Gdzie znajdziesz białko roślinne? Przekonaj się!

Wiele osób twierdzi, że roślinne białko jest znacznie zdrowsze od tego pochodzącego z mięsa, jako że zawiera mniej kalorii oraz tłuszczu. Przekonajmy się, w jakie rośliny warto zainwestować!
Gdzie znajdziesz białko roślinne? Przekonaj się!
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

 

Białko roślinne oraz białko pochodzące z mięsa są bardzo ważnymi elementami każdej diety i odgrywają ważną rolę, jeżeli chodzi o zdrowie fizyczne oraz psychiczne.

Wszystkie składniki odżywcze są istotne w kontekście dobrego samopoczucia oraz zdrowia, ale białko wygrywa pod względem wpływu na szybkość metabolizmu, wydzielanie się hormonów oraz budowę mięśni i kości.

To jedno z najlepszych źródeł energii, jakie możesz dostarczyć swojemu organizmowi.

Wiele osób czerpie białko głównie z mięsa zwierząt, co wprawdzie może być zdrowe, ale wiąże się z większą ilością kalorii oraz tłuszczu, co w konsekwencji może prowadzić do tycia.

Na szczęście jest także białko roślinne, które zdecydowanie warto dodać do swojej diety.

Poniżej prezentujemy 8 najlepszych źródeł białka roślinnego.

1. Tofu – białko roślinne

tofu w misce

Tofu, produkt bazujący na soi, to tradycyjny element japońskiej diety. Charakteryzuje się łagodnym smakiem i wysoką zawartością ważnych składników odżywczych.

Tofu jest szczególnie cenione za wysokiej jakości białko, które pomaga m.in. budować masę mięśniową.

Z każdych 100 g tofu do Twojego organizmu trafia 10g białka i tylko 110 kalorii.

Tofu zawiera izoflawony i przeciwutleniacze, które pomagają utrzymać równowagę hormonalną, zwłaszcza podczas menopauzy.

2. Komosa ryżowa

Komosa ryżowa to popularny produkt w Ameryce Południowej, zwłaszcza w Peru oraz Boliwii.

Zawarte w niej składniki odżywcze niosą znaczne korzyści dla Twojego fizycznego i mentalnego zdrowia.

Pomimo niskiej ilości kalorii, komosa ryżowa dostarcza wiele witamin, minerałów oraz aminokwasów, które aktywują metabolizm i wzmacniają mięśnie.

Wiele osób uważa, że białko roślinne z komosy jest jednym z najlepszych – nie tylko ze względu na wysoką jego zawartość, ale także na znajdujący się tam błonnik, antyoksydanty i inne korzystne związki.

3. Rośliny strączkowe – doskonała alternatywa na białko zwierzęce

sałątka z roślinami strączkowymi białko roślinne

Rośliny strączkowe są bogate w białko roślinne i każdy z nas może dodać je do swojej diety ze względu na ich uniwersalność.

Zalecane są one sportowcom, którzy zwiększają masę mięśniową. Z kolei z uwagi na błonnik świetnie sprawdzają się w regulowaniu flory bakteryjnej i stymulowaniu aktywności jelit.

Błonnik jest dodatkowo całkiem sycący, co powinno być ważne dla osób na dietach odchudzających.

Mają niski indeks glikemiczny, niewiele kalorii i nie powodują problemów metabolicznych.

Do najlepszych roślin strączkowych należą:

4. Rzeżucha

Każde 100 gram rzeżuchy zawiera 3 gramy białka, a także błonnik, antyoksydanty i inne ważne dla zdrowia składniki odżywcze.

Spożywanie rzeżuchy dostarcza energii, a jednocześnie wzmacnia stawy, kości oraz zdrowie mięśni.

5. Szparagi

wiązka szparagów

Znane ze względu na właściwości moczopędne oraz oczyszczające, dostarczają do organizmu także białko roślinne.

Szparagi zawierają asparaginę, która buduje masę mięśniową i reguluje działanie układu nerwowego.

Dodatkowo poprawia wydzielanie insuliny, co jest niezwykle ważne w procesie przekształcania cukru w energię.

6. Szpinak

Te cudowne warzywo jest źródłem bardzo zdrowych aminokwasów, antyoksydantów i witamin, które wpływają na poprawę wielu funkcji Twojego organizmu.

Każdego 100 gram zawiera od 5 do 7 g białka, co razem z błonnikiem i minerałami zwiększa siłę mięśni oraz wydolność fizyczną.

7. Brokuły

dwa brokuły

Włączenie brokuł do diety to fantastyczny wybór pod kątem spełnienia dziennego zapotrzebowania na białko, błonnik oraz minerały.

Z każdych 100 g brokuł do Twego organizmu trafi 2-3g białka, co stanowi 5-6% dziennego zapotrzebowania na ten składnik.

8. Sałata także zawiera białko

Sałatą jest bazą wielu sałatek, ale ma także szerokie zastosowanie w medycynie i jest bogata w składniki odżywcze.

Zawiera nieco białka i jeśli regularnie znajduje się w diecie, to pomaga w funkcjonowaniu organizmu.

Jest do tego bogata w błonnik, przeciwutleniacze i ważne witaminy, które chronią od szkód czynionych przez wolne rodniki i inne zewnętrzne czynniki.

Jak widzisz, wiele warzyw zawiera dość znaczne ilości białka. Dołącz je do swojej diety i spożywaj nawet więcej niż białka zwierzęcego.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Neithercott, T. (2010). Tofu and you. This protein-packed food is a smart alternative to meat. Diabetes Forecast63(7).
  • Repo-Carrasco, R., Espinoza, C., & Jacobsen, S.-E. (2003). Nutritional Value and Use of the Andean Crops Quinoa ( Chenopodium quinoa ) and Kañiwa ( Chenopodium pallidicaule ) . Food Reviews International19(1–2), 179–189. https://doi.org/10.1081/fri-120018884
  • Nowak, V., Du, J., & Charrondière, U. R. (2016). Assessment of the nutritional composition of quinoa (Chenopodium quinoa Willd.). Food Chemistry193, 47–54. https://doi.org/10.1016/j.foodchem.2015.02.111
  • Koike, S., Gladders, P., & Paulus, A. (2013). Spinacia oleracea. In Vegetable Diseases (pp. 368–381). CRC Press. https://doi.org/10.1201/b15147-18
  • Iqbal, A., Khalil, I. A., Ateeq, N., & Sayyar Khan, M. (2006). Nutritional quality of important food legumes. Food Chemistry97(2), 331–335. https://doi.org/10.1016/j.foodchem.2005.05.011

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.