Bakłażan – 7 powodów, by jeść go częściej

· Czerwiec 17, 2017
Bakłażan ma właściwości moczopędne i zawiera mnóstwo przeciwutleniaczy, które pomagają kontrolować poziom cholesterolu, wspomagają pamięć i zapobiegają przedwczesnemu starzeniu. Dowiedz się jakie jeszcze zalety ma to wspaniałe warzywo.

Bakłażan jest znany na całym świecie nie tylko ze względu na jego wszechstronne zastosowanie w kuchni, ale również dzięki wysokiej zawartości licznych składników odżywczych.

Dawniej uważano, że bakłażan nie nadaje się do spożycia, ale z czasem zagościł w naszej  kuchni i jest chętnie wykorzystywany do przygotowywania różnorodnych potraw.

Jest on zalecany wszystkim, bez względu na rodzaj stosowanej diety i stan zdrowia ponieważ dostarcza mnóstwa przeciwutleniaczy, przez co pomaga zapobiegać nowotworom i przedwczesnemu starzeniu się.

Przekonaj się na własnej skórze o licznych zaletach tego wspaniałego warzywa i koniecznie włącz je do swojej diety.

1. Bakłażan wzmacnia serce

zdrowe serce

Bakłażan dostarcza dużej ilości błonnika, potasu, witaminy C i witamin z grupy B, przez co jest jednym z najzdrowszych warzyw w naszej diecie.

Dodatkowo, zawiera on mnóstwo flawonoidów, które pomagają obniżyć ryzyko wystąpienia chorób serca.

Regularne jedzenie bakłażana jest zalecane szczególnie osobom cierpiącym na nadciśnienie lub nadwagę, która bardzo często wiąże się z osłabionym krążeniem.

Według specjalistów, jedzenie bakłażana to jeden z najlepszych sposobów na ochronę przed chorobami układu krążenia.

2. Bakłażan obniża poziom złego cholesterolu

Warto pamiętać, że spożywanie bakłażanów jest korzystne dla układu krążenia również ze względu na jego zdolność obniżania poziomu złego cholesterolu.

Warzywo to zawiera składnik o nazwie kwas chlorogenowy, czyli jeden z najsilniejszych przeciwutleniaczy, jakie występują w roślinach.

Badania wykazały, że kwas ten pomaga obniżyć poziom tłuszczy w naczyniach krwionośnych, chronić organizm przez rozwojem komórek rakowych oraz przed licznymi bakteriami i wirusami.

Co więcej, witaminy i minerały zawarte w bakłażanie wspomagają pracę układu krwionośnego i ograniczają akumulację tłuszczy w żyłach i tętnicach.

3. Chroni mózg i układ nerwowy

sprawna praca mózgu

Regularne spożywanie bakłażanów ma bardzo korzystny wpływ na mózg i układ nerwowy.

Przeciwutleniacze zawarte w tym warzywie redukują szkodliwe działanie wolnych rodników i poprawiają pracę mózgu.

Skórka bakłażana zawiera nasunin – substancje przeciwutleniającą, która wspomaga transport składników odżywczych do mózgu.

Jak już wspomnieliśmy, bakłażan usprawnia również krążenie krwi, chroniąc przed chorobami mózgu pojawiającymi się u osób starszych.

4. Naturalny diuretyk

Bakłażan ma właściwości moczopędne i jest zalecany osobom borykającym się z zatrzymaniem płynów w organizmie.

Warzywo to samo w sobie zawiera dużo wody i jest bardzo skutecznym diuretykiem.

Długotrwałe zatrzymanie wody w organizmie to nie tylko kwestia nieestetycznej opuchlizny, ale również problem, który może prowadzić do występowania stanów zapalnych.

Wykorzystaj zatem właściwości bakłażana, aby w łatwy sposób pozbyć się płynów nagromadzonych w twoim organizmie.

5. Pomaga pozbyć się tłuszczu na brzuchu

tłuszcz na brzuchu

Ktokolwiek che się pozbyć tłuszczu nagromadzonego w okolicach brzucha, powinien włączyć bakłażany do swojej diety.

Bakłażan jest zalecany wszystkim osobom próbującym zrzucić zbędne kilogramy ze względu na jego korzystny wpływ na pracę wątroby.

Sprawnie pracująca wątroba jest w stanie szybko oczyścić organizm z nagromadzonych toksyn i skutecznie wspomaga procesy metaboliczne, które mogą być spowolnione u osób z nadwagą.

Dodatkowo, wysoka zawartość błonnika w bakłażanie pozwala na dłużej zachować uczucie sytości.

6. Chroni przed przedwczesnym starzeniem

Dzięki wysokiej zawartości przeciwutleniaczy w bakłażanie, warzywo to pomaga chronić organizm przez działaniem wolnych rodników, a tym samym przed starzeniem się.

Regularne spożywanie bakłażana nie tylko pomaga zachować piękną skórę, wolną od zmarszczek, ale również chroni organizm przez rozwojem komórek nowotworowych.

Co więcej, dzięki bakłażanowi i jego składnikom, twoja skóra szybciej produkuje kolagen i elastynę – najważniejsze elementy potrzebne dla zachowania młodego wyglądu.

Ze względu na tak liczne zalety, zaleca się częste jedzenie bakłażanów osobom w każdym wieku.

7. Wzmacnia kości i stawy

ból stawów

Wprowadzenie bakłażana do swojej diety może pomóc uchronić twój organizm przed wystąpieniem różnorodnych chorób kości i stawów.

  • Bakłażan to bogate źródło kwasu foliowego, witamin A, B i E oraz minerałów, takich jak wapń, magnez i żelazo.
  • Warzywo to pomaga chronić kości i redukuje stany zapalne, które mogą na dłuższą metę prowadzić do artretyzmu.

Jak widzisz, jedzenie bakłażanów ma niezliczone korzyści zdrowotne, zarówno na krótką, jak i na dłuższą metę.

Włączaj go do swojej diety tak często jak możesz. Przepisów na jego wykorzystanie jest tak wiele, że nigdy się nie znudzisz tym pysznym warzywem.