Afty i owrzodzenia w jamie ustnej - jak je leczyć?

Powody, dla których w jamie ustnej mogą się pojawić rany, są różne, ale rozwiązania są podobne. Powiemy Ci, jak je złagodzić i jak możesz uniknąć ich pojawienia się w przyszłości.
Afty i owrzodzenia w jamie ustnej - jak je leczyć?

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Afty i owrzodzenia to małe rany, które pojawiają się w błonie śluzowej jamy ustnej. Zazwyczaj są one niewielkie, chociaż ich lokalizacja sprawia, że ​​są bardzo niekomfortowe i bolesne. Szczególnie, gdy jemy coś gorącego lub zimnego albo coś chrupiącego i kwaśnego, dochodzi do ich podrażnienia, powodując większy dyskomfort.

Trudność w ich leczeniu wiąże się z wilgotnym środowiskiem w jamie ustnej i ze spożywaniem pokarmów. Dlatego powinniśmy się starać znaleźć szybkie rozwiązanie, które leczy i łagodzi bolesne afty i owrzodzenia w jamie ustnej. Powiemy Ci wszystko na ten temat w tym artykule.

Dlaczego w jamie ustnej pojawiają się afty i owrzodzenia?

Chociaż są to rany, które występują bardzo często, prawdą jest, że nie wiadomo dokładnie, dlaczego się pojawiają. Wiadomo, że owrzodzenia i afty dotykają 20% populacji. Powodują ból i dyskomfort zarówno podczas rozmowy, jak i podczas jedzenia. Mogą być dwojakiego rodzaju: proste lub złożone.

Pierwsze pojawiają się kilka razy w roku i trwają około tygodnia, w przybliżeniu u osób w wieku 10-20 lat. Te złożone są rzadsze i występują u tych, którzy już cierpieli na jakiegoś rodzaju wrzody w jamie ustnej. Pojawienie się owrzodzeń może być związane z kilkoma przyczynami. Niektóre czynniki, które je wyzwalają, to:

  • Stres
  • Spożywanie kwaśnych pokarmów lub cytrusów.
  • Uraz w jamie ustnej po spożyciu jakiejś żywności lub po użyciu przyborów.
  • Osłabiony układ odpornościowy
  • Problem żywieniowy lub choroba żołądkowo-jelitowa.
  • Noszenie aparatu ortodontycznego

Musisz zwrócić uwagę na afty i owrzodzenia i odróżnić je od opryszczki, która może wyglądać bardzo podobnie. Opryszczka wywoływana jest przez zwykły wirus i jest zaraźliwa, natomiast afty nie. Ponadto opryszczki mogą pojawić się również w innych miejscach na twarzy, takich jak usta, nos i podbródek.

Jeśli masz wrzód w jamie ustnej, objawy, które możesz odczuwać to silne pieczenie i bolesne uczucie mrowienia. Mogą się też pojawić okrągłe, białe lub szare rany z zaczerwienieniem na krawędziach. Może również występować gorączka i obrzęk węzłów chłonnych.

Dobrą rzeczą, jeśli chodzi o afty i owrzodzenia jamy ustnej jest to, że prawie zawsze znikają same. Ból może być bardzo denerwujący, ale ważne jest, aby nie umieszczać języka ani zębów w miejscu ran, nawet jeśli jest taka “pokusa”. W ciągu siedmiu do dziesięciu dni będą tylko złym wspomnieniem.

Naturalne środki leczące afty i owrzodzenia

Sól

Sól to jeden z najtańszych i najskuteczniejszych środków antyseptycznych.

Jest to wspaniały domowy środek, który naturalnie leczy rany. Po prostu wymieszaj łyżeczkę soli w szklance ciepłej wody i przepłucz usta, szczególnie opłukując miejsce, w którym odczuwasz ból. Następnie wypluj wodę i powtarzaj ten proces co najmniej trzy razy dziennie. Krok po kroku ból i dyskomfort się zmniejszą.

Sól

Soda oczyszczona

W takich przypadkach działa tak samo jak sól, gdyż jest to równie skuteczny środek antyseptyczny. Wymieszaj łyżeczkę sody oczyszczonej z połową szklanki wody i przepłucz usta robiąc bąbelki bez połykania płynu. Możesz również zrobić pastę z sody z małą ilością wody i zastosować ją na aftę.

Musisz zostawić ją na kilka chwil, aby wzmocnić efekt. Następnie wypłucz zimną wodą bez pocierania bolesnego miejsca.

Woda utleniona

To kolejny niezawodny lek na afty i owrzodzenia w jamie ustnej. Weź bawełniany wacik lub patyczek higieniczny i zanurz go w wodzie utlenionej. Stosuj bezpośrednio na zmiany trzy razy dziennie. Spowoduje to zmniejszenie dyskomfortu i zapobiegnie możliwym infekcjom.

Płyn do płukania ust

Kluczem do leczenia aft i owrzodzeń jest stosowanie środków antyseptycznych, które zapobiegają infekcji w jamie ustnej.

To lekarstwo, które może Ci służyć na tyle dobrze, że usunie dyskomfort w jamie ustnej, dzięki czemu poczujesz natychmiastową ulgę. Płukanie ust kontroluje również tworzenie się bakterii. Nie używaj jednak zbyt często płynu do płukania, szczególnie jeśli jest bardzo silny, ponieważ może wywołać pieczenie ran.

Płyn do płukania ust.

Lód

Lód ma właściwości, które pomagają stopniowo goić afty i owrzodzenia w jamie ustnej. Ponadto skutecznie zmniejsza stan zapalny a także łagodzi ból. Działa jako środek kojący. Umieść kostkę lodu na dotkniętym obszarze tyle razy w ciągu dnia, ile uznasz za konieczne.

Jogurt

Dzięki właściwościom kwasu mlekowego oraz zawartych w nim bakterii, jogurt pomoże Ci zmienić skład pH jamy ustnej i kontrolować tworzenie się nowych bakterii. Jedz jogurt codziennie, szczególnie jeśli często pojawiają się u Ciebie afty i owrzodzenia. Można również nakładać go bezpośrednio na bolesne miejsce lub za pomocą wacika.

Wskazówki, jak unikać pojawiania się aft i owrzodzeń

Czasami zła dieta może spowodować częstsze pojawianie się ran w jamie ustnej.

Niedobór minerałów lub witamin powoduje wrzody w jamie ustnej. Dlatego lepiej włączyć je na stałe do swojej diety. Inne stany chorobowe również mogą powodować afty i owrzodzenia w ustach.

Na przykład anemia spowodowana między innymi niedoborem żelaza lub kwasu foliowego. Również celiakia i choroba Leśniowskiego-Crohna mogą być przyczyną problemów w jamie ustnej. Nie wahaj się włączyć do diety produktów zawierających żelazo, takich jak zielone warzywa liściaste, pełne ziarna lub mleko.

Afty i owrzodzenia

Należy również zachować ostrożność podczas mycia zębów, ponieważ może to spowodować powstanie ran podobnych do aft lub podrażnień. To samo może się zdarzyć, gdy spożywasz chrupiące produkty, takie jak ciasteczka, świeże pieczywo, tosty itp.

Rada na koniec: unikaj kwaśnych lub pikantnych potraw, gumy do żucia i nie zapomnij o użyciu nici dentystycznej po każdym posiłku, aby zawsze zachowywać czystość i zdrowie w jamie ustnej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Edgar NR, Saleh D, Miller RA. Recurrent Aphthous Stomatitis: A Review. J Clin Aesthetic Dermatol. 2017;10(3):26-36.

  • Ediriweera ERHSS, Premarathna NYS. Medicinal and cosmetic uses of bee′s honey – A review. Ayu. 2012;33(2):178. doi:10.4103/0974-8520.105233

  • Huynh NC-N, Everts V, Leethanakul C, Pavasant P, Ampornaramveth RS. Rinsing with saline promotes human gingival fibroblast wound healing in vitro. PLoS One. 2016;11(7). doi:10.1371/journal.pone.0159843

  • Madeswaran S, Jayachandran S. Sodium bicarbonate: A review and its uses in dentistry. Indian Journal of Dental Research. 2018;29(5):672-677. doi:10.4103/ijdr.IJDR_30_17

  • Rafieian N, Abdolsamadi H, Moghadamnia A, et al. Efficacy of alum for treatment of recurrent aphthous stomatitis. Caspian J Intern Med. 2016;7(3):201-205. PMID:27757206.

  • Scully C, Gorsky M, Lozada-Nur F. Aphthous ulcerations. Dermatologic Therapy. 2002: https://doi.org/10.1046/j.1529-8019.2002.01528.x.

  • Scully C, Shotts R.. Mouth ulcers and other causes of orofacial soreness and pain. Western Journal of Medicine. 2001: https://doi.org/10.1136/ewjm.174.6.421.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.