Zakrzepica żył - jak jej uniknąć?

Zakrzepicy żył możemy uniknąć, jeżeli zadbamy o odpowiednią ilość aktywności fizycznej. Żeby efekty były widoczne, wystarczy 30-minutowy spacer.
Zakrzepica żył - jak jej uniknąć?
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zakrzepica żył jest chorobą układu krążenia. Pojawia się, kiedy któraś z żył lub tętnic jest zablokowana zakrzepem składającym się z komórek i skrzepniętej krwi. Dochodzi do przewlekłego stanu zapalnego, który uniemożliwia prawidłowy przepływ krwi i jest przyczyną wielu dolegliwości.

W większości przypadków pojawia się w nogach i związana ze zwiększoną gęstością i osłabieniem naczyń krwionośnych. W niektórych przypadkach może dojść do poważnych konsekwencji, ponieważ zakrzep może dostać się do mózgu, do płuc lub do innych równie ważnych organów.

Bardzo często zakrzepica żylna jest związana z uwarunkowaniami genetycznymi. Ale nie jest to jedyny powód. Istotną rolę odgrywają nasze nawyki. Dzisiaj poznasz 5 wskazówek, dzięki którym będziesz w stanie zapobiec chorobie.

Zakrzepica żył – podstawowe rady

1. Aktywność fizyczna

Kluczem do uniknięcia zakrzepicy jest aktywność fizyczna. Regularne uprawianie sportów pomaga nie tylko utrzymać odpowiednią wagę ciała, ale również wzmacnia cały układ sercowo-naczyniowy.

Bieganie

 

Najlepiej spisują się ćwiczenia aerobowe, takie jak spacery i bieganie. Wystarczy poświęcić 30 minut dziennie, a ryzyko zachorowania na zakrzepicę lub żylaki znacznie się zmniejszy.

Nie zapomnij przeczytać: Spalanie kalorii, a domowe obowiązki

2. Rzuć palenie

Negatywne działanie dymu nikotynowego uderza przede wszystkim w układ oddechowy. Ale nie tylko! Substancje chemiczne zawarte w dymie dostają się do krwiobiegu, redukują poziom tlenu i zagęszczają krew. Z upływem czasu zaczynają gromadzić się zakrzepy, które blokują żyły i tętnice.

Rzucenie palenia powinno być jednym z pierwszych kroków, jeżeli martwi Cię zakrzepica żył. Zastanów się nad własnym zdrowiem i pozbądź się tego niebezpiecznego nawyku.

3. Utrzymanie odpowiedniej wagi ciała

Zakrzepica żył występuje przede wszystkim u osób z nadwagą. Dzieje się tak, ponieważ żyły nóg są wyjątkowo przeciążone. Podnosi się też ryzyko zachorowań na choroby serca.

Idealna waga ciała

Otyłość wpływa również na poziom cholesterolu i trójglicerydów, które prowadzą do zatorów na żyłach. Żeby utrzymać idealną wagę, należy zadbać o zbilansowaną, niskokaloryczną dietę i odpowiednią dawkę aktywności fizycznej.

4. Unikanie siedzącego trybu życia

Wielogodzinne siedzenie powoduje wiele dolegliwości układu krążenia. Brak ruchu wpływa na retencję płynów i utrudnia przepływ krwi. Jeżeli ze względu na pracę lub studia jesteś zmuszona siedzieć przez długi czas, zadbaj o wykonywanie ćwiczeń rozciągających nogi.

Warto przejść się po domu lub po biurze, albo zejść i wejść po schodach. To doskonały sposób na aktywowanie układu krążenia.

Bardzo ważna kwestia: nie krzyżuj nóg! W ten sposób sprawiasz, że krew nie może swobodnie przepływać.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj: Spuchnięte nogi? Są na to sposoby!

5. Odpowiedni sposób odżywiania się

Nutrienty zawarte w produktach spożywczych odgrywają kluczową rolę w profilaktyce zakrzepicy. Spożywanie dużych ilości witaminy C podnosi produkcję kolagenu i elastyny odpowiedzialnych za giętkość naczyń krwionośnych.

Świeże owoce

Warto wspomnieć, że witamina E zapobiega oksydacji cholesterolu, a witamina K redukuje prawdopodobieństwo powstawania żylaków.

Najbardziej polecane produkty to:

  • Pomarańcze.
  • Mandarynki.
  • Grejpfrut.
  • Kiwi.
  • Mango.
  • Brokuły.
  • Truskawki.
  • Migdały.
  • Awokado.
  • Kiełki pszenicy.

Zastosuj się do wszystkich powyższych zaleceń, ponieważ wraz z upływem lat zakrzepica żył staje się jeszcze bardziej prawdopodobna. Pamiętaj: lepiej zapobiegać, niż leczyć.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.