Bezsenność – czy wiedziałeś, że istnieją różne rodzaje?

· Listopad 1, 2017
Zależnie od godziny nocnej, w której się pojawia i od długości trwania możemy mówić o rozmaitych rodzajach bezsenności. Pewne jej rodzaje wymagają pomocy specjalisty, a inne nie.

Bezsenność czyli trudności z zapadnięciem w sen lub utrzymaniem go to bardzo powszechny w dzisiejszych czasach problem.

Zależnie od jej powodu, czasu trwania czy też konsekwencji, jakie przynosi, możemy mieć do czynienia z różnymi jej odmianami. W dzisiejszym artykule opowiemy Ci o tym, jakie formy może przybierać bezsenność.

Bezsenność – czym jest?

Nie każdy rodzaj zaburzenia snu musimy brać od razu za bezsenność. Jeżeli nie możemy spać jedną noc, ponieważ jesteśmy podekscytowani jakimś wydarzeniem (na przykład podróżą, ślubem, przeprowadzką itp.) to całkiem normalne, że ciężko nam spać i nie ma powodów do zmartwień.

Problem pojawia się, gdy problemy z zaśnięciem i utrzymaniem snu stają się regułą a nie wyjątkiem.

Kobieta nie może spać - bezsenność

Bezsenność dotyka sporej części współczesnego społeczeństwa. Może objawiać się zasypianiem dopiero nad ranem czy też nagłym przebudzaniem się i niemożnością ponownego zapadnięcia w sen.

Koniecznie przeczytaj też artykuł: Sypialnia – 5 pomysłów, aby była bardziej przyjazna!

Można ją sklasyfikować zależnie od czasu, w jakim się utrzymuje:

 • O średnim natężeniu, jeśli trwa do miesiąca
 • Poważna, jeżeli jej czas trwania wynosi od 4 do 6 miesięcy
 • Chroniczna, jeżeli przekracza 6 miesięcy

Prawda jest taka, że bezsenność może mieć mnóstwo przyczyn. Wśród nich wymienić można chociażby zaburzenia emocjonalne, napady stresu, depresja czy stany lękowe.

U niektórych osób przyczyna bezsenności tkwi w zaburzeniach hormonalnych bądź ma związek z zaburzeniami rytmu dobowego, mającego decydujące znaczenie w regulowaniu naszego snu i wypoczynku.

Z drugiej strony, to nie wszystko. Za bezsennością mogą się kryć również inne czynniki, takie jak:

 • Złe warunki w miejscu spania
 • Nieregularne nawyki związane ze snem
 • Jedzenie obfitych i ciężkich kolacji
 • Spożywanie substancji i używek wpływających na układ nerwowy (kawa, alkohol, narkotyki itp.)

Czy można kontrolować bezsenność?

Możemy postarać się zapobiec pojawieniu się tego problemu oraz postarać się, żeby nie przerodził się w zaburzenie chroniczne. W tym wypadku znaczenie mają nasze zdrowe nawyki, takie jak:

 • Nie sięganie po substancje pobudzające w godzinach wieczornych
 • Przygotowywanie lekkich kolacji
 • Aktywność fizyczna, ale jedynie mniej więcej do zachodu słońca, żeby nie przyśpieszać rytmu serca na noc.
 • Zadbanie o warunki w sypialni, wykorzystując do tego kolory, światło i tłumienie hałasu.
 • Ścisłe dbanie o nawyki związane ze snem, zwracając szczególną uwagę na godziny kładzenia się i wstawania.
 • Relaksująca kąpiel lub prysznic przed snem.
 • Unikanie oglądania telewizji oraz korzystania z urządzeń elektronicznych w łóżku.
 • Powstrzymywanie się od długich drzemek w ciągu dnia.

Wypoczynek i sen to czynniki kluczowe dla dobra naszego organizmu, ponieważ regeneruje go i pomaga mu się odbudować. Co więcej, sen wpływa na regulację termiczną i przygotowuje ciało na wyzwania kolejnego dnia.

Dlatego właśnie bezsenność może przynieść bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. Wśród nich wymienić można chociażby:

 • Trudności z zapamiętywaniem i zaburzenia koncentracji
 • Zmęczenie, wyczerpanie i uczucie senności przez cały czas
 • Wypadki drogowe oraz incydenty w miejscu pracy
 • Rozdrażnienie, depresja i zły humor
 • Dezorientacja i poczucie zagubienia

Jakie są rodzaje bezsenności?

Bezsenność podzielić można na trzy kategorie, zależnie od czasu jej trwania, nasilenia problemu oraz godzin, w jakich występuje.

Mężczyzna nie może spać

Bezsenność przejściowa lub o średnim natężeniu

Mamy tu na myśli zaburzenie trwające maksymalnie do 4 tygodni. Może ono być spowodowane między innymi zmianami w rytmie dobowym, z godzinami pracy bądź z położeniem geograficznym (zjawisko znane jako „jet lag” – poczucie zagubienia w strefie czasowej po długiej podróży).

Co więcej, ten rodzaj bezsenności może być spowodowany stresem, chorobą, problemami osobistymi lub nadużywaniem kofeiny i napojów alkoholowych.

Bezsenność krótkotrwała lub poważna

Trwa od 4 do 6 tygodni. Bardzo często występuje u osób, które ucierpiały w jakimś wypadku, traumatycznym zdarzeniu lub przeżyły stratę bliskiej osoby.

Stanowi często efekt stresu pourazowego.

Bezsenność długotrwała lub chroniczna

Trwa dłużej niż 3 miesiące i może nie przechodzić aż osoba nią dotknięta wyleczy problem. W większości przypadków przyczyną jest choroba fizyczna lub psychiczna.

Może zainteresuje Cię artykuł: Amnezja dysocjacyjna: utrata pamięci z powodu traumy

Bezsenność lekka lub łagodna

Jest to najczęściej spotykane zaburzenie snu. Nie ma bardzo poważnych konsekwencji jeśli chodzi o naszą jakość życia oraz zdrowie fizyczne. Budzimy się po prostu zmęczeni bądź mamy mniej sił i chęci do pracy. Nie ma to jednak negatywnego wpływu na nasze zdrowie fizyczne.

Kobieta nie może spać

Bezsenność o średnim natężeniu

Jeżeli problemy ze snem stają się coraz częstsze, negatywne tego efekty będą wyraźniej odczuwalne, znacznie bardziej widoczne i zwiększy się poziom ryzyka. Z każdym dniem osobie coraz ciężej jest wykonywać swoje zadania, ponieważ pojawia się przewlekłe zmęczenie, rozdrażnienie, niepokój i stany lękowe oraz pogarszają się wyniki w pracy lub w szkole.

Na porządku dziennym zaczynają też być wahania nastroju oraz problemy z zapamiętywaniem nowych informacji.

Może zainteresuje Cię też artykuł: Senność – dlaczego odczuwamy ją po jedzeniu?

Ostra bezsenność

Zaburzenia snu są w tym wypadku znacznie bardziej intensywne i nawracają z dużą intensywnością. Bardzo obniża to jakość życia osoby dotkniętej tym zaburzeniem.

Niemożliwe staje się wykonanie zwykłych, codziennych czynności oraz wypełnienie swoich obowiązków zawodowych lub szkolnych. Zwykle nie ma nawet wystarczająco energii, żeby wstać z łóżka.

Co gorsza, wahania nastroju stają się coraz bardziej gwałtowne i może to z czasem doprowadzić do sięgania po pewne substancje mające „naprawić” tę poważną sytuację.

Bezsenność podczas zasypiania

Pojawia się ona gdy tylko się położymy. Charakteryzuje się trudnościami w zasypianiu – czasami nawet aż do godzin nad ranem.

Człowiek, którego dotknął ten rodzaj bezsenności nie odnajduje skutecznych sposobów na zaśnięcie (liczenie owiec, czytanie, medytacja, słuchanie odprężającej muzyki  itp.).

Wiele razy bywa tak, że ten rodzaj bezsenności jest wywołany stanami lękowymi bądź problemami osobistymi i dlatego nasz mózg nie jest w stanie wystarczająco wypocząć.

Bezsenność pojawiająca się w środku cyklu snu

W tym przypadku problem pojawia się nad ranem. Choć osoba zapada w sen, gdy kładzie się do łóżka, po kilku godzinach się budzi i nie jest już w stanie ponownie zasnąć. W innej wersji tego zaburzenia, przebudzenie następuje kilkakrotnie w ciągu nocy.

Bezsenność - kobieta nie może spać

Bezsenność pod koniec snu

Znana jest również jako bezsenność poranna. W tej sytuacji osoba budzi się przed zaplanowaną godziną przebudzenia jeszcze zanim zadzwoni budzik.

Jedną z jej przyczyn może być brak wyciemnienia sypialni. Światło dzienne działa na niektórych przebudzająco. Innym powodem jest niepokój spowodowany jakimś ważnym wydarzeniem czekającym na nas tego dnia.

Obrazek tytułowy dzięki uprzejmości © wikiHow.com