Paznokcie – jak je uchronić przed łamaniem?

Pamiętaj o tym, że Twoje paznokcie nie są jedynie narzędziami do otwierania puszek lub zdrapywania etykietek. Wszystkie tego typu czynności mogą doprowadzić do ich osłabienia i w efekcie spowodować ich łamliwość lub podatność na rozwarstwianie się.
Paznokcie – jak je uchronić przed łamaniem?

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Czy Twoje paznokcie wykazują tendencję do łatwego łamania się? Nie potrafisz utrzymać dłoni w takim stanie, o jakim zawsze marzyłaś? Czy Twoje paznokcie są słabe i często się łamią? Czy łatwo się rozwarstwiają?

Jeśli taka sytuacja występuje właśnie u Ciebie, to koniecznie przeczytaj poniższy artykuł. Zaprezentujemy Ci w nim kilka doskonałych domowych sposobów pozwalających skutecznie rozwiązać ten irytujący problem, jakim są paznokcie podatne na uszkodzenia.

Słabe i łamliwe paznokcie: dlaczego tak się dzieje?

Wykonywanie prac domowych bez korzystania z rękawiczek w przypadku stosowania środków czyszczących: wpływ wilgoci, grzybów, zimna to tylko jedne z wielu powodów, dla których paznokcie stają się łamliwe… i do tego zawsze tuż przy samej krawędzi palca, w miejscu, które gdzie najbardziej boli.

Kobiety wykonują wiele prac domowych, nie zapominając o innych obowiązkach, i chcą przy tym zawsze wyglądać pięknie. Oczywiście obejmuje to także dłonie, a zwłaszcza paznokcie. Jak zatem możesz uchronić je przed zniszczeniem? Na początek warto zapoznać się z zaprezentowanymi poniżej wskazówkami i postarać się zmienić niektóre ze swoich nawyków:

Pamiętaj o tym, aby zawsze nosić rękawiczki ochronne podczas mycia naczyń

Analogiczna uwaga odnosi się do szorowania podłóg, mycia okien, sprzątania itp. prac domowych wymagających korzystania z produktów zawierających substancje chemiczne o agresywnym działaniu, które niszczą skórę i paznokcie. Ponadto, stały kontakt z gorącą lub zimną wodą nie jest dobrym dla skóry Twoich dłoni.

Przeczytaj również: Aksamitne dłonie – 4 naturalne sposoby

Uzupełnij swoją dietę o większe ilości białka i kwasów tłuszczowych

W wielu przypadkach Twoje paznokcie mogą być osłabione z uwagi na niedobór niezbędnych składników odżywczych w organizmie. Być może nadeszła najwyższa pora, abyś dokładniej przyjrzała się swojej diecie?

Produkty zbilansowanej diety

Zacznij od zwiększenia ilości spożywanego białego mięsa (np. drobiowego), jaj, warzyw zielonych oraz soi, dzięki czemu ilość białka w Twojej diecie znacząco wzrośnie. Jeśli natomiast chodzi o kwasy tłuszczowe, to najłatwiej je znaleźć w orzechach, produktach mlecznych, olejach i nasionach.

Natychmiast zajmij się pielęgnacją połamanych paznokci

Jeśli przytrafi Ci się złamać paznokieć, możesz go przyciąć lub spiłować pilnikiem, ale i tak będzie on wyglądał inaczej od pozostałych.

Spróbuj użyć kawałka papieru z saszetki do herbaty przyklejonego na wierzchu płytki paznokcia za pomocą kleju. Po wyschnięciu po prostu spiłuj paznokieć na gładko i pomaluj go bezbarwnym lakierem.

Pamiętaj o tym, aby paznokcie przycinać na krótko

Niezależnie od tego, jaka w danym momencie panuje moda, paznokcie przycinane na krótko cechują się znacznie wyższą odpornością na pękanie.

Nie należy też zeskrobywać lakieru z płytki, kiedy tylko zaczyna się on łuszczyć, gdyż może to osłabić powierzchnię paznokcia. Zamiast tego usuń lakier zmywaczem lub delikatnie zeszlifuj pilnikiem.

Z umiarem stosuj produkty do zmywania lub sztuczne paznokcie

Zmywacz jest znany z bardzo agresywnego i niekorzystnego wpływu na paznokcie. Powinnaś zatem ograniczyć jego stosowanie do maksymalnie jednego razu na tydzień lub wypróbować naturalne alternatywy, takie jak wacik kosmetyczny oraz olejki eteryczne.

Unikaj także częstego stosowania sztucznych paznokci, ponieważ osłabiają one płytkę i niekiedy przyczyniają się do odrywania jej zewnętrznych warstw.

Proponujemy nie malować paznokci na każdą okazję, pozwól im odpocząć przez co najmniej jeden dzień w tygodniu, na przykład w niedzielę.

Nie używaj swoich paznokci w charakterze narzędzi

Paznokcie to nie są nożyczki, otwieracze do puszek, skrobaki do naklejek lub przybory do czyszczenia różnych rzeczy. Wykonuj opisane powyżej zadania za pomocą odpowiednich narzędzi przeznaczonych do tego celu. Używanie paznokci do codziennych zadań znacząco przyczynia się do ich osłabienia.

Nie obgryzaj paznokci, ani nie wkładaj palców do ust

Obgryzione paznokcie nie zaliczają się do przyciągających wzrok widoków, a na dodatek z pewnością nie powinnaś przenosić wszystkich zarazków i bakterii znajdujących się na palcach dłoni do swoich ust. Te nieprawidłowe nawyki osłabiają nadmiernie i zmiękczają Twoje paznokcie.

Wykonuj dokładny manicure co najmniej raz na tydzień

Możesz udać się do salonu kosmetycznego lub przeprowadzić ten zabieg na własną rękę w domu. Nie zapomnij również o tym, że po zakończeniu przycinania paznokci należy dokładnie je spiłować pilnikiem, a następnie wetrzeć w ich powierzchnię olejki eteryczne lub oliwę z oliwek.

Naturalne sposoby na łamliwe paznokcie

Oprócz zmiany nawyków zgodnie z powyższymi radami, co zdecydowanie pozwoli Ci poprawić stan Twoich paznokci, możesz skorzystać także z innych sposobów opartych o następujące składniki naturalne:

Cebula

Cebula pomaga wzmocnić paznokcie i uniknąć zakażenia bakteryjnego oraz grzybicy. Jedyną rzeczą, którą musisz zrobić, to pokroić cebulę na pół i umieścić na swoich paznokciach, a następnie odczekać przez 5 minut.

Cebula

Nie myj po tym zabiegu dłoni przez co najmniej 2 godziny. Byłoby jeszcze lepiej, gdybyś mogła użyć w ten sposób cebuli przed pójściem do łóżka i powtarzać całość co najmniej trzy razy w tygodniu.

Czosnek wzmacnia paznokcie

Czosnek cechuje się właściwościami podobnymi do cebuli. Stymuluje szybszy wzrost paznokci i powoduje, że stają się one mocniejsze.

Składniki

  • 1 ząbek czosnku
  • 1 szklanka wody
  • Sok z 1 cytryny

Sposób przygotowania

  • Rozgnieć ząbek czosnku i włóż go do garnka z wodą.
  • Doprowadź wodę do wrzenia, a następnie zdejmij z ognia, pozostaw do ostygnięcia i dodaj sok z cytryny.
  • Przelej całość do czystego pojemnika z możliwością szczelnego zamknięcia i włóż do lodówki na kilka godzin.
  • Namocz wacik w tak uzyskanym płynie i dokładnie przetrzyj każdy paznokieć z osobna (oczywiście po uprzednim zmyciu z nich lakieru).
  • Powtarzaj ten zabieg co drugi dzień, zawsze tuż przed udaniem się na nocny spoczynek, dzięki czemu czosnek i cytryna będą mogły zadbać o Twoje paznokcie przez całą noc, aż do rana.

Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek nie tylko jest w stanie wzmocnić Twoje paznokcie, ale pozwala także na zmiękczenie skóry dłoni.

Składniki

  • 1 łyżka oliwy z oliwek
  • 5 kropli soku z cytryny

Sposób przygotowania

  • Wlej oliwę z oliwek do niewielkiego naczynia i postaw na małym ogniu.
  • Gdy podgrzeje się nieco, dodaj do niej sok z cytryny, a następnie dokładnie wymieszaj.
  • Zanurz wacik w tak uzyskanej mieszaninie i dokładnie nałóż na swoje paznokcie.
Oliwa z oliwek
  • Odczekaj około 5 minut, a następnie załóż na dłonie lekkie, bawełniane rękawiczki. Noś je na rękach przez całą noc, a rano zobaczysz, że nie będziesz musiała już spłukiwać dłoni, paznokcie będą już idealnie suche i lśniące.

Skrzyp polny na mocne paznokcie

Roślina ta jest idealna na potrzeby pielęgnacji paznokci ze skłonnościami do łamania i rozwarstwiania się. Może być stosowana w pojedynkę lub w połączeniu z innymi roślinami.

Skrzyp polny na mocne paznokcie

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów pozwalających wykorzystać liczne korzyści skrzypu polnego jest przygotowanie naparu.

Składniki

  • 1 łyżka skrzypu
  • 1 szklanka wrzącej wody

Sposób przygotowania

  • Przygotuj napar tak, jak to zwykle robisz.
  • Gdy ostygnie już do temperatury pokojowej, przecedź płyn i mocz w nim palce przez około 10 minut. Usuń także skórki, jeśli zajdzie taka potrzeba.
  • Pozostaw całość do wyschnięcia, nie musisz spłukiwać dłoni wodą. Powtórz cały zabieg 4 razy w tygodniu.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Manicure and pedicure safety. (n.d.).
    aad.org/public/skin-hair-nails/nail-care/manicure-safety
  • Mayo Clinic Staff. (2018). Fingernails: Do’s and don’ts for healthy nails.
    mayoclinic.org/healthy-lifestyle/adult-health/in-depth/nails/art-20044954
  • Brittle nails (2004). Iorizzo M1, Pazzaglia M, M Piraccini B, Tullo S, Tosti A.
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17134428
  • Brittle nails: response to daily biotin supplementation (1993). Hochman LG, Scher RK, Meyerson MS.
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8477615
  • Glynis A. (2012). A Double-blind, Placebo-controlled Study Evaluating the Efficacy of an Oral Supplement in Women with Self-perceived Thinning Hair. The Journal of clinical and aesthetic dermatology, 5(11), 28-34.
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3509882/
  • Araújo, L. A., Addor, F., & Campos, P. M. (2016). Use of silicon for skin and hair care: an approach of chemical forms available and efficacy. Anais brasileiros de dermatologia, 91(3), 331-5.
    https://medlineplus.gov/druginfo/natural/843.html

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.