Bezsenność i samotność – czy istnieje koorelacja?

Choć mało kto zdaje sobie z tego sprawę, przyczyną bezsenności może być poczucie osamotnienia, które uosabiamy z bezbronnością i niepewnością.
Bezsenność i samotność – czy istnieje koorelacja?

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Bezsenność i samotność – czy istnieje między nimi koorelacja? Otóż, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy – Bezsenność i samotność są ze sobą ściśle powiązane. Okazuje się jednak, że osoby, które izolują się od innych lub mają ubogie życie towarzyskie mogą mieć problemy ze snem.

Media społecznościowe i internet stały się idealnym środowiskiem dla tych, którzy mają wokół siebie niewiele osób, przez co problem samotności się pogłębia.

Kiedy bliskie ci osoby przeprowadzają się gdzieś daleko albo zaczynają cię nieodpowiednio traktować, możesz się czasem zaszyć w czterech ścianach, gdzie czujesz swego rodzaju spokój i bezpieczeństwo.

Tendencja do unikania ludzi może jednak nieść ze sobą różnorodne konsekwencje, a jedną z nich jest właśnie bezsenność.

Bezsenność dotyka samotne osoby 25% częściej

Badacze z King’s College w Wielkiej Brytanii przeprowadzili badania nad rytmem snu. Chcieli sprawdzić, czy istnieje jakieś powiązanie pomiędzy bezsennością a różnymi aspektami stylu życia.

Osoby biorące udział w badaniu pytano o to, czy mają pracę, dzieci oraz czy spożywają alkohol. Sprawdzano również liczne czynniki genetyczne.

Okazało się, że niemal żadne z tych aspektów nie miały jasnego powiązania z kłopotami ze snem. Problem, jaki powtarzał się u osób cierpiących na bezsenność, to poczucie osamotnienia.

Osoby, które czuły się samotne 25% częściej skarżyły się na trudności z zasypianiem. Co najbardziej niepokojące, badania te zostały przeprowadzone na młodych osobach, pomiędzy 18 a 19 rokiem życia.

Traumy z dzieciństwa

Bezsenność występuje bardzo często u osób, które w dzieciństwie zaznały krzywdy lub przemocy.

Pośród badanych były między innymi osoby, nad którymi się znęcano i takie, które zostały w młodości zgwałcone. Niemal wszystkie z nich skarżyły się na problemy ze snem.

Jak zatem widać, wszelkiego rodzaju traumy mogą się negatywnie odbić na jakości i ilości snu. Trudne doświadczenia wiążą się ze stresem, zagubieniem, niepokojem i zaburzeniami na poziomie psychologicznym.

Bezsenność i samotność para

Nie jest to jedyny wniosek, do jakiego doszli badacze zajmujący się tematem bezsenności.

Podobne problemy występują u osób dorosłych

W 2011 r., inny zespół badaczy przeprowadził podobne badania w Południowej Dakocie. Tym razem badaniu poddano 95 osób, które twierdziły, że czują się “osamotnione”, choć w rzeczywistości nie były odizolowane od ludzi.

Wyniki badania nie wskazywały jednoznacznie na powiązania pomiędzy samotnością i bezsennością.

To, co zauważono u większości tych osób, to tak zwany fragmentaryczny sen. Badani nie mieli większych problemów z zasypianiem, ale ich sen był nieustannie przerywany.

W obydwu badaniach wysunięto te same wnioski: poczucie samotności wywołuje bezsenność, która ma szkodliwy wpływ na ludzkie zdrowie.

Hipotezy antropologiczne

Badacze z King’s College twierdzą, że bezsenność i samotność to naturalna reakcja na podstawowe ludzkie potrzeby. Twierdzą oni, że ludzki umysł postrzega samotność jako zagrożenie i wiąże ją z poczuciem bezradności.

Kiedy czujemy się osamotnieni, automatycznie przygotowujemy się do walki lub ucieczki. Dlatego też wiele osób może się bardzo często budzić w ciągu nocy.

Bezsenność i samotność mężczyzna

Włącza się nam system samoobrony, który ma pomóc szybciej zareagować na wszelkie niebezpieczeństwa. Można to często zauważyć u młodych osób, które postanowiły wyprowadzić się od rodziców lub u osób, które przeprowadziły się do nowego miejsca.

Naucz się niezależności

Wyniki obydwu badań potwierdzają, że wypracowanie w sobie poczucia niezależności jest niezwykle istotnym czynnikiem w naszym rozwoju.

Ważne jest, aby tę umiejętność kształcić już od wczesnego dzieciństwa, a w tym przypadku najważniejszą rolę w rozwoju dziecka pełnią rodzice i to na nich głównie spada ta odpowiedzialność.

Jak pomóc młodemu człowiekowi poczuć się niezależnym? Każdy rodzic ma na to swój własny sposób, ale najważniejsze jest, by dzieciom i młodzieży stwarzać sytuacje, w których będą musieli sami o sobie zadecydować.

Kolejnym krokiem jest kreowanie sytuacji, dzięki którym dzieci będą miały poczucie, że osiągnęły coś własnymi siłami.

Jeśli młody człowiek postanawia się wyprowadzić z domu, warto składać mu raz na jakiś czas wizytę. W ten sposób dziecko poczuje troskę i będzie miało większy spokój psychiczny ponieważ nie będzie się czuło zdane tylko i wyłącznie na siebie.

Bezsenność i samotność – jak sobie z nimi poradzić?

Paradoksalnie, w dobie kiedy tak łatwo jest się porozumieć z kimkolwiek na świecie, czujemy się bardziej osamotnieni, niż kiedykolwiek przedtem.

Prawdziwe więzi społeczne są zaniedbywane i mamy coraz mniej realnego kontaktu z ludźmi, co obniża nasze poczucie bezpieczeństwa i przynależności do grupy.

Najbardziej podatne na izolację są osoby, które przeżyły w dzieciństwie traumę lub te, które niedawno się przeprowadziły, uniezależniły od rodziców albo straciły partnera.

Bezsenność i samotność starsza kobieta

Jeśli czujesz, że któraś z tych sytuacji cię dotyczy i że zaczyna zamieniać się w problem natury psychologicznej, np. bezsenność, zastanów się nad rozmową ze specjalistą, a przede wszystkim nie odcinaj się od ludzi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hom, M. A., Hames, J. L., Bodell, L. P., Buchman-Schmitt, J. M., Chu, C., Rogers, M. L., … Joiner, T. E. (2017). Investigating insomnia as a cross-sectional and longitudinal predictor of loneliness: Findings from six samples. Psychiatry Research. https://doi.org/10.1016/j.psychres.2017.03.046
  • Sharma, B., Lee, T. H., & Nam, E. W. (2017). Loneliness, insomnia and suicidal behavior among school-going adolescents in Western Pacific Island countries: Role of violence and injury. International Journal of Environmental Research and Public Health. https://doi.org/10.3390/ijerph14070791
  • Allgulander, C. (2010). Novel approaches to treatment of generalized anxiety disorder. Current Opinion in Psychiatry. https://doi.org/10.1097/YCO.0b013e328333d574

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.