Przewlekłe bóle pleców a depresja

Przewlekłe bóle pleców uniemożliwiają nam wykonywanie podstawowych czynności. Niemożność prowadzenia normalnego trybu życia wpływa na nasze samopoczucie.
Przewlekłe bóle pleców a depresja

Ostatnia aktualizacja: 09 marca, 2019

Przewlekłe bóle pleców wpływają bezpośrednio na jakość naszego życia. Uczucie bezbronności i niemożność swobodnego poruszania się sprawia, że ogarnia nas smutek, który z czasem może prowadzić nawet do depresji.

Eksperci potwierdzają, że przewlekłe bóle oddziaływują na nasz stan emocjonalny. W przypadku pleców jest jeszcze gorzej, ponieważ odbierają nam zdolność wykonywania najbardziej podstawowych czynności.

Wiele badań dowiodło, że osoby cierpiące na tego typu dolegliwości są najbardziej podatne na depresję, co z kolei może zwiększyć natężenie bólu. To właśnie dlatego należy poszukać rozwiązań, które pozwolą na prowadzenie w miarę normalnego trybu życia. Jeżeli nie, codzienna walka z bólem stanie się nie do wytrzymania.

Przewlekłe bóle pleców – jak z nimi żyć?

Przewlekłe bóle są najczęściej związane z dolegliwościami, takimi jak artretyzm, migrena i – oczywiście – bólami pleców. Kiedy stają się przewlekłe? Jeżeli pojawiają się co 5 – 6 miesięcy i trwają co najmniej 10 – 15 dni.

Ankieta przeprowadzona przez American Academy of Pain Medicine wskazuje, że tylko 58% pacjentów znajduje ukojenie w lekach przeciwbólowych. W przypadku pozostałych osób nie przynoszą żadnej ulgi.

Co to znaczy? Że prawie połowa osób chorych na tę przypadłość musi na co dzień borykać się z cierpieniem.

Bóle pleców

Dlaczego przewlekłe bóle pleców mogą powodować depresję?

Doktor Joseph Garbely wyjaśnia, że to zupełnie normalne, że przewlekłe bóle pleców mogą przekształcić się w problem natury psychologicznej. Żeby lepiej zrozumieć powody, musimy zastanowić się nad kilkoma rzeczami:

  • Po pierwsze, osoby cierpiące na przewlekłe bóle pleców notorycznie się nie wysypiają. I pamiętajmy, że naprawczy i głęboki sen jest synonimem dobrego samopoczucia i zdrowia.
  • Regularne niewysypianie się wpływa na naszą równowagę emocjonalną. Czujemy się przemęczeni, bezbronni i pozbawieni energii.
  • Kolejnym aspektem, o którym musimy pamiętać, to fakt, że owe dolegliwości uniemożliwiają nam prowadzenie normalnego trybu życia, również tego towarzyskiego.
  • Wyjść z domu, iść potańczyć, wyjechać na wczasy, nad morze… Zanim cokolwiek zrobimy, najpierw sięgamy po środki przeciwbólowe. A co jeśli nie zadziałają? Zostajemy w domu i czujemy się więźniami własnego cierpienia. Nie ma mowy o dobrym samopoczuciu.

Doktor Garbely podkreśla, że niekiedy to właśnie leki przeciwbólowe mogą prowadzić do depresji. Jak to możliwe?

Smutek
  • Czasami, zależnie od przypadku, leki przeciwbólowe wywołują uczucie ogromnego zmęczenia, co może prowadzić do tego, że czujemy się apatyczni, smutni i rozczarowani.

Warto wziąć to pod uwagę.

Przeczytaj również Depresja – ciemna strona życia

Jak radzić sobie z przewlekłym bólem pleców?

Przede wszystkim powinniśmy zacząć od zidentyfikowania przyczyn, które powodują bóle pleców. Najlepiej jest skonsultować się z kilkoma specjalistami, którzy pomogą określić dokładną diagnozę.

Kiedy już dowiemy się, skąd się biorą nasze dolegliwości, musimy poszukać kilka sposobów na radzenie sobie z bólem.

Poradnie leczenia bólu

Kiedy cierpimy na choroby, które powodują u nas przewlekły ból, warto zgłosić się do odpowiednich poradni. W klinikach i szpitalach są oddziały, które zajmują się leczeniem cierpienia fizycznego.

Lekarze najlepiej dobiorą adekwatne dla nas środki farmakologiczne, które nie będą powodowały zbyt męczących skutków ubocznych.

Fizjoterapia, pływanie i joga

Pomoc fizjoterapeuty, podobnie jak pływanie i joga, zawsze przynoszą dobre rezultaty. Staraj się unikać podnoszenia ciężarów i wykonywania ruchów, które mogłyby wpływać na Twój kręgosłup.

Joga

Czasami próbujemy samodzielnie ćwiczyć w domu i tylko pogarszamy sytuację. Pamiętaj, żeby poradzić się specjalisty.

Zadbaj o Twoje życie towarzyskie

Żeby uniknąć depresji i poczucia życia w izolacji, musisz szczególnie zadbać o swoje życie towarzyskie. Nie pozwól na to, żeby ból kierował Twoją codziennością.

Przewlekły ból to ciągła walka. Potrzeba ogromnej wytrzymałości i siły woli, żeby móc mu stawić czoła. Szukaj wsparcia również wśród najbliższych. Na pewno pomogą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.