Miesiąc bez alkoholu i cukru - efekty

Brak cukru w naszym organizmie wywołuje swego rodzaju zespół abstynencyjny, który przejawia się ciągłym zmęczeniem, złym humorem i ogólnym rozdrażnieniem.
Miesiąc bez alkoholu i cukru - efekty

Ostatnia aktualizacja: 13 października, 2022

Od zawsze wiadomo, że nadużywanie alkoholu i cukru wpływa bezpośrednio na nasze zdrowie fizyczne i emocjonalne. Pomimo wielu kampanii przeprowadzonych przez służby zdrowia, w dalszym ciągu wiele osób nie zdaje sobie sprawy z niebezpieczeństwa jakie niesie za sobą brak kontroli w ich spożyciu.

Żeby udowodnić, że zdrowy tryb życia i odpowiednia dieta świetnie wpływają na stan naszego organizmu, wytwórnia filmowa LifeHunters przeprowadziła eksperyment zatytułowany “Guy gives up added sugar and alcohol for 1 month” (“Mężczyzna rezygnuje z alkoholu i dodawanego cukru przez miesiąc”).

Rezultaty opublikowano w 6-minutowym filmie na YouTube, który już po krótkim czasie stał się internetowym hitem.

Bez alkoholu i cukru przez miesiąc

Bohaterem tego eksperymentu został pochodzący z Holandii Sacha Harland, który zdecydował się podjąć wyzwanie: zero alkoholu i żadnego dodawania cukru przez okrągłe 30 dni.

Bieżnia

Chociaż Sacha nie musiał schudnąć, ani prowadzić żadnej wyjątkowej diety, był ciekaw efektów tego niecodziennego doświadczenia. Na samym początku Jessica Gal (lekarz sportowy) przeprowadziła całą serię badań: ciśnienie tętnicze, analiza krwi i EKG. Od razu było wiadomo, że chłopak miał zbyt wysoki poziom cholesterolu (460 mg/dl).

Kiedy wszystkie potrzebne informacje były już gotowe, Sacha uzbroił się w siłę woli i rozpoczął eksperyment wiedząc, że czeka go dość trudne zadanie.

Celem było całkowite wyeliminowanie alkoholu, cukru i fast-foodów. Żeby to osiągnąć, stworzono indywidualny plan żywieniowy. Przewidywał on wykluczenie produktów zawierających elementy ukrywające się pod literą E: dodatki, konserwanty i koloranty obecne w sosach, napojach itd.

Jego tymczasowa dieta była bogata m. in. w owoce, warzywa, jogurty, jaja i duże ilości wody. Podczas pierwszych czterech dni Sacha zdał sobie sprawę, że czekało go naprawdę skomplikowane wyzwanie. Problemem była przede wszystkim walka z głodem.

“Dopiero co zacząłem, a już teraz nieustannie jestem głodny” – mówił. Wyznał też, że ciągle czuł się zmęczony, podirytowany i w złym humorze. Oczywiście, to normalne; jego ciało przyzwyczajało się do niewystarczających ilości cukru.

Wraz z biegiem czasu zadanie stawało się jeszcze trudniejsze. Zwłaszcza, że musiał obserwować swoich przyjaciół opychających się fast-foodami.

Udało mu się!

W ostatnim tygodniu, a dokładnie 25. dnia Sacha wyznał, że pierwszy raz obudził się bez tej ogromnej pokusy sięgnięcia po coś słodkiego. Mało tego! Mówił, że łatwiej mu było wstać z łóżka i czuł się pełen energii.

Pod koniec eksperymentu ponownie przeprowadzono badania lekarskie. Okazało się, że poziom cholesterolu znacznie zmalał. Zmniejszyło się też ciśnienie tętnicze, a nasz bohater zgubił 4 kilogramy.

Unikanie alkoholu
Po zakończeniu miesięcznego “postu”, Sacha wyznał, że w dalszym ciągu zamierza utrzymywać tego typu dietę. Nie aż tak radykalną – chodzi o bycie świadomym niebezpieczeństw, które niesie za sobą nadmiar alkoholu i cukru.

Kluczem jest kontrola

Wiadomo, że najlepiej byłoby odstawić wszystkie szkodliwe produkty. Niemniej jednak, spożywanie ich tylko od czasu do czasu nie stanowi dla nas żadnego zagrożenia. Najważniejsze jest unikanie uzależnień i niezdrowych przyzwyczajeń.

Żeby cieszyć się zdrową dietą, musi się ona bazować na:

  • Owocach.
  • Warzywach.
  • Zdrowych tłuszczach.
  • Błonniku.
  • Wodzie.
  • Pełnoziarnistych zbożach.

Założeniem całego eksperymentu było udowodnienie, że nieodpowiedni sposób odżywiania negatywnie wpływa na stan naszego organizmu. Pokazano, jak wspaniałe rezultaty przynosi zrezygnowanie z kilku niezdrowych substancji.

A Ty? Jesteś skłonna przeprowadzić podobne doświadczenie?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.