Awokado:11 naturalnych przepisów
Awokado pochodzi z Meksyku i znane jest ze swoich licznych korzystnych właściwości dla zdrowia i urody. Ma kształt podobny do gruszki, ciemnozieloną skórkę, charakterystyczny jasnozielony miąższ i dużą nasion w środku.
Awokado zawiera wszystkie rodzaje substancji odżywczych, które mogą być wykorzystywane w różnych produktach naturalnego pochodzenia oraz metodach leczniczych wykorzystujących takowe produkty. Poznaj jedne z najlepszych naturalnych produktów wykorzystujących awokado!
Cechy charakterystyczne awokado
Drzewo awokado może osiągnąć wysokość nawet do 20 metrów i wytworzyć około 120 owoców rocznie, które stanowią zresztą jego jedyną jadalną część- zarówno kora, jak i liście są trujące (szczególnie dla zwierząt).
Dawni Aztekowie uważali ten owoc za symbol płodności. Ponadto słowo “ahucuatl” w ich języku oznacza “jądra”. Uważa się też, że owoc ten ma także działanie typowe dla afrodyzjaków. Jest on stosowany od wielu stuleci do leczenia problemów seksualnych u mężczyzn.
Jednocześnie awokado zawiera wysoką dawkę witaminy E, chroni przed chorobą serca, zapewnia zdrowe ilości jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, który powoduje między innymi stężenie cholesterolu.
Jak również chroni zarazem tętnice przed odkładaniem się tłuszczu w ich wnętrzu a także powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych umożliwiając lepszy przepływ krwi. Jednak wiele osób będących na diecie nie je tego owocu, ponieważ cechuje się on także wysoką liczbą kalorii (227 kcal na jedną sztukę o przeciętnej wielkości).
Co cennego zawiera ten owoc?
Awokado zawiera aż dziesięć najważniejszych pierwiastków mineralnych, są to kolejno:
- Cynk
- Sód
- Selen
- Miedź
- Potas
- Mangan
- Magnez
- Żelazo
- Fosfor
- Wapń
Wszystkie powyższe minerały są niezwykle pomocne w między innymi stymulowaniu metabolizmu komórek. Ponadto, awokado zawiera również kwas oleinowy, który pozwala się pozbyć pasożytów jelitowych i wolnych rodników, co zapobiega występowaniu pewnym rodzajom nowotworów, a szczególnie raka płuc.
Awokado jest także wspaniałym źródłem witaminy B6, kwasu foliowego, dlatego też szczególnie poleca się ten owoc osobom chorującym na reumatoidalne zapalenie stawów i cukrzycę.
Ten wspaniały owoc pomaga również redukować wzdęcia, poprawia wzrok, zmniejsza zjawisko krwawienia z dziąseł, wzmacnia kości, poprawia odporność na grypę i przeziębienie, zwalcza biegunkę.
Dodatkowo jest także naprawdę skutecznym środkiem przeciwko zaparciom i pozwala złagodzić bóle głowy – a to jedynie kilka z wielu różnych zastosowań tego owocu.
W przypadku zastosowania zewnętrznego awokado (a mówiąc bardziej dokładnie zawarty w nim olejek) wpływa na opóźnienie starzenia skóry, zapewniając jej zdrowy i gładki wygląd bez widocznych zmarszczek.
Awokado zapewnia jedwabistość i połysk włosom oraz korzystnie wpływa na redukcję rozstępów i nawilżenie suchej skóry.
Owoc ten pozwala zwalczać również łupież, wszy oraz ich gnidy.
Naturalne metody o działaniu leczniczym wykorzystujące właściwości tego owocu
Eliminacja łupieżu
Zmiel nasiona awokado wraz z olejem rycynowym i wcieraj tak uzyskaną maść w skórę głowy.
Następnie przykryj włosy plastikowym czepkiem lub nylonową reklamówką, pozostaw na dwie godziny, a następnie spłucz ciepłą wodą. Po upływie tego czasu normalnie umyj włosy szamponem.
Pozbywanie się pasożytów jelitowych
Po prostu pij regularnie napar przygotowany poprzez namoczenie nasion lub skórki awokado w gorącej wodzie, zawsze na pusty żołądek.
Zabijanie wszy i eliminacja gnid
Ugotuj pięć rozgniecionych nasion awokado i dwie gałązki ruty zwyczajnej w jednej szklance wody. Odstaw napar do ostudzenia, a kiedy już będzie letni, wetrzyj go dokładnie w skórę głowy. Następnie owiń włosy ręcznikiem i pozostaw tak na pół godziny.
Po upływie tego czasu możesz spłukać włosy ciepłą wodą i umyć szamponem oraz zastosować odżywkę.
Walka ze zmarszczkami
Przetnij awokado na pół i wyjmij miąższ. Dokładnie go rozgnieć, a następnie dodaj kilka kropel oliwy z oliwek i rozcieraj aż całość uzyska jednorodną, kremową konsystencję. Stosuj tak uzyskaną maść na czystą twarz i szyję.
Pozostaw ją na skórze przez 30 minut i następnie zmyj ciepłą wodą. Po wszystkim możesz nałożyć na skórę wybrany przez siebie krem domowej roboty.
Przynoszenie ulgi spierzchniętym ustom
Podgrzej łyżkę oleju kokosowego, dodaj do niego pół łyżeczki masła shea i pół łyżeczki oleju z awokado. Dobrze wymieszać całość i odstaw pod przykryciem do całkowitego wystudzenia. Tak uzyskany specyfik przechowuj w lodówce i nakładaj go na wargi każdego wieczoru, przed pójściem do łóżka. Nie spłukuj maści z ust!
Łagodzenie objawów łuszczycy
Przekrój awokado na pół i natrzyj nim miejsce bezpośrednio dotknięte chorobą. Inną godną uwagi alternatywą jest zastosowanie wacika nasączonego w olejku z awokado.
Regulacja poziomu cholesterolu
Codziennie jedz surowe awokado – możesz go na przykład używać jako substytut majonezu na kanapkach, jako składnik sałatek lub w całości i bez dodatków jako podwieczorek.
Pozwoli Ci to na zmniejszenie stężenia trójglicerydów w krwi o 15% i to zaledwie w ciągu jednego miesiąca.
Nawilżanie suchych włosów
Zmieszaj jedną szklankę majonezu z miąższem na wpół dojrzałego owocu tak, aby uzyskać jednorodną konsystencję. Nałóż tak uzyskany preparat na całej długości włosów, owiń je w gorący ręcznik i pozostaw tak na około 20 minut. Następnie możesz spłukać je ciepłą wodą i umyć szamponem jak zwykle.
Powtórz cały zabieg raz na tydzień. Jeśli chcesz uzyskać jeszcze zdrowszą opcję, zamiast majonezu możesz użyć po prostu jajka i soku z cytryny. A także oczywiście miąższu awokado.
Redukcja rozstępów skórnych
Rozstępy pojawiają się zwykle po porodzie lub powtarzających się utracie lub przybraniu masy ciała. Aby spowodować, że staną się one mniej widoczne, należy wymieszać miąższ średniej wielkości awokado z łyżką soku z cytryny i łyżką miodu.
Gdy uzyskasz pastę o jednorodnej konsystencji, należy nałożyć ją na rozstępy wykonując koliste ruchy, zawsze na czystą skórę. Następnie możesz spłukać ciało ciepłą wodą i zastosować balsam ujędrniający.
Usuwanie wrzodów lub aft w jamie ustnej
Umyj kawałek skórki i żuj ją bez połykania. Rozprowadzaj wyciśnięty z niej sok po całej jamie ustnej. Powtórz cały zabieg kilka razy, a następnie wyrzuć skórkę.
Zmniejszanie nasilenia biegunki
Umyj nasiona tego owocu i włóż je do miseczki żaroodpornej. Wstaw ją do piekarnika, a gdy się spieką rozetrzyj je na drobny proszek. Rozpuść dwie łyżki tego proszku w filiżance ciepłej wody i wypij.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Cowan, A. K., & Wolstenholme, B. N. (2015). Avocado. In Encyclopedia of Food and Health. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-384947-2.00049-0
- Dreher, M. L., & Davenport, A. J. (2013). Hass Avocado Composition and Potential Health Effects. Critical Reviews in Food Science and Nutrition. https://doi.org/10.1080/10408398.2011.556759
- Rodríguez-Carpena, J. G., Morcuende, D., Andrade, M. J., Kylli, P., & Estevez, M. (2011). Avocado (Persea americana Mill.) phenolics, in vitro antioxidant and antimicrobial activities, and inhibition of lipid and protein oxidation in porcine patties. Journal of Agricultural and Food Chemistry. https://doi.org/10.1021/jf1048832
- Sanders, M. G., & van Doorn, W. G. (2004). The Avocado: Botany, Production and Uses. Postharvest Biology and Technology. https://doi.org/10.1016/j.postharvbio.2003.11.010