozpuść jedną część octu w dwóch częściach wody. Wlej mieszankę do pojemnika ze spryskiwaczem i zaaplikuj jak każdy inny środek czystości.

Koniecznie zajrzyj też do artykułu: Łazienka: czysta dzięki 13 trikom

6. Czyste podłogi i dywany

Zarówno dywany jak i podłogi można wyczyścić i odplamić za pomocą aktywnych składników zawartych w occie.

Sposób zastosowania:

  • Do czyszczenia podłóg zmieszaj szklankę octu z wiadrem letniej wody.
  • Jeżeli natomiast chcesz wyczyścić dywany, zaaplikuj produkt bezpośrednio na plamy, po czym nałóż na miejsce nieco środka czyszczącego. Po kilku minutach wyczyść całość za pomocą szczotki i osusz.

7. Leczenie oparzeń słonecznych

Plecy poparzone słońcem

Po długiej ekspozycji na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, skóra może z łatwością doznać bolesnych i dokuczliwych poparzeń. Warto wykorzystać kwaśne składniki octu, aby ukoić wywołane poparzeniem podrażnienie i przywrócić naturalne pH skóry.

Sposób zastosowania:

  • Zanurz bawełniany wacik w odrobinie octu i przetrzyj nim delikatnie poparzone obszary skóry.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Oparzenia słoneczne i plamy – jak im zapobiec?

8. Usuwanie plam po pocie

Nie ma chyba nic gorszego, niż nierówna walka z plamami po pocie, które powstają pod pachami na naszych ulubionych ubraniach.

Nie jest łatwo pozbyć się tych plam, ale okazuje się, że po raz kolejny przychodzi nam z pomocą biały ocet. Wystarczy dodać go nieco do Twojego prania.

Sposób zastosowania:

  • Spryskaj obficie octem zaplamione obszary swojej odzieży. Pozostaw na co najmniej 10 minut, a następnie wypierz tak, jak zawsze.

Z całą pewnością co najmniej kilka spośród tych sposobów wykorzystania octu w domu i zabiegach kosmetycznych to dla Ciebie coś nowego. Teraz, gdy już je znasz, postaraj się je wypróbować. Przyczynisz się tym samym do ochrony środowiska, zaoszczędzisz pieniądze i ograniczysz kontakt z drażniącymi substancjami niebezpiecznymi dla zdrowia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.