10 ćwiczeń do pracy z emocjami dzieci

Chcesz w zabawny sposób zagłębić się w emocje swoich dzieci? Przedstawiamy kilka zabaw odpowiednich dla różnych grup wiekowych.
10 ćwiczeń do pracy z emocjami dzieci
Montse Armero

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Montse Armero.

Ostatnia aktualizacja: 19 marca, 2023

Obecnie interesujemy się emocjami dzieci bardziej niż w przeszłości. Oczywiście w innych momentach historycznych brano pod uwagę wszystkie wymiary dzieciństwa, w tym wymiar emocjonalny. Jednak w ostatnich dziesięcioleciach temu zagadnieniu nadano większe znaczenie.

W edukacji, pedagogice i psychologii, właściwe kierowanie emocjami dzieci jest uważane za bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju niemowlęcia-młodocianego. Chodzi o to, że dobra regulacja emocjonalna w dzieciństwie ma pozytywny wpływ na rozwiązywanie konfliktów zarówno w tym wieku i w dorosłości.

Czy jednak dzieci naprawdę mogą nauczyć się panowania nad własnymi emocjami? I od jakiego wieku? W tym artykule odpowiadamy na pytania. Wyszczególniamy też pewne działania, które pomagają w pracy z nimi.

Jak można pracować nad emocjami dzieci?

Mówi się, że dzieci są jak „gąbki”, ponieważ mają niezwykłą zdolność uczenia się. Konieczne jest jednak znalezienie odpowiedniego sposobu, aby przybliżyć wiedzę do ich poziomu.

Zatem jeśli na tym etapie chcemy pracować nad emocjami, nie możemy tego robić za pomocą bardzo abstrakcyjnych pojęć. Jeśli zrobimy to w ten sposób, prawdopodobnie nie zrozumieją niczego z tego, czego chcemy ich nauczyć.

Natomiast, jeśli uprościmy idee, użyjemy ich własnego języka i ulubionych sposobów uczenia się, z łatwością zaznajomią się z nowymi koncepcjami i włączą je do swojej wiedzy.

10 zabawnych zajęć do pracy nad emocjami dzieci

Jak wskazano w artykule opublikowanym w National Association for the Education of Young Children , emocje mają wpływ na uwagę, pamięć i uczenie się. Ponadto są determinantami budowania relacji społecznych i ogólnego samopoczucia.

W związku z tym, promowanie rozwoju inteligencji emocjonalnej od dzieciństwa odbije się na wielu obszarach dorosłego życia. Z tego powodu dzielimy się 10 ćwiczeniami, które pomagają w pracy nad emocjami dzieci. Wprowadź je w życie z Twoimi maluchami!

1. Słownik emocji

Aby dzieci oswoiły się ze swoimi emocjami, dobrym ćwiczeniem jest dokładne zrozumienie, co każda z nich oznacza. Co więcej, można je wykonywać już od drugiego roku życia i można je dostosować do każdego wieku.

Działanie polega na wybraniu fotografii osób wyrażających określoną emocję. Gdy już je zdobędziemy, wycinamy je i wklejamy do zeszytu. Obok nich napiszemy nazwę emocji.

W zależności od wieku dziecka możemy wspólnie zastanowić się nad emocjami lub poprosić, aby o nich coś napisało. Jeśli są to bardzo małe dzieci, użyjemy tylko podstawowych emocji, takich jak radość, smutek czy złość. Jeśli są starsze, możemy już wybrać bardziej złożone.

2. Notatnik emocji

Często dzieci nie wiedzą, jak ukierunkować swoje emocje, kiedy je odczuwają, zwłaszcza jeśli są nieprzyjemne. Dobrym sposobem na ich ukierunkowanie jest rysowanie.

Dziecko będzie miało zeszyt, w którym będzie mogło rysować swoje emocje, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba. W ten sposób może bazgrać lub wykonać bardziej szczegółowe rysunki w zależności od chwili i uczucia.

Byłoby interesujące móc towarzyszyć mu w tym procesie i zastanawiać się nad jego rysunkiem. Jeśli dziecko jest zdenerwowane i nie ma ochoty na rozmowę, lepiej odłożyć to na moment, gdy będzie spokojniejsze.

3. Dziennik emocji

Las emociones de los niños pueden descubrirse
Prowadzenie dziennika emocji może zachęcić do czytania i pisania, które są bardzo pozytywne dla rozwoju dzieci.

Gdy dzieci opanują pisanie, dobrym zwyczajem jest kazać im zapisywać każdego dnia emocje, które najbardziej na nie wpłynęły. Aby ułatwić realizację tego zajęcia, przez kilka pierwszych dni możemy to robić razem z nimi w formie refleksji.

Kiedy już zrozumieją dynamikę, mogą to zrobić same w sposób, który jest dla nich najbardziej atrakcyjny. Jako pamiętnik, albo dodając również kilka rysunków, wybierając najsilniejsze emocje danego dnia lub wymieniając powody, dla których czują się tego dnia wdzięczne.

4. Kącik spokoju

Innym dobrym sposobem na lepsze radzenie sobie z emocjami przez dzieci jest wyznaczenie przestrzeni w domu, która kojarzy się im ze spokojem. Kiedy z jakiegoś powodu czują się przytłoczone emocjami, mogą tam pójść i odpocząć.

Aby było bardziej efektownie, możemy udekorować tę przestrzeń i wspólnie zdecydować, jakie elementy i kolory pomogą im bardziej się zrelaksować. Jeśli my jako dorośli również wykorzystamy tę przestrzeń do wyciszenia się, dzieciom łatwiej będzie kojarzyć ten kącik z radzeniem sobie z emocjami.

5. Czytanie opowiadań może pomóc dzieciom w radzeniu sobie z emocjami

Obecnie istnieje wiele bajek dla dzieci, których celem jest praca nad emocjami dzieci. Ich wątki ułatwiają introspekcję i pomagają lepiej poznać siebie.

Mimo to każda historia, którą mamy w domu, może być dobrym narzędziem do pracy z emocjami. Jedyne, co musimy zrobić, to zastanowić się nad postaciami.

Możemy zadać pytania typu:

  • Jak myślisz, jak czuje się główny bohater?
  • Jak myślisz, dlaczego tak się czuje?
  • Co byś zrobił na jego miejscu?
  • Co mógłby zrobić, żeby poczuć się lepiej?

6. Połącz muzykę z ekspresją artystyczną

Dobrym zajęciem dla dzieci, aby nauczyć się kierować swoimi emocjami, jest robienie tego poprzez muzykę. W tym celu wybierzemy różne utwory muzyczne; niektóre spokojniejsze, inne bardziej energiczne, jeszcze inne wesołe, zabawne lub melancholijne.

Odtworzymy je i pomożemy dziecku wyrazić to, co czuje, poprzez taniec, malowanie, rysowanie czy mimikę. W tym zadaniu ważne jest, aby poczuło i rozpoznało emocje, które generuje muzyka i znalazło sposób na ich ukierunkowanie.

7. Słoik dobrych wiadomości to świetny sposób na pracę z emocjami dzieci

Do tej czynności możemy wykorzystać szklany pojemnik lub zdobione pudełko. Oprócz tego będziemy potrzebować małych kartek, ołówka i kolorowych pisaków lub kredek.

Będziemy zachęcać dziecko do rysowania lub zapisywania na kartkach wszystkich dobrych rzeczy, które mu się przytrafiają. Będziemy ją przechowywać w pojemniku i od czasu do czasu będziemy czytać dobre wieści. Bardzo się przydadzą, jeśli dziecko będzie miało zły dzień.

8. Naśladowanie emocji

Ta prosta aktywność grupowa polega na zapisywaniu różnych emocji na różnych kartkach papieru lub kartkach. Następnie jedno z dzieci powinno wybrać jedną z nich tak, aby inne osoby jej nie widziały, i za pomocą mimiki odegrać jej znaczenie.

Następnie pozostałe dzieci powinny odgadnąć, jaką emocję opisuje za pomocą gestów. Dziecko, które zgadnie, będzie następnym, które wyjdzie, by pokazywać zapisane słowa.

9. Emocje dzieci: Teatr

To dobre ćwiczenie do pracy w grupie. Każde dziecko wybierze postać — albo siebie, albo przy pomocy lalki lub innej zabawki — i będzie reprezentować określoną emocję związaną z historią, którą chce przedstawić.

10. Termometr emocji

Narysuj z dzieckiem dwa termometry na kartonie. Tuż obok nich namalujemy również twarze wyrażające emocje. Obok pierwszego termometru umieścimy najbardziej nieprzyjemne emocje. Od apatii i smutku przy najniższej temperaturze, po nerwy, złość i wściekłość przy najwyższej temperaturze.

Obok drugiego termometru narysujemy jak najwięcej pozytywnych emocji. W niższej temperaturze te najbardziej zrelaksowane, takie jak wyciszenie, pogoda ducha czy bycie szczęśliwym, do najbardziej aktywnych w wyższych temperaturach, takie jak szczęście, entuzjazm czy radość.

Ogólne korzyści płynące z pracy nad emocjami dzieci

Korzyści dla dzieci wynikające z głębokiej znajomości swoich emocji dotyczą kilku obszarów. Taka wiedza nie tylko pomaga im na poziomie indywidualnym, ale także w relacjach z kolegami z klasy, przyjaciółmi lub rodziną.

Mówiąc dokładniej, najważniejsze korzyści jakie przynosi praca z emocjami dzieci to:

  • Pogłębia ich samowiedzę.
  • Mają większą samokontrolę.
  • Lepiej akceptują swoje emocje, niezależnie od tego, czy są wygodne, czy niewygodne.
  • Czują większą pewność siebie.
  • Podnosi ich samoocenę.
  • Zwiększa ich zdolność do adaptacji.
  • Są bardziej proaktywne i odpowiedzialne za to, co się z nimi dzieje.
  • Poprawia ich umiejętności społeczne.
  • Rozwijają swoje zdolności empatyczne.
  • Budują zdrowsze relacje z innymi ludźmi.
  • Zarządzają konfliktami z innymi dziećmi w lepszy sposób.
  • Pracują lepiej w zespole.
  • Mają lepsze współistnienie z innymi domownikami
  • Wreszcie, jest dobrym sposobem na poprawę wyników w nauce.

Końcowe zalecenia dotyczące pracy z emocjami dzieci

Las emociones de los niños son Importantes
Ważne jest utrzymywanie stałej komunikacji między rodzicami a dziećmi, aby ułatwić wyrażanie emocji.

Możemy wywnioskować, że rozwijanie inteligencji emocjonalnej poprzez zabawy daje dobre narzędzia psychologiczne zarówno w krótkim, jak i długim okresie. Jednak jako dorośli musimy szanować tempo nauki dzieci. Oznacza to, że nie możemy wymuszać uczenia się, bez względu na to, za jak cenne je uważamy.

Elastyczność w edukacji jest niezbędna, a dzieci nie zawsze chcą się uczyć tego, co chcemy im pokazać. Najlepszym sposobem nauczenia się zarządzania emocjami jest przykład.

Jeśli sami rozwiniemy dobrą inteligencję emocjonalną, będziemy jej uczyć naturalnie na co dzień. Dzięki naszemu językowi niewerbalnemu, naszym rozmowom, naszym działaniom, a także naszym błędom, mogą nauczyć się tyle samo lub więcej niż w jakiejkolwiek zabawie czy grze.

Dlatego nabywanie zasobów emocjonalnych jest nie tylko sprawą dzieci. Im bardziej stawiamy na własną inteligencję emocjonalną, tym więcej zasobów i strategii możemy przekazać naszym dzieciom.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Thümmler R, Engel EM, Bartz J. Strengthening Emotional Development and Emotion Regulation in Childhood-As a Key Task in Early Childhood Education. Int J Environ Res Public Health. 2022 Mar 27;19(7):3978. doi: 10.3390/ijerph19073978. PMID: 35409661; PMCID: PMC8998041.
  • Teaching Emotional Intelligence in Early Childhood. (2017). National Association for the Education of Young Children (NAEYC). Available in https://www.naeyc.org/resources/pubs/yc/mar2017/teaching-emotional-intelligence
  • Domínguez, P. (2004). Intervención educativa para el desarrollo de la inteligencia emocional. Faísca: revista de altas capacidades, N. 11, 47-65. [fecha de consulta 23 de junio de 2021].
  • Martorell, C., González, R., Rasal, P. y Estellés, R. (2009). Convivencia e inteligencia emocional en niños en edad escolar. European Journal of Education and Psychology, Vol. 2, 1 (69-78). [fecha de consulta 23 de junio de 2021]. Recuperado de https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=2873251.
  • Shapiro, L. (1997). La inteligencia emocional de los niños. México: Vergara Editor.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.