Asertywność – Powiedz ,,dosyć!”

· Wrzesień 17, 2016
Naucz się mówić ,,nie

Asertywność to trudna sztuka, warto jednak stawić jej czoła i nauczyć się mówić ,,dość”. Otwarte odmawianie i stawianie warunków nie jest proste i wymaga dużej odwagi i determinacji, ale uwierz, że naprawdę warto zawalczyć o siebie i swój wewnętrzny spokój.

Czy pamiętasz, kiedy ostatnio głośno i wyraźnie powiedziałaś ,,nie”? Jeśli asertywność to dla Ciebie wciąż tylko puste hasło, przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł, a dowiesz się, jak zmierzyć się ze strachem i własnymi ograniczeniami i odzyskać kontrolę nad swoim życiem. Gotowa, by powiedzieć ,,dosyć”?

Powiedz ,,dość” i odzyskaj wolność

Zatrzymaj się teraz na chwilę i pomyśl ile razy w ciągu dnia mechanicznie powtarzasz ,,tak”. Teraz porównaj to z liczbą ,,nie” wypowiadanych każdej doby. Jest ich nieporównywalnie mniej, prawda? Pytanie tylko, czy wszystkie nasze ,,tak” rzeczywiście były szczere i potrzebne?

Od dziecka jesteśmy uczeni, że należy być grzecznym i uprzejmym, że trzeba nieustannie dziękować i przytakiwać innym ludziom. Oczywiście w wielu przypadkach jest to jak najbardziej wskazane i świadczy o naszej kulturze osobistej, niestety bardzo często mówi to jednocześnie o tym, że asertywność nie jest naszą mocną stroną.

Kobieta i motyle

Dlaczego asertywność jest taka istotna?

Asertywność to przede wszystkim umiejętność bronienia swoich racji i swoich praw, a także walczenia o swoje marzenia i potrzeby, przy jednoczesnym okazywaniu szacunku drugiej osobie. Nie jest to proste i wymaga przede wszystkim ustalenia swoich własnych zasad, dzięki którym łatwiej będzie nam dbać o nasza samoocenę.

Kiedy już ustalisz swoje granice, o wiele łatwiej będzie Ci je obronić. Wszystko jednak opierać musi się na wzajemnym szacunku i umiejętności słuchania nie tylko drugiej osoby, ale i samego siebie. Nikt lepiej niż Ty sama nie wie, co jest dla Ciebie dobre czy bezpieczne.

Nie bój się słowa ,,ja”. Komunikaty w pierwszej osobie są zdecydowanie skuteczniejsze i przede wszystkim bardziej szczere. Pozwalają także na mówienie wprost o swoich emocjach, a to doskonale wpływa na poczucie własnej wartości i spokój ducha.

Co się wydarzy, gdy powiesz ,,dość”?

Większość z nas boi się zmian – jest to związane z lękiem przed nieznanym i niepewnością, co przyniesie nam podjęta decyzja. Bardzo często drżymy na myśl o możliwych konsekwencjach, a to skutecznie powstrzymuje nas przed poczynieniem pewnych kroków. Zastanówmy się teraz jednak, co może się wydarzyć, gdy odważysz się powiedzieć ,,nie”?

Czy jeśli powiemy ,,dość” członkowi rodziny, czy wszyscy bliscy odwrócą się od nas i nas odrzucą? Czy mówiąc ,,dość” trudnej sytuacji w pracy, istnieje ryzyko, że ją stracimy? Czy mówiąc ,,dość” niegrzecznemu dziecku, narażamy się, że przestanie nas ono kochać?

To tylko kilka przykładów myślenia, które powstrzymuje nas przed działaniem i sprawia, że w milczeniu znosimy trudne sytuacje i cierpimy samotnie. Zwróć jednak uwagę, że obawy te są mocno przesadzone, a mimo wszystko skutecznie nas obezwładniają.

Pamiętaj – zawsze lepiej jest powiedzieć głośne i wyraźne ,,dość” i wyrwać się z pułapki negatywnych emocji i konfliktów, niż tkwić w nich w obawie przed dalszymi konsekwencjami. Zamiast zamartwiać się, co złego może się zdarzyć, lepiej zastanów się, co dobrego czeka Cię, gdy odważysz się na asertywność.

Zmiana pogody

Asertywność to życie w zgodzie ze sobą

Emocjonalna spójność i wewnętrzny spokój są ściśle związane z wyznawanymi przez nas wartościami i przekonaniami. Jeśli żyjemy w zgodzie z samym sobą, droga do szczęścia stoi dla nas otworem. Z kolei jeśli skupiamy się tylko na zaspokajaniu potrzeb innych ludzi, skazujemy się na frustrację i utratę swojej indywidualności.

  • Unikanie trudnych tematów i przemykanie chyłkiem przez życie nie jest żadnym rozwiązaniem. Nie zawsze możemy dostać to, czego chcemy, ale zawsze mamy prawo powiedzieć ,,nie”.
  • Asertywność to sztuka konsekwencji i szacunku do siebie oraz innych. Aby umieć żyć z innymi ludźmi, należy najpierw pogodzić się z samym sobą.
  • Spokój wewnętrzny i Twoja godność nie podlegają negocjacjom. Uginając się na tym polu, tracisz siebie kawałek po kawałku, gubiąc przy tym swoje poczucie własnej wartości.

Bądź wierna swoim zasadom. Słuchaj swojego wewnętrznego głosu i nie bój się mówić ,,dość”, kiedy czujesz, że nadszedł odpowiedni moment. Asertywność to bardzo ważna umiejętność, której warto się nauczyć, aby nasze życie było prostsze i spokojniejsze. To właśnie droga do szczęścia i rozwoju osobistego.