Choroby wypisane na twarzy – poznaj je

Dzięki wnikliwej obserwacji własnej twarzy możemy odkryć rozmaite choroby i dolegliwości. Zanim udasz się do specjalisty, dowiedz się, co ci dolega.
Choroby wypisane na twarzy – poznaj je

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Każdego dnia wielokrotnie spoglądamy w lustro i przyglądamy się swojej twarzy: poprawiamy makijaż, fryzurę lub po prostu jesteśmy ciekawi, jak się prezentujemy. Warto jednak zapamiętać, że wygląd twarzy to nie problem wyłącznie natury estetycznej. Jej stan stanowi bowiem odbicie zdrowia naszego organizmu.

Poznaj dziś sygnały, jakie Twój organizm wysyła, kiedy dzieje się coś niedobrego, a które uwidaczniają się właśnie na twarzy.

Obserwacja twarzy a diagnoza chorób

Zgodnie z założeniami medycyny ajuwerdyjskiej, dokładna obserwacja twarzy może mieć ogromne znaczenie przy wykrywaniu chorób i rozmaitych zaburzeń pracy organów wewnętrznych. Wszelkie zmiany na twarzy mogą być wiarygodnym odbiciem stanu naszego zdrowia.

Często wystarczy tylko spojrzeć na twarz, a już wiemy, czy dana osoba zdrowo się odżywia, pali papierosy, uprawia sport itp.

Poniżej wyszczególniamy najważniejsze cechy twarzy, które warto przeanalizować.

Szczupła twarz

Twarz jest bardzo szczupła i pod skórą wyraźnie zaznaczają się kości (szczególnie na policzkach). Jest to wynik częstych i intensywnych treningów lub długiego stosowania diety odchudzającej.

Podczas częstych i intensywnych treningów do skóry twarzy nie dociera odpowiednia ilość tlenu. Nie dysponuje ona również odpowiednim zapasem tłuszczów, co z kolei sprawia, że twarz chudnie tak samo jak pozostałe części ciała.

Pulchna twarz

W przeciwieństwie do poprzedniego punktu, pulchna twarz wskazuje na siedzący tryb życia i zaniedbywanie regularnej aktywności fizycznej . Dodatkowo, może być ona również sygnałem spożywania alkoholu w nadmiarze i wysokiego poziomu stresu.

Twarz kobiety

Wszystkie powyższe nawyki prowadzą do zwiększenia produkcji niektórych hormonów (na przykład kortyzolu) oraz pobudzają pracę ślinianek przyusznych.

Co więcej, zaburzają proces produkcji kolagenu, co skutkuje utratą elastyczności skóry, nadmiernym zatrzymywaniem wody w tkankach organizmu, problemami z krążeniem krwi oraz licznymi stanami zapalnymi.

Zmarszczki

Zwykle kojarzymy zmarszczki z upływem czasu i naturalnym starzeniem się organizmu. Jednak nie zawsze są to podstawowe czynniki powodujące zmiany w wyglądzie naszej twarzy.

Jednymi z głównych przyczyn starzenia się skóry jest nadmierna ekspozycja na działanie szkodliwych promieni słonecznych oraz palenie tytoniu.

Promieniowanie ultrafioletowe prowadzi do powstawania głębokich i widocznych zmarszczek, głównie na czole i w okolicach oczu – czyli tam, gdzie skóra jest najcieńsza.

Z kolei drobne zmarszczki w okolicach ust należy analizować oddzielnie. Co więcej, zapalenie kącików ust wskazuje na brak witaminy B w organizmie, a popękane usta na niedobór witaminy C. W obu przypadkach zaleca się wzbogacenie codziennej diety o zielone warzywa liściaste i cytrusy.

Suchość skóry

Skóra ulega nadmiernemu wysuszeniu, gdy brakuje jej między innymi witaminy A.

Suchość skóry twarzy

Jeśli dodatkowo towarzyszą Ci inne dolegliwości, takie jak zaparcia, wypadanie włosów, otyłość, uczucie ogromnego zmęczenia czy nieregularny cykl menstruacyjny, być może cierpisz na zaburzenia pracy tarczycy.

Rumieniec na twarzy

Nie mamy tu na myśli typowego zaczerwienienia skóry po ekspozycji na słońce, czy po intensywnym treningu. Chodzi nam o trwale występujący na skórze właściwej rumieniec.

Przyczyny zaczerwienienia twarzy mogą być różne: spożywanie dużych ilości kawy czy niedobór witaminy D. Pamiętajmy, że kofeina ma właściwości odwadniające, podobnie jak alkohol i pikantna żywność.

Trwałe zaczerwienienie skóry może być również wynikiem alergii lub trądziku różowatego.

Przeczytaj koniecznie: Twoja skóra – twoje zdrowie

Żółtawy odcień skóry

Żółtawe zabarwienie skóry jest praktycznie jednoznacznym objawem zaburzeń pracy wątroby (najczęściej zapalenie lub marskość wątroby). Marskość wątroby to choroba powstająca w wyniku nadużywania alkoholu.

Bladość skóry

Jeśli przy normalnym trybie życia i niestosowaniu drastycznych diet skóra Twojej twarzy jest biała jak ściana, prawdopodobnie w Twoim organizmie brakuje żelaza. Kiedy tak się dzieje, na skutek niewystarczającej produkcji hemoglobiny we krwi, odczuwasz ogromne zmęczenie i znużenie.

Jednym z najlepszych rozwiązań na bladość skóry jest częste spożywanie roślin strączkowych i produktów bogatych w witaminę C.

Worki pod oczami

Ciemne, nieestetyczne worki pod oczami , które uparcie usiłujesz każdego ranka schować pod grubą warstwą makijażu, mogą mieć dwie przyczyny: brak wystarczającej ilości snu lub ubogą w żelazo dietę.

Worki pod oczami

Regenerujący sen i odpowiednia dzienna dawka żelaza mają kluczowe znaczenie w procesie odnowy komórek, szczególnie na obszarach, gdzie skóra jest wyjątkowo cienka.

Ciemnofioletowe podkówki pod oczami to w rzeczywistości naczynia krwionośne przebijające się przez cienką i bladą warstwę skóry.

Trądzik

Jeśli już dawno masz za sobą okres dojrzewania, a nadal skóra Twojej twarzy pokrywa się gęstą siatką pryszczy i zaskórników, powinieneś się dokładnie przyjrzeć pewnym czynnikom. Postaraj się stwierdzić, czy odziedziczyłeś skłonność do trądziku po przodkach, czy też jest ona wynikiem stosowania niezdrowej diety.

Naukowcy i specjaliści zgodnie potwierdzają, że składniki zawarte w produktach mlecznych i tłuszczach „zapychają” pory skóry i wzmagają produkcję łoju skórnego. W konsekwencji prowadzi to do powstawania trądziku.

Zmarszczki i inne zmiany skórne

Obok wymienionych powyżej, pojawiają się również na naszych twarzach inne „znaki ostrzegawcze”, na które warto zwracać uwagę.

Zmarszczki na twarzy
  • Uwidocznienie i pulsowanie tętnicy szyjnej: lęk, gniew lub wysokie ciśnienie krwi.
  • Poziome zmarszczki: są zarówno oznaką licznych zmartwień, jak i nadmiernego spożywania tłuszczów, cukrów i płynów.
  • Pionowa bruzda po prawej wewnętrznej stronie brwi: osłabiona wątroba.
  • Pionowa bruzda po lewej wewnętrznej stronie brwi: osłabiona śledziona.
  • Poprzeczna bruzda w okolicach nosa: podatność na alergie, zaburzenia pracy jelit i problemy trawienne.
  • Worki pod oczami: nadmierne zatrzymywanie płynów w tkankach organizmu lub problemy z nerkami.
  • Kurze łapki: problemy ze wzrokiem lub osłabiona wątroba.
  • Zaczerwieniony koniuszek nosa: osłabiona praca serca (zbyt dużo ćwiczeń wytrzymałościowych).
  • Opuchnięte oczy: zbyt dużo soli, cukru i tłuszczów w diecie.

Pamiętaj, by co jakiś czas dokładnie przyjrzeć się swojemu odbiciu w lustrze. Przeanalizuj więc wszelkiego rodzaju zmiany, zmarszczki czy nowe bruzdy na skórze. Dzięki takiej wnikliwej obserwacji w wielu przypadkach możemy wykryć problemy jeszcze przed diagnozą lekarza.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.