Ananas – 5 wspaniałych korzyści dla zdrowia

· Czerwiec 20, 2017
Jedząc ananasy dostarczasz swojemu organizmowi ogromnej dawki witaminy C oraz błonnika, który wspomaga procesy trawienne. Dowiedz się z naszego artykułu jakie jeszcze korzyści zdrowotne przynosi spożywanie ananasów.

Czy wiesz, że ananas to nie tylko smaczny owoc, ale również niezwykle bogate źródło składników odżywczych, które bardzo korzystnie wpływają na twoje zdrowie?

Choć z zewnątrz nie wygląda może najbardziej zachęcająco, w środku ananas jest doskonałym połączeniem słodkiego i kwaśnego smaku, a dzięki wysokiej zawartości wody wspaniale koi pragnienie w upalne dni.

Nadaje się nie tylko do jedzenia na surowo, ale również świetnie się komponuje z różnorodnymi potrawami przyrządzanymi na gorąco.

Dowiedz się z naszego artykułu jak liczne korzyści zdrowotne przynosi regularne spożywanie ananasów.

1. Ananas wspomaga procesy trawienia

Ananas zawiera dużą ilość nierozpuszczalnego błonnika, który nie ulega praktycznie żadnym zmianom podczas kontaktu z wodą.

Nierozpuszczalny błonnik, kiedy przedostanie się do jelit, działa jak gąbka i ułatwia przesuwanie się niestrawionych resztek pokarmu, dzięki czemu zapobiega zaparciom.

Sprawna praca jelit ma z kolei wpływ na cały organizm ponieważ sprawnie wydalane resztki pokarmu nie zalegają w jelitach i nie wytwarzają się szkodliwe dla zdrowia toksyny.

Dzięki temu organizm łatwo przyswaja składniki odżywcze, a ciało jest wolne od stanów zapalnych, które nierzadko dotykają osoby borykające się z problemami układu trawiennego i wydalniczego.

ananas a trawienie

Warto również pamiętać, że ananas to idealny owoc dla osób chcących zrzucić zbędne kilogramy.

Kiedy dopada cię głód lub chęć zjedzenia czegoś słodkiego, wystarczy, że zjesz nieco ananasa. Zawiera on dużo błonnika i wody, dzięki czemu szybko zaspokaja głód, a przy tym ma niewiele kalorii.

Co więcej, ananas jest źródłem bromelainy – enzymu, który pomaga sprawniej przyswajać białko oraz inne składniki odżywcze.

Jakby tego było mało, ananas łagodzi również objawy zgagi i refluksu żołądka, zatem kompleksowo wspomaga cały proces trawienia.

2. Wzmacnia serce

Kolejną zaletą ananasa jest jego zdolność obniżania prawdopodobieństwa wystąpienia chorób układu krążenia, w tym ataku serca.

Dzieje się tak ponieważ ten pyszny owoc zapobiega powstawaniu zakrzepów krwi i ogranicza zaleganie płytek na ściankach naczyń krwionośnych.

Jeśli masz problemy z sercem, zacznij dodawać choćby jeden plaster ananasa dziennie do swojej diety.

Owoc ten jest dodatkowo bogatym źródłem potasu, dzięki któremu łatwiej uchronisz się przed miażdżycą tętnic.

3. Ananas jest bogatym źródłem składników odżywczych

ananas krojenie

Wiesz już, że ananas ma bardzo korzystny wpływ na twoje zdrowie. Być może zastanawiasz się jednak czemu dokładnie zawdzięcza swoją moc.

Sekret tkwi w szerokiej gamie składników odżywczych zawartych w tym tropikalnym owocu. Dzięki temu składowi ananas wpływa korzystnie na niemal cały organizm.

Oprócz wspomnianej bromelainy, ananas zawiera mangan, który jest silnym przeciwutleniaczem. Jego zalecana dzienna dawka to 20 miligramów, a zaledwie jeden plaster ananasa dostarcza 5 miligramów tego minerału.

Oto jak mangan wpływa na twój organizm:

  • Wzmacnia układ odpornościowy
  • Poprawia pracę układu nerwowego oraz mózgu
  • Ananas buduje i regeneruje kości, ponieważ ułatwia przyswajanie wapnia
  • Pomaga regulować poziom glukozy we krwi

4. Zawiera mnóstwo witaminy C

ananas i sok

Jeden duży plaster ananasa dostarcza około 75 mg witaminy C, a zalecana dzienna dawka tej witaminy dla kobiet to 75 mg, a dla mężczyzn 90 mg.

Jak widzisz, owoc ten pozwala pokryć dzienne zapotrzebowanie na tę niezwykle istotną witaminę. Wystarczy, że dodasz jego kilka kawałków do sałatki lub jogurtu naturalnego.

Dzięki swojemu składowi, ananas stał się nawet podstawą diety zwanej dieta ananasową, która bazuje głównie na tym owocu.

Nie polecamy jednak tak restrykcyjnego podejścia do diety. Zawsze lepiej jest dostarczać organizmowi różnorodnych pokarmów i składników odżywczych.

5. Ananas pomaga zapobiegać nowotworom

Bromelaina zawarta w ananasach pomaga chronić organizm przed rozwojem nowotworów bardziej skutecznie, niż fluorouracyl-S, czyli stosowany w ostatnich dekadach lek zwalczający komórki rakowe.

Ananas przy tym nie niszczy zdrowych komórek ani tkanek w organizmie. Dlatego pacjentom chorującym na nowotwory zaleca się częste jedzenie ananasów aby przyspieszyć proces leczenia.

Pamiętaj o wszystkich wymienionych zaletach ananasa i koniecznie włącz go do swojej diety.

Mało który owoc przynosi tak wszechstronne korzyści zdrowotne, nawet kiedy jest spożywany w niewielkich ilościach.