Pyszna sałatka na wzdęty brzuch - przepis

Aby uniknąć wieczornych problemów z trawieniem, poniższą sałatkę zalecamy spożywać jako posiłek w środku dni
Pyszna sałatka na wzdęty brzuch - przepis
Carlos Fabián Avila

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Carlos Fabián Avila.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wszyscy miewamy te dni, gdy nasz brzuch jest ciężki, obolały i napuchnięty, a zapięcie ulubionych dżinsów graniczy z cudem. Oprócz problemów estetycznych konsekwencje są dużo bardziej dokuczliwe. Należy do nich zmęczenie, apatia czy złe samopoczucie. Dziś dowiesz się, jak prosta i pyszna sałatka pomoże z tym zawalczyć.

Podobne dolegliwości zaczynają doskwierać, gdy dojdzie do nagromadzenia toksyn, lub są wynikiem nieodpowiedniej, niezdrowej diety. Mogą być też skutkiem siedzącego trybu życia czy też po prostu efektem kilkudniowego silnego stresu i niepokoju.

Nie martw się jednak! Aby poprawić swoje samopoczucie, wystarczy udoskonalić styl życia, a sałatka, którą dziś polecimy obowiązkowo powinna znaleźć się w codziennej diecie.

Najważniejsze jest rozpoczęcie zmian od sposobu myślenia i odpowiedniego nastawienia. Na początek znaleźć odrobinę wolnego czasu na codzienne ćwiczenia, pić więcej wody, a z czasem również zmienić przyzwyczajenia żywieniowe.

Dlatego dziś przedstawimy jak przygotować prostą, a zarazem bardzo zdrową sałatkę, która pomoże pozbyć się uczucia wzdętego i opuchniętego brzucha.

Sałatka eliminująca wzdęcia i oczyszczająca organizm

Czy istnieje sposób na złagodzenie wzdęć i uczucia opuchniętego brzucha, a jednocześnie oczyszczenie organizmu? W rzeczywistości przyczyną tych dwóch problemów są te same czynniki —zatrzymanie płynów w ciele i jednoczesna akumulacja toksyn. Co w takiej sytuacji jest zalecane?

  • Włączenie do diety produktów o właściwościach oczyszczających i detoksykujących;
  • Spożywanie żywności wspomagającej utrzymanie odpowiedniej równowagi wody w organizmie, regulującej poziom sodu, którego nadmiar prowokuje retencję płynów;
  • Dostarczanie produktów bogatych w potas i elektrolity, które pomogą w oczyszczaniu krwi, usprawnią usuwanie toksyn wraz z moczem i zlikwidują obrzęk brzucha;

Składniki, które pomogą zlikwidować opuchnięty brzuch

  • Cebula — jest fundamentalnym składnikiem diety oczyszczającej. Dlaczego? Cebula charakteryzuje się silnie moczopędnymi właściwościami, które pomagają w szybszym wyeliminowaniu płynów oraz optymalizuje funkcjonowanie wątroby i pęcherzyka żółciowego.
  • Należy również wspomnieć, że znajdziemy w niej związki siarki, które między innymi są odpowiedzialne za silny zapach cebuli. Ma ona również właściwości antybiotyku
  • Ogórek jest drugim bohaterem, bez którego sałatka nie powinna się obejść. Ogórek ma silne właściwości oczyszczające i odchudzające, jednocześnie silnie nawilżając i zapewniając uczucie sytości
Ogórek
  • Arbuz — jest bogaty w witaminę C, witaminy z grupy B, potas i likopen. Wszystkie te składniki pomogą w uniknięciu retencji płynów w organizmie
  • Awokado — w produkcie tym znajdziemy jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które są niezbędne do utrzymania zdrowego serca i całego układu krążenia. Sprawi, że sałatka nabierze delikatnego, niepowtarzalnego smaku i zasmakuje nawet najbardziej wybrednym podniebieniom
  • Pietruszka — jest powszechnie znana ze swoich oczyszczających właściwości. Często stosowana jako naturalny środek wzmacniający nerki. Świetnie sprawdza się jako wspomagacz w usuwaniu toksyn z organizmu wraz z moczem. Chociaż ma intensywny i gorzki smak, dla naszego ciało jest to źródło prawdziwego zdrowia i witamin
  • Ser feta — dzięki kilku kostkom tego produktu sałatka zostanie wzbogacona o niezbędne witaminy, minerały i białko. Aromatyczny ser feta dostarczy nam fosforu, witamin z grupy B, kwasu foliowego, witaminy A, witaminy K, selenu, cynku, magnezu i żelaza
  • Pomidory któż nie lubi pomidorów? Są one istotnym składnikiem odżywczym i powinny znaleźć się w każdej diecie zarówno odchudzającej, jak i oczyszczającej. Nie zapomnij o tym, by znalazły się i w Twojej sałatce! W ten sposób pozbędziesz się wzdętego brzucha i uczucia ciężkości

Pyszna sałatka na wzdęty brzuch — jak ją przygotować?

Składniki dla dwóch osób:

  • 12 pomidorków koktajlowych
  • 1 ogórek
  • 10 kostek sera feta
  • pół czerwonej cebuli pokrojonej w kostkę
  • garść posiekanej zielonej pietruszki
  • 1 awokado
  • jedna łyżka oliwy z oliwek (30g)
  • 1 łyżka czerwonego octu winnego (30g)
  • czarny pieprz do smaku
Zdrowa sałatka

Sposób przygotowania:

  • Najpierw należy dokładnie umyć wszystkie składniki. Następnie obrać i pokroić ogórka w plasterki, cebulę w kostkę i posiekać natkę pietruszki.
  • Według upodobania można pokroić również pomidorki koktajlowe. Dzięki temu sałatka będzie miała intensywniejszy smak.
  • Następnie należy obrać awokado, pozbawić je nasion i pokroić w drobną kostkę.
  • W salaterce najpierw należy umieścić pokrojone pomidorki, cebulę, ogórka i pietruszką, a następnie dokładnie wszystko wymieszać. Następnym krokiem jest dodanie oliwy z oliwek i octu.
  • Na koniec, ze względu na ich delikatną konsystencję dodać awokado i ser feta. Posypać całość pieprzem do smaku i pyszna sałatka jest gotowa!

Kiedy sałatka powinna być spożywana? Zazwyczaj najlepiej przygotować ją na obiad lub posiłek w środku dnia. W porach wieczornych podobne dania nie są najlepiej trawione, zwłaszcza jeżeli znajduje się w nich cebula. Niemniej jednak każdy z nas sam zna swoje ciało i jego reakcje i wie, co jest dla niego dobre.

Jeżeli będziemy spożywać ją od dwóch do trzech razy w tygodniu, a na co dzień będziemy przestrzegać zdrowej diety ubogiej w tłuszcze, w której nie będzie brakować odpowiedniej ilości wody na pewno uda nam się pozbyć wzdętego brzucha. Jednocześnie oczyścimy organizm z nagromadzonych w nim toksyn.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Anderson Vázquez Hazel Ester, Cabrera Soralys, Lozano Rosa, Gónzalez Inciarte Luisandra Coromoto. Efecto del consumo de aguacate (Persea Americana Mill) sobre el perfil lipídico en adultos con dislipidemia. An Venez Nutr  [Internet]. 2009  Dic [citado  2018  Nov  10] ;  22( 2 ): 84-89. Disponible en: http://www.scielo.org.ve/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0798-07522009000200005&lng=es.
  • Caballero-Gutiérrez Lidia, Gonzáles Gustavo F. Alimentos con efecto anti-inflamatorio. Acta méd. peruana  [Internet]. 2016  Ene [citado  2018  Nov  09] ;  33( 1 ): 50-64. Disponible en: http://www.scielo.org.pe/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1728-59172016000100009&lng=es.
  • García-Casal Maria Nieves, Pons-Garcia Héctor E. Dieta e inflamación. An Venez Nutr  [Internet]. 2014  Jun [citado  2018  Nov  10] ;  27( 1 ): 47-56. Disponible en: http://www.scielo.org.ve/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0798-07522014000100009&lng=es.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.