Bakteryjne zapalenie pochwy - 6 naturalnych remediów

Kwas mlekowy z jogurtu naturalnego może okazać się wielkim sprzymierzeńcem w walce z bakteryjnym zapaleniem pochwy. Lecznicze właściwości tego produktu można wykorzystać zarówno spożywając jogurt, jak i stosując go na skórę.
Bakteryjne zapalenie pochwy - 6 naturalnych remediów

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Bakteryjne zapalenie pochwy to jedna z infekcji rozwijających się w kobiecych okolicach intymnych. Pojawia się na skutek zaburzeń we florze bakteryjnej chroniącej ten obszar ciała. Jest to bardzo niewygodna i przykra dolegliwość.

U osób dotkniętych przez bakteryjne zapalenie pochwy szkodliwe bakterie zwiększają wydzielanie żółtawych upławów, które mogą mieć nawet cuchnący, rybny zapach. Bardzo często towarzyszy temu uczucie pieczenia, palenia bądź szczypania na zewnętrznych obszarach pochwy.

Choć bakteryjne zapalenie pochwy nie jest uważane za chorobę bardzo poważną, to aby nie wywoływało przykrych objawów, należy natychmiast podjąć działania.

Mamy jednak dobre wieści: otóż okazuje się, że istnieje całe mnóstwo naturalnych, alternatywnych metod leczenia, które pomagają wyleczyć tę dolegliwość, nie powodując skutków ubocznych.

W dalszej części artykułu przedstawimy Ci 6 alternatywnych metod leczenia. Jeśli dotknęło Cię bakteryjne zapalenie pochwy i jego nieprzyjemne objawy, koniecznie je wypróbuj.

1. Bakteryjne zapalenie pochwy? Wypróbuj olejek z drzewa herbacianego

olejek z drzewa herbacianego na bakteryjne zakażenie pochwy

Olejek eteryczny z drzewa herbacianego to jeden z produktów, które pomagają wyleczyć wszelkie infekcje okolic intymnych u kobiet.

Wykazuje silne działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze, dzięki czemu pomaga zatrzymać namnażanie się szkodliwych drobnoustrojów. Olejek ten pomaga również zatrzymać już istniejące infekcje.

Sposób zastosowania

  • Umieść 8 kropli olejku z drzewa herbacianego w misce z ciepłą wodą i umyj okolice intymne.
  • Opcjonalnie umieść 3 krople produktu na bieliźnie przed jej użyciem.

Przeczytaj również artykuł: Pochwa – 10 rzeczy, o których nie wiesz

2. Olej kokosowy

Olej kokosowy ma właściwości antybiotyczne i przeciwgrzybicze, które doskonale zwalczają bakteryjne zapalenie pochwy.

Aplikacja oleju kokosowego nie tylko pozwala zatrzymać namnażanie się bakterii, lecz także zmniejsza pieczenie i wydzielanie nieprzyjemnie pachnących upławów.

Sposób zastosowania

  • Podgrzej łyżkę oleju kokosowego. Po upewnieniu się, że osiągnął temperaturę odpowiednią dla skóry, nałóż bawełnianym wacikiem na okolice intymne.
  • Opcjonalnie możesz także zanurzyć tampon w produkcie i umieścić go w pochwie na kilka godzin.

3. Ocet jabłkowy na bakteryjne zakażenie pochwy

Ocet jabłkowy, zwłaszcza ten pochodzenia organicznego zawiera naturalne kwasy, które doskonale pomagają wyregulować pH pochwy. To z kolei daje nam kontrolę nad namnażaniem się bakterii wywołujących ten rodzaj infekcji.

sok jabłkowy na bakteryjne zapalenie pochwy

Czynniki antybakteryjne i przeciwgrzybicze, które zawiera ocet jabłkowy doskonale przeciwdziałają chorobotwórczym czynnikom, zatrzymując ich namnażanie się. Ocet doskonale zmniejsza negatywne efekty wszelkiego rodzaju infekcji.

Co więcej, odświeżające działanie octu jabłkowego skutecznie zmniejsza pieczenie i podrażnienie kobiecych okolic intymnych.

Sposób zastosowania

  • Najpierw umieść szklankę organicznego octu jabłkowego w letniej wodzie w misce.
  • Następnie zanurz ciało na 20 do 30 minut.
  • Wykonuj taką kąpiel 2 razy dziennie, aż do wyleczenia infekcji.

4. Jogurt naturalny

Jogurt naturalny to naturalny probiotyk, który jest rozwiązaniem na zmiany we florze bakteryjnej pochwy. Ponadto, zawarte w nim żywe kultury bakterii pomagają zrównoważyć zdrowe bakterie w ciele.

Kwas mlekowy zawarty w jogurcie naturalnym niszczy środowisko sprzyjające negatywnym bakteriom i przy okazji niweluje nieprzyjemne zapachy.

Sposób zastosowania

  • Zanurz kawałek wacika bawełnianego w jogurcie naturalnym, a następnie nałóż na podrażnione części intymne.
  • Oprócz tego staraj się pić szklankę jogurtu dziennie.

Koniecznie przeczytaj także artykuł: Infekcja pochwy – wykrycie i prawidłowe leczenie

5. Napar z nagietka idealnie zwalczy bakteryjne zakażenie pochwy

Nagietek to jedna z najbardziej znanych roślin wykorzystywanych w kuracjach przeciw chorobom dotykającym okolice intymne kobiet.

Przypisuje się mu właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i odświeżające. Po wchłonięciu rośliny odczujemy szybką ulgę w podrażnieniu i nieprzyjemnym zapachu wywoływanym przez bakteryjne zapalenie pochwy.

Sposób zastosowania

  • Przygotuj mocno skoncentrowany napar z nagietka i używaj jak płynu.
  • Powtarzaj czynność 2 razy dziennie, aż uda Ci się opanować stan zapalny.

6. Herbata z szałwii na bakteryjne zakażenie pochwy

Szałwia ma właściwości dezynfekujące i antybakteryjne, które ułatwiają kontrolowanie bakterii powodujących infekcje okolic intymnych.

Używanie naparu z szałwii podczas nasiadówek przynosi ulgę w szczypaniu, pieczeniu i redukuje nieprzyjemny zapach wywoływany przez bakteryjne zapalenie pochwy.

Sposób zastosowania

  • Przygotuj napar z liści szałwii, a gdy już osiągnie odpowiednią temperaturę, wykonaj nasiadówkę.
  • Powtarzaj czynność codziennie, aż całkowicie zatrzymasz infekcję.

Wybierz którekolwiek z proponowanych przez nas naturalnych remediów i stosuj codziennie. Skutecznie powstrzymasz infekcję i jednocześnie zapobiegniesz nawrotom choroby.

Aby otrzymać jeszcze lepsze rezultaty, postaraj się sięgać po produkty spożywcze umożliwiające wzmocnienie układu odpornościowego.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Onderdonk, A. B., Delaney, M. L., & Fichorova, R. N. (2016). The human microbiome during bacterial vaginosis. Clinical microbiology reviews29(2), 223-238.
  • Srinivasan, S., Morgan, M. T., Fiedler, T. L., Djukovic, D., Hoffman, N. G., Raftery, D., … & Fredricks, D. N. (2015). Metabolic signatures of bacterial vaginosis. MBio6(2), e00204-15.
  • Verstraelen, H., & Swidsinski, A. (2019). The biofilm in bacterial vaginosis: implications for epidemiology, diagnosis and treatment: 2018 update. Current opinion in infectious diseases32(1), 38-42.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.