Bezsenność - 8 produktów, by zwalczyć ją naturalnie

Jeżeli doskwiera nam bezsenność bądź doświadczamy trudności w zasypianiu, dobrym pomysłem jest zwiększenie spożycia produktów zawierających substancję o nazwie tryptofan. Pomogą nam one wydzielić serotoninę i odprężyć się.
Bezsenność - 8 produktów, by zwalczyć ją naturalnie
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Bezsenność to stan, który stopniowo wyniszcza nasz organizm i bardzo negatywnie wpływa na zdrowie.

Głęboki, regenerujący sen jest niezbędny, by utrzymać dobre zdrowie – zarówno fizyczne, jak i emocjonalne. Gdy śpimy, regenerujemy zapasy energii i – choć wiele osób ignoruje ten fakt – sen jest kluczowy dla podstawowych funkcji naszego ciała. Dlatego właśnie bezsenność może być bardzo niebezpieczna.

W ostatnich latach zwiększyła się liczba osób cierpiących na problemy z zasypianiem. Bezsenność dotyka osoby każdej płci i w każdym wieku – niezależnie od statusu społecznego. Za tą nieprzyjemną dolegliwością idą również jej przykre skutki uboczne.

Chociaż wielu uważa to za powszechny i nieistotny problem, należy zwrócić szczególną uwagę na konsekwencje, jakie niesie za sobą bezsenność. Zarówno te krótko- jak i długoterminowe.

I choć nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, uczucie rozbicia, drażliwość i zmniejszenie produktywności ma wiele wspólnego z tą przypadłością.

Ponadto, jeżeli w czas jej nie opanujemy, bezsenność zwiększa ryzyko wystąpienia poważnych chorób, takich jak choroby układu sercowo-naczyniowego. Może nawet uszkodzić nasze zdolności poznawcze i spostrzegawczość.

Na szczęście, istnieje długa lista produktów żywnościowych, których skład pomaga w leczeniu bezsenności bez konieczności uciekania się do leków przepisywanych na receptę lub innych sztucznych produktów.

Regularne ich spożywanie doskonale relaksuje ciało i pomaga polepszyć jakość snu u osób, które cierpią na jego zaburzenia. Masz ochotę dowiedzieć się, co to za produkty?

1. Ciepłe mleko sposobem na bezsenność

Picie  gorącego mleka przed pójściem do łóżka jest jednym z najlepszych naturalnych środków do zwalczania problemów ze snem.

Dzbanek z mlekiem

Jest ono nie tylko smaczne, ale również zapewnia nam naturalne substancje, które stymulują sen i zapewniają nam lepszy odpoczynek.

Jest to jeden z produktów najbogatszych w tryptofan, aminokwas niezbędny do produkcji melatoniny i serotoniny – dwóch kluczowych neuroprzekaźników niezbędnych dla dobrego cyklu snu.

2. Bakalie

Bogate w kalorie i zdrowe tłuszcze, orzechy i bakalie są znaczącym źródłem melatoniny, substancji, która informuje mózg, że przyszedł czas na sen.

Zjedzenie garści migdałów lub orzechów włoskich przed snem redukuje stres, pomaga nam poradzić sobie z uczuciem głodu i skutecznie pomaga nam zasnąć.

Pamiętaj jednak, że nie należy sięgać po słodzone wersje bakalii lub po ich odmianę z czekoladą, gdyż efekt mógłby być wprost przeciwny – nie będzie to służyć Twojemu zdrowiu.

3. Gotowane jajka

Jednym z czynników wpływających na bezsenność jest uczucie głodu, które w rzeczywistości może nam wręcz przerwać sen.

Kobieta je gotowane jajka

Produkty bogate w białko, takie jak na przykład jajka, Mogą nam one pomóc na dłużej utrzymać uczucie sytości, dzięki czemu głód nie przerwie nam odpoczynku. Uwzględnij jajka podczas kolacji, możesz zjeść je na przykład z warzywami lub innym lekkostrawnym produktem.

4. Miód – pomaga zwalczyć bezsenność

Miód pszczeli (oczywiście organiczny) to naturalny środek słodzący, który zaleca się osobom cierpiącym na bezsenność i doświadczającym problemów z zasypianiem.

Ten naturalny produkt zawiera glukozę, rodzaj naturalnego cukru wysyłającego do mózgu sygnał, by zmniejszył wydzielanie oreksyny – substancji związanej z procesami czuwania.

Zawiera on również naturalne środki relaksujące, które skutecznie “odprężają” mózg, dając mu sygnał, by nieco zwolnił. Pomoże nam to zapaść w regenerujący sen.

5. Jogurt grecki

Podobnie jak jest to w przypadku mleka grecki jogurt jest zdrowym źródłem tryptofanu, aminokwasu koniecznego do zapadnięcia w głęboki sen Zapewnia on również znaczne ilości wapnia i potasu. Są to dwa minerały, które pomagają rozluźnić mięśnie i zwalczać stres.

Słoiczki z jogurtem greckim

W odróżnieniu od tradycyjnego jogurtu, zawiera on znacznie mniej laktozy, mniej cukru, a za to więcej wysokojakościowego białka.

6. Gorzka czekolada

Umiarkowane spożycie gorzkiej czekolady to zdrowy nawyk dla Twojego zdrowia fizycznego i emocjonalnego.

Produkt ten jest źródłem wartościowych przeciwutleniaczy i substancji czynnych, które chronią organizm przed różnymi chorobami związanymi z procesem starzenia się komórek.

Spożywana w niewielkich ilościach przed snem pomaga w leczeniu bezsenności, ponieważ pobudza wytwarzanie serotoniny, hormonu, który relaksuje ciało i umysł.

7. Banany – naturalne remedium na bezsenność

Słodkie, dojrzałe banany zostały uznane za “najlepsze pigułki nasenne”. Okazuje się, że opróc ułatwiania zasypiania, nie wywołują one uzależnienia ani niepożądanych efektów ubocznych.

banany - naturalne remedium na bezsenność

Banany to wysokiej jakości produkty, w których skład wchodzi duża ilość tryptofanu i minerałów. Ich regularne spożywanie stymuluje produkcję melatoniny i serotoniny, oprócz tego rozluźnia nasze mięśnie i układ nerwowy.

Odwiedź również artykuł: Banany – 10 powodów, by je jeść

8. Drób

Mięso kurczaka jest innym zdrowym źródłem tryptofanu, jak już wspomniano, będącym czynnikiem kluczowym do zwalczenia trudności walki z zasypianiem.

Efekty spożywania drobiu są jeszcze lepsze, gdy sięgamy po niego w godzinach popołudniowych, z chlebem razowym lub z warzywami.

Czy ostatnimi czasy miewasz problemy ze snem? Zwiększ spożycie produktów wymienionych w tym artykule i zobacz na własne oczy, jak skutecznie Ci pomogą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.