Szczęście - 13 przykazań szczęśliwego człowieka

Nie jest łatwo osiągnąć szczęście. Istnieją jednak dobre nawyki, które mogą Ci pomóc osiągnąć ten stan. Ważne, by od czasu do czasu mieć chwilę tylko dla siebie, a także zdrowo się odżywiać i regularnie ćwiczyć.
Szczęście - 13 przykazań szczęśliwego człowieka

Napisany przez Katherine Flórez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Dobre zwyczaje i pozytywne nastawienie do życia mają ścisły związek z naszym zdrowiem. Z kolei kiedy jesteśmy zdrowi, szczęście nam sprzyja. Niezależnie od tego, jakie jest Twoje tempo życia, możesz wypracować w sobie dobre zwyczaje, które pomogą Ci odczuwać szczęście.

Bardzo ważne w prawidłowym funkcjonowaniu człowieka jest dobre samopoczucie. Choć każdy może to rozumieć inaczej, to dokonanie pewnych zmian w najbliższym otoczeniu czy uwolnienie od stresujących sytuacji może pomóc Ci w odzyskaniu siły, radości i pozytywnej energii.

W tym artykule chcemy się z Tobą podzielić 13 sprawdzonymi radami, które pomogą Ci prowadzić lepsze życie i być po prostu szczęśliwym.

1. Pielęgnuj szczęście – ruszaj się!

Aktywność fizyczna to jedno z narzędzi, które bardzo poprawia jakość życia.

W znacznej mierze redukuje odczuwany przez nas stres, pozwala kontrolować poziom cholesterolu, pomaga opanować i stopniowo likwidować nadwagę, a także zapewnia odpowiednie natlenienie komórek całego ciała.

Biegnąca kobieta - endorfiny wyzwalaja szczęście

Poza tym, na skutek intensywnego pocenia się, wydalamy wszelkiego rodzaju toksyny i zanieczyszczenia znajdujące się w organizmie. Co więcej, wzmożony wysiłek fizyczny pobudza mózg do produkowania endorfin odpowiedzialnych za wytwarzanie uczucia, jakim jest szczęście.

Przeczytaj również artykuł: Bieganie pomoże Ci zwalczyć negatywne emocje

2. Postaw na dobre jedzenie – szczęście kryje się w diecie

Zacznij zwracać uwagę na to, co jesz i jak się odżywiasz. Poświęć nieco więcej czasu, zarówno na przyrządzenie posiłków, jak również na ich planowanie. Jedz w sposób zrównoważony i panuj nad jakością, ilością i częstotliwością posiłków. Niech w Twojej diecie nie zabraknie owoców, warzyw, zieleniny, protein, a także węglowodanów.

Odkrywaj to, co nowe i poznawaj nowe dania. Eksperymentuj. Czasem nasz jadłospis wydaje się nudny tylko dlatego, że nie próbujemy nieznanych nam produktów i nowych połączeń tego, co już znamy. Czas to zmienić!

3. Śmieciowe jedzenie nie jest dla Ciebie

O jakich posiłkach tu mowa? Mamy na myśli dania obfitujące w węglowodany lub cukry proste. Takie pożywienie wyłącznie spowalnia Twój metabolizm i przyczynia się do zatykania naczyń krwionośnych. Nie jedz zbyt tłustych posiłków. Przynajmniej nie rób tego zbyt często.

4. Nawadniaj się dostatecznie

Pij wystarczającą ilość płynów, takich jak czysta woda, herbata i soki owocowe. Odpowiednio duża dawka naturalnych napojów pomoże Ci skutecznie usuwać wolne rodniki z organizmu.

Kobieta pije wodę z butelki

Ponadto nawodnienie organizmu dobrze wpływa na stan naszej skóry, która pod wpływem wody stanie się gładka, lśniąca i zdrowa.

5. Podaruj sobie szczęście i zrób coś tylko dla siebie

Poświęć przynajmniej chwilę każdego dnia na zrobienie czegoś wyłącznie dla swojej przyjemności. Nie musisz rezerwować wiele czasu, ale ma on być przeznaczony tylko dla Ciebie.

Zastanów się nad tym, co Ci sprawia przyjemność. Robótki ręczne? Kurs gotowania? Czytanie książki? A może granie na instrumencie?

6. Bądź off-line

Nawet jeśli początkowo będzie Cię to wiele kosztować, odłóż telefon i tablet, włącz tryb off-line lub po prostu wyłącz urządzenia utrzymujące Cię w stałej łączności z siecią.

Przekieruj swoją uwagę na inne sprawy, które masz jeszcze do załatwienia. Będąc jakiś czas poza siecią, odczujesz prawdziwe szczęście. Przekonaj się o tym na własnej skórze.

7. Spędzaj więcej czasu z dziećmi

Jeżeli jesteś rodzicem, to dobrze wiesz, że czas spędzony z dziećmi może być naprawdę ciekawy i może zapewnić nam spokój i wewnętrzną harmonię.

Dzieci z piłką i szczęście na ich twarzy

Pograj z nimi, rozerwijcie się wspólnie, razem ćwiczcie. Zobaczysz, że gdy tylko zainwestujesz czas w rozwijanie relacji z dziećmi, szczęście szybko zawita w Waszym domu.

8. Wyjdź na świeże powietrze

Dobry spacer lub piknik na świeżym powietrzu może być ciekawą alternatywą dla bezproduktywnego siedzenia w czterech ścianach. Zdobądź się na ten krok i korzystaj z natury. Oddychaj świeżym powietrzem i poczuj, jak wypełnia Cię prawdziwe szczęście!

9. Wyświadcz komuś przysługę

Solidarność z innymi ludźmi stanowi klucz do tego, by poczuć się spokojnie i umacniać poczucie własnej wartości. Pomyśl przez chwilę, kto mógłby potrzebować Twojej pomocy i nie wahaj się jej udzielić. Dobre uczynki na rzecz innych sprawiają nam radość, są źródłem szczęścia, a także pozwalają czuć się lepszymi ludźmi.

10. Ruch to zdrowie i… szczęście

Unikaj wind i samochodów. Ale nie ze strachu, tylko po to, by być w stałym ruchu, zawsze aktywną i wysportowaną. Chodź do pracy na piechotę albo pojedź na rowerze.

Sportowe buty na nogach

Poczujesz się lepiej, Twoje komórki będą znakomicie dotlenione, a mózg będzie pracował sprawniej. Co więcej, rezygnując z samochodu, przyczynisz się do ochrony środowiska naturalnego.

11. Czerp szczęście z tego, co robisz

To, co masz zaplanowane do wykonania rób z radością i entuzjazmem, emanując pozytywną energią. Frustracja nie skróci Twojego dnia pracy, a ciężka atmosfera udzieli się nie tylko Tobie, ale i wszystkim w Twoim otoczeniu.

12. Spędzanie czasu z przyjaciółmi to prawdziwe szczęście

Pamiętaj o tym, by spędzać czas ze znajomymi i z przyjaciółmi. Umów się z nimi od czasu do czasu. Wypijcie dobrą kawę. Pamiętaj, że szczęście się mnoży, kiedy się je dzieli! Na pewno poczujesz się lepiej i szczęśliwiej!

13. Spraw sobie zwierzaka

Zwierzęta działają na ludzi terapeutycznie. Zawsze przynoszą ukojenie skołatanym emocjom. Zwierzak obdarzy Cię miłością, przywita Cię, gdy wrócisz z pracy do pustego domu, a ponadto pomoże Ci zachowywać pozytywne nastawienie!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Castañeda-Sánchez, O., Rocha- Díaz, J., & Ramos-Aispuro, M. (2008). Evaluación de los hábitos alimenticios y estado nutricional en adolescentes de Sonora, México. Archivos En Medicina Familiar.
  • Ramírez, W., Vinaccia, S., & Gustavo, R. S. (2018). EL IMPACTO DE LA ACTIVIDAD FÍSICA Y EL DEPORTE SOBRE LA SALUD, LA COGNICIÓN, LA SOCIALIZACIÓN Y EL RENDIMIENTO ACADÉMICO: UNA REVISIÓN TEÓRICA. Revista de Estudios Sociales. https://doi.org/10.7440/res18.2004.06
  • Universidad Católica San Antonio, C., Lavega Burgués, P., Salas Santandreu, C., Tamarit, M., & Invernó i Curós, J. (2015). Cultura, ciencia y deporte. Cultura, ciencia y deporte: revista de ciencias de la actividad física y del deporte de la Universidad Católica de San Antonio, ISSN 1696-5043, No. 28, 2015, págs. 5-18.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.