Rak piersi - 5 rzadkich objawów

Rak u młodych ludzi bywa bardziej agresywny, w związku z czym jego wczesne wykrycie jest tak bardzo istotne.
Rak piersi - 5 rzadkich objawów

Ostatnia aktualizacja: 29 lutego, 2016

Rak piersi to jedna z najczęstszych chorób nowotworowych na świecie. Dotyka on przede wszystkim kobiety, jednak czasami również mężczyzn. Ryzyko zachorowania na niego wrasta wraz z wiekiem. Jeżeli jednak rak piersi zostanie odpowiednio wcześnie wykryty, szanse na przeżycie znacząco zwiększają się.

Rak piersi – 5 rzadkich objawów

Statystyki pokazują, że rak piersi pojawia się przede wszystkim u osób po 40. roku życia, dlatego tak też istotne są regularne badania po przekroczeniu tego wieku. Trzeba jednak zaznaczyć, że są też przypadki zachorowań na niego w zdecydowanie młodszym wieku i, niestety, często wtedy wydaje się on bardziej agresywny.

Bez względu na wiek, wcześnie wykryty rak piersi może zostać wyleczony. Eksperci zalecają dokładne zapoznawanie się z najbardziej powszechnymi syndromami tej choroby nowotworowej, które pojawiają się na każdym etapie jej rozwoju, aby w ten sposób móc ją jak najszybciej wykryć.

Najbardziej powszechne symptomy raka piersi to między innymi: guzki na piersi, zmiany w strukturze piersi, zmiany skórne i wydzielina z sutków o niezbyt przyjemnym zapachu. 

Jednak American Cancer Society udowadnia, że jest również kilka rzadkich symptomów, które specjaliści zawsze powinni dokładnie analizować. Nawet jeśli dotyczą one innego problemu zdrowotnego, mogą być objawami tak niebezpiecznej choroby, jaką jest rak piersi. Czy wiesz, na jakie rzadkie syndromy powinno zwracać się szczególną uwagę?

Swędzenie, zaczerwienienie i ból

To normalne, że od czasu do czasu piersi stają się bolesne i wrażliwe. Podobnie jest z ich swędzeniem, które pojawia się przede wszystkim przed i podczas menstruacji. Jeżeli jednak te objawy nie ustępują, powinnaś skontaktować się ze swoim lekarzem – być może, powoduje je właśnie rak piersi.

Na ogół te objawy  pojawiają się wraz z rakiem zapalnym, który wywołuje opuchnięcie, swędzenie i ból w okolicy klatki piersiowej, a także bardziej oczywiste objawy, jak na przykład łuszczenie się skóry, cellulit, czy małe niebieskie plamki na skórze.

W tym przypadku ważne jest, aby zareagować natychmiast, ponieważ ten typ raka postępuje bardzo szybko. 

Ból pleców

Ból pleców może być wywołany wieloma różnymi czynnikami, a ostatnim, o jakim chcemy myśleć, to rak piersi. Eksperci zauważają, że pacjenci, u których go wykryto, często skarżą się na ból w górnej części pleców, między łopatkami, jeszcze zanim pojawią się jakieś inne objawy.

Bardzo ważne jest, aby być świadomym, że niektóre rodzaje guzów nowotworowych często rozwijają się głęboko w tkance piersi, powodując ból w okolicy pleców i żeber. Zauważa się to także wtedy, gdy choroba coraz bardziej się rozwija.

Bolące i wrażliwe pachy

Pachy kobiece

Jednym z pierwszych obszarów ciała, które informują o tym, że zaatakował je rak piersi, są pachy. Wiele badań pokazuje, że węzły chłonne w pachach mogą wskazywać na jego pojawienie się, podobnie jak węzły chłonne szyi i gardła są w stanie poinformować o grypie.

Opuchnięte i bolesne węzły chłonne pod pachami mogą być wczesnym objawem raka piersi, ukazującym się zdecydowanie wcześniej niż wiele innych symptomów w okolicy klatki piersiowej.

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić jest porównanie pach ze sobą i określenie, czy występują pomiędzy nimi jakieś różnice lub nieprawidłowości.

Jeżeli zauważysz coś niepokojącego, natychmiast zgłoś się do lekarza. Oczywiście, tak jak we wszystkich przypadkach, objawy te nie zawsze muszą informować o tym, że dotknął cię rak piersi.

Zmiany w obrębie sutków

Jeden z najbardziej powszechnych obszarów, które informują o nowotworze, jakim jest rak piersi, znajduje się poniżej sutka. Pojawienie się raka w tkance piersi może powodować zmiany w wyglądzie i wrażliwości sutków.

Również sutek może przybierać rzadko spotykany wygląd i stawać się bardziej wrażliwy. Kolejny, dość jednoznaczny, objaw to wydzielina, krew lub mleko poza okresem laktacji. Pojawia się on, gdy guz tworzy się w kanale mlecznym lub za nim. W obu przypadkach niezbędne są wcześnie przeprowadzone badania lekarskie i obserwacje.

Zmiany w kształcie

Wiele kobiet, u których zdiagnozowany został rak piersi, zauważyły znaczące zmiany w kształcie swojego biustu. Na przykład, jedna pierś pozostawała okrągłą, podczas gdy druga zaczynała nabierać bardziej owalnego kształtu.

Wykryto również przypadki, w których kobiety zauważały zmiany jedynie w jednej części piersi. Nieprawidłowości w obrębie piersi stają się jeszcze bardziej zauważalne, gdy kobieta ma na sobie biustonosz. Gdy zauważysz je u siebie, skontaktuj się z lekarzem, aby dokładnie zbadać swoje piersi. 


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.