3 napary o działaniu leczniczym do picia na noc
Napary o właściwościach leczniczych spożywane przed snem nie tylko pozwolą Ci uzyskać bardziej spokojny sen, ale także zapewnią Ci większą dawkę energii na następny dzień. Co więcej, wzmocnią także naturalne mechanizmy obronne, szczególnie jeśli dodasz do nich odpowiednio dobrane zioła.
W dzisiejszym artykule zaprezentujemy Ci najlepsze napary lecznicze do picia przed snem. Nie przegap tego!
1. Napary z melisy i rozmarynu
Napary wykorzystujące jednocześnie melisę oraz rozmaryn mają wspaniały smak, a także są doskonałym rozwiązaniem, które należy wziąć pod uwagę mniej więcej na godzinę przed pójściem do łóżka. Czy chciałbyś dowiedzieć się, dlaczego warto je wypić właśnie przed snem?
- Melisa jest jednym z najbardziej znanych naturalnych środków o działaniu relaksacyjnym. Jest ona aromatyczna, ma przyjemny smak. Ponadto doskonale sprawdza się w połączeniu z innymi ziołami o właściwościach leczniczych – nasz wybór w tym momencie padł na rozmaryn.
- Inną ważną zaletą melisy jest to, że napary na jej bazie doskonale wpływają na poprawę funkcjonowania naszego układu pokarmowego.
- Jeśli więc należysz do grona tych osób, które często czują w nocy dyskomfort ze względu na nagromadzenie się gazów żołądkowych i wzdęcia, nie wahaj się skorzystać z naszego przepisu. Zobaczysz, że pomoże Ci on wręcz fenomenalnie.
- Rozmaryn leczniczym ziołem, które doskonale wpływa na poprawę skuteczności naszych wrodzonych mechanizmów obronnych, a jednocześnie ułatwia nam odpoczynek.
- Jeśli wyrobisz sobie zwyczaj parzenia i picia tego naparu przed każdym udaniem się na spoczynek, to szybko dostrzeżesz, że rzadziej dopadają Cię przeziębienia lub inne rodzaje infekcji.
- Rozmaryn jest niezwykle bogaty w witaminę C, co oznacza, że napary z niego będą miały zbawienny wpływ także na całą Twoją rodzinę.
Składniki:
- 15 g melisy,
- 15 g świeżego rozmarynu,
- 1 szklanka wody (200 ml),
- 1 łyżka stołowa miodu (25 g).
Sposób przygotowania:
- Rozpocznij od dokładnego umycia świeżego rozmarynu, a następnie ugotuj go w szklance wody. Melisę można łatwo znaleźć w sklepach z naturalnymi produktami w postaci już przygotowanych torebek, z których w łatwy sposób możesz przyrządzić napary.
- Gdy woda zacznie się gotować, dodaj do niej umyty rozmaryn i melisę. Pozostaw mieszaninę na ogniu i niech gotuje się ona przez około 15 minut, a następnie zdejmij z gazu i odstaw na kolejne 10 minut.
- A następny krok? Jest bardzo prosty… po prostu wybierz swój ulubiony kubek, weź łyżkę miodu i wlej do kubka świeżo przyrządzony napar, dobrze zamieszaj… i rozkoszuj się smakiem!
Przeczytaj również: Spokojne nerwy dzięki 5 ziołowym produktom
2. Napary z kwiatów lipy i tymianku
Jest to bez wątpienia jeden z najlepszych naparów leczniczych do picia przed snem nocy. Zarówno kwiaty lipy, jak i tymianek można w łatwy sposób kupić w praktycznie każdym sklepie ze zdrową żywnością.
Napary z obu tych produktów pozwolą Ci nie tylko smacznie spać, ale z uwagi na swoje naprawdę korzystne właściwości natury leczniczej, mogą także pomóc Ci w różnych dolegliwościach.
- Połączenie kwiatów lipy i tymianku jest idealnym sposobem na oczyszczenie organizmu i wzmocnienie układu odpornościowego.
- Tymianek zawiera leczniczy składnik o nazwie “tymol”, który działa jako środek likwidujący bakterie, wirusy i grzyby. Dzięki temu pozwoli Ci naprawdę w nocy się dobrze wyspać, bo zadziała właśnie wtedy, kiedy nasz organizm wykonuje swoją pracę związaną z oczyszczaniem i detoksykacją.
- W ten sposób możesz zapewnić mu dodatkowe wsparcie, które wzmocni Twoje naturalne mechanizmy obronne, a jednocześnie nie będzie zakłócać Twojego snu.
- Warto również zauważyć, że kwiaty lipy są produktem balsamicznym, idealnym na potrzeby zapewnienia lepszego snu w nocy.
Składniki:
- 15 g kwiatów lipy,
- 15 g świeżego tymianku,
- 1 szklanka wody (200 ml),
- 1 łyżka stołowa miodu (25 g).
Sposób przygotowania:
- Napary z kwiatu lipy i tymianku są bardzo proste do przygotowania. Rozpocznij jak zwykle od zagotowania szklanki wody. Po doprowadzeniu jej wrzenia dodaj kwiaty lipy i świeży tymianek (oczywiście wcześniej dokładnie go umyj).
- Niech całość gotuje się przez około 15 minut. Następnie odstaw napar na kolejne 10 minut, a potem przecedź całą zawartość przez drobne sitko.
- Przelej napar do swojego ulubionego kubka i dodaj do niego łyżkę miodu. Pij małymi łykami i rozkoszuj się jego smakiem.
3. Napar z lawendy i szałwii
To kolejna z naszych propozycji obejmujących napary o korzystnych właściwościach, a do tego również smaczne. Ponado jest to również jeden z najlepszych naparów do picia przed snem. Dlaczego? Z dwóch głównych powodów, którymi są:
- Rozluźnienie mięśni: zarówno lawenda, jak i szałwia to dwie rośliny o właściwościach leczniczych, znane ze względu na łagodzenie napięcia mięśni. Taka herbatka relaksacyjna jest idealnym napojem na wszystkie te dni, kiedy wracamy do domu zmęczeni, z dotkliwym bólem szyi lub głowy.
- W ciągu 20 minut po wypiciu opisywanego naparu zauważysz efekty jego działania i poczujesz się o wiele lepiej.
- Właściwości przeciwzapalne: szałwia i lawenda doskonale sprawdzają się także w celu złagodzenia bólu stawów lub objawów wywołanych przez reumatyzm. Stanowią wspaniałe połączenie, które pomoże Ci uzyskać bardziej spokojny i głęboki sen, właśnie dzięki łagodzeniu dyskomfortu związanego z bólem.
Przeczytaj także artykuł: Szałwia i jej 6 leczniczych właściwości
Składniki:
- 15 g lawendy,
- 15 g szałwii,
- 1 szklanka wody (200 ml),
- 1 łyżka stołowa miodu (25 g).
Sposób przygotowania:
- Jak już zapewne wiesz, zarówno lawendę jak i szałwię dostaniesz praktycznie od ręki w prawie każdym sklepie z produktami naturalnymi. Są one bardzo powszechnymi towarami, zazwyczaj mają także dość przystępną cenę.
- Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, to podgrzać szklankę wody w małym garnku. Gdy się już zagotuje, dodaj do niej szałwię i lawendę, następnie odczekaj, aż zioła dobrze się ugotują, co potrwa około 15 do 20 minut. Teraz zdejmij garnek z ognia i odstaw na około 10 minut.
- Przecedź zawartość i przelej napar do swojego ulubionego kubka. I co teraz? Wyłącz telefon komórkowy, weź dobrą książkę, rozsiądź się wygodnie na sofie i sącz powoli ten napar małymi łykami. Prawdopodobnie zauważysz od razu, że ogarnia Cię błogie uczucie odprężenia, które później pozwoli Ci przespać całą noc bez bólu. Jego działanie jest naprawdę niewiarygodne!
W jakiej kolejności będziesz teraz przygotowywać zaproponowane przez nas napary poczynając od dzisiejszego wieczoru?
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Cases, Julien | Ibarra, Alvin | Feuillère, Nicolas | Roller, Marc | Sukkar, Samir G. Pilot trial of Melissa officinalis L. leaf extract in the treatment of volunteers suffering from mild-to-moderate anxiety disorders and sleep disturbances. Mediterranean Journal of Nutrition and Metabolism, vol. 4, no. 3, pp. 211-218, 2011. https://content.iospress.com/articles/mediterranean-journal-of-nutrition-and-metabolism/mnm4-3-09
- M R AI-Sereiti, K M Abu-Amer & P Sena. Pharmacology of rosemary (Rosmarinus oificinalis Linn.) and its therapeutic potentials. http://nopr.niscair.res.in/bitstream/123456789/18973/1/IJEB%2037%282%29%20124-130.pdf
- M Tránsito López Luengo. Tomillo. https://www.elsevier.es/es-revista-offarm-4-articulo-tomillo-13083626