Pory - jak poradzić sobie z ich rozszerzeniem?

Codzienna pielęgnacja skóry jest fundamentalna. Zadbaj oto, aby stosować krem pod makijaż, a także, aby zawierał kwas salicylowy oraz aktywatory matujące, które wchłoną nadmiar sebum.
Pory - jak poradzić sobie z ich rozszerzeniem?
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Pory rozszerzają się szczególnie w wypadku cery tłustej, a wraz z wiekiem stają się coraz bardziej widoczne. Zwężenie ich jest bardzo trudne, jednak istnieje kilka naturalnych sposobów, które nam w tym pomogą. Nie wymagają one specjalistycznych zabiegów, są dużo tańsze, a niejednokrotnie skuteczniejsze niż środki chemiczne.

W artykule znajdziesz odpowiedz, jak zadbać o skórę twarzy, zapobiec powstawaniu zaskórników, a co najważniejsze zwęzić rozszerzone pory.

Dlaczego pory się rozszerzają?

Najbardziej dostrzegalne są te, które mamy na twarzy. Pory to wylotowa część gruczołów produkujących sebum (łój skórny wydzielany przez gruczoły łojowe). Przez nie wydostają się na powierzchnię pot i łój dzięki, któremu skóra i włosy są prawidłowo nawilżone. Różnią się one w zależności od płci, wieku i genetyki. Również wpływ na nie ma poziom estrogenów w organizmie i stosowanie środków antykoncepcyjnych. Trzeba pamiętać, że porów skóry nie można ani zamknąć, ani usunąć.

Na to w jakim stopniu pory są rozszerzone duży wpływ ma stan naszej skóry, a w tym wypadku gdy jest ona tłusta. Oznacza to, że duży procent tłuszczu gromadzi się w porach, co powoduje zatrzymanie zanieczyszczeń i martwych komórek,a jednocześnie ich rozszerzenie. W konsekwencji gruczoły łojowe stają się bardziej aktywne. Zapewnia nam to odpowiednie natłuszczenie skóry, a dodatkowo wraz z martwymi komórkami i potem tworzona jest kwaśna warstwa antybakteryjna chroniąca przed atakami bakterii, wirusów i grzybów.

Problem zaczyna się w momencie, gdy skóra w nadmiarze produkuje sebum, a pory stają się widocznie rozszerzone. Efektem tego jest świecąca i tłusta cera. Oprócz tego osoby z tym problemem dermatologicznym z reguły mają problemy z trądzikiem, który pojawia się na skutek nadaktywności gruczołów łojowych.

Ich wielkość zależy od miejsca, w którym są usytuowane oraz od tego, gdzie jest największe stężenie tłuszczu na twarzy. Z reguły są to obszary środkowej części twarzy i nosa.

Naturalne sposoby na rozszerzone pory

Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak zmniejszyć widoczne pory, oto kilka prostych metod jak to zrobić:

Cudowna łyżka majonezu!

Wystarczy, że rozprowadzisz po całej twarzy jedną łyżkę majonezu. Jeśli pozostawisz ten preparat do działania na 20 minut, spowoduje on, że właściwości octu i jajka, które znajdziemy w majonezie, pomogą zmniejszyć nasz problem, a skóra stanie się gładsza. Nie polecamy jednak tego sposobu w wypadku skóry bardzo tłustej.

Maślanka stosowana od lat!

Już w starożytności ludzie rozjaśniali nią skórę, bo maślanka skutecznie pomaga skurczyć rozszerzone pora. Produkt powinnaś stosować na noc, po umyciu twarzy. Następnie nasączonym maślanką bawełnianym ręcznikiem pocieramy twarz. Po upływie 20 minut przemywamy zimną wodą.

Maseczka z miodu, cytryny, jabłka i jogurtu

Do startego jabłka dodajemy łyżkę naturalnego jogurtu, cytryny i miodu. Składniki mieszamy, aż do uzyskania jednolitej masy, a następnie nakładamy na twarz i pozostawiamy do działania na 15-20 minut.

Miód

Mieszanka ta zmiękczy naszą skórę. Idealna do stosowania przed snem.

Maseczka z migdałów

1/3 szklanki migdałów rozgniatamy na drobny pył, a następnie stopniowo dodajemy wody, jednocześnie mieszając, aż do uzyskania jednolitej masy. Maseczkę nakładamy przede wszystkim na nos i obszary twarzy, na których pory są rozszerzone. Pozostawiamy na 30 minut, a następnie myjemy twarz ciepłą wodą. Podobne zabiegi możesz powtarzać do dwóch razy w tygodniu.

Maseczka cytrynowa

Preparat do wykonania tej maseczki możesz otrzymać z soku z cytryny wymieszanego z niewielką ilością wody. Mieszankę nakładamy bawełnianym ręcznikiem i pozostawiamy do działania na 30 minut, przy nakładaniu omijając okolice oczu.

Plasterki cytryny

Po upływie zalecanego czasu usuń preparat zimną wodą.

Wykorzystaj papaję!

Pierwsze co należy zrobić to umyć dokładnie twarz, a owoc papai dokładnie obrać. Następnie nacieramy skórę, wykorzystując wewnętrzną stronę skórki owocu. Po 15-stu minutach należy umyć twarz odrobiną gorącej wody. Oprócz tego, że zabieg ten pomoże w skurczeniu rozszerzonych porów ponadto może zmniejszyć widoczność piegów.

Maseczka z ogórka, jabłka, jajka i mleka

Wystarczy wymieszać białko jajka z łyżką mleka w proszku. Łączymy je powoli, aby nie powstała piana, a następnie dodajemy starty ogórek i jabłko.

Plastry ogórka

Ponownie mieszamy, aż do uzyskania jednolitej masy i nakładamy na twarz na 15 minut. Po upływie czasu, zmywamy preparat ciepłą wodą.

Maseczka z glinki

Tego typu maseczki powinnaś stosować raz w tygodniu, a preparat należy przygotować dzień wcześniej przed użyciem. Dzięki temu glinka sprawniej usunie zanieczyszczenia z porów, a nadmiar tłuszczu zostanie lepiej wchłonięty. Oczyszczenie porów automatycznie zmniejszy ich rozmiary.

Krople cytryny

Przed użyciem kremu do twarzy ilość kosmetyku jaką użyjemy, należy wymieszać z kilkoma kroplami soku z cytryny. Otrzymany preparat nakładamy na twarz na 15-20 minut, a po upływie czasu zmywamy ciepłą wodą.

Inne sposoby na rozszerzone pory

  • Złuszczanie — jest skuteczne w przypadku silnie widocznych porów. Kwas glikolowy pomaga w wygładzeniu górnych warstw skóry, natomiast kwas salicylowy jej głębsze warstwy. Dzięki temu, pory zostają odblokowane, a ich wielkość się zmniejsza.

Jeżeli jesteś właścicielką cery specjalnie wrażliwej, wtedy do złuszczania najlepiej jest użyć środków enzymatycznych, które zawierają alfa hydroksykwasy (AHA). W przeciwnym razie możemy nabawić się zarysowań skóry czy bakterii. Oprócz tego produkty złuszczające powinny zawierać retinol, substancję, która pobudzi wytwarzanie nowych komórek skóry. Zabieg złuszczania przy pomocy produktów z retinolem jest całkowicie wykluczony w przypadku kobiet w ciąży!

  • Nawilżanie i oczyszczanie skóry — aby wyeliminować zbytnio rozszerzone pory, należy wybierać te produkty do oczyszczania i nawilżania, które zbytnio nie porysują i uszkodzą komórek skóry twarzy. Również należy unikać produktów, które mogą ją odwodnić, a co za tym idzie, sprawić, że pory będą bardziej widoczne. Oprócz tego należy unikać zbyt długiej ekspozycji na słońce oraz zmniejszyć lub wyeliminować palenie papierosów.

Dodatkowe metody pielęgnacji

Przed położeniem się spać, należy pamiętać o umyciu twarzy, szczególnie jeżeli wcześniej nałożyłaś makijaż. Najlepiej myć ją przy użyciu delikatnego mydła, dzięki czemu pory pozostaną oczyszczone. Również codziennie przed snem można stosować krem nawilżający bez dodatku olejów.

  • codzienna higiena twarzy — kosmetyki do twarzy nie powinny zawierać alkoholu. Krem, który jest stosowany pod makijaż, powinien zawierać kwas salicylowy i substancje usprawniające wchłanianie tłuszczów. Odpowiednio dobrany krem zapewni naszej cerze gładkość i sprężystość.
  • mikrodermabrazja — ekstremalna forma złuszczania naskórka najczęściej zalecana, jeżeli rozszerzone pory są problemem regularnie nawracającym. W ten sposób skóra zostaje zmiękczona, pory zmniejszone, a niektóre zmarszczki i plamy zlikwidowane. Szczególnie zalecane dla cery dojrzałej.
  • zabiegi laserowe — ten rodzaj walki z niedoskonałościami i rozszerzonymi porami możemy polecić jako ostatnią opcję, jako że jest dość kosztowna, jednak efektami możemy cieszyć się przez dłuższy czas. Zabiegi te wykonują ośrodki medyczne i uzdrowiskowe. Proces obróbki laserowej polega na wysyłaniu lekkich impulsów kierowanym bezpośrednio na skórę. Po podobnych zabiegach zalecamy jednak szczególne unikanie promieni słonecznych, aby skóra twarzy nie uległa uszkodzeniom.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.