Korzyści z uprawiania jogi – medytacja zmienia wiele

Uprawianie jogi może nam pomóc nawiązać kontakt z chwilą obecną i wyeliminować problemy związane z lękiem i stresem. Wiele korzyści z uprawiania jogi odczujesz również bardzo szybko na poziomie fizycznym. Pierwsze z nich to większa elastyczność i gibkość.
Korzyści z uprawiania jogi – medytacja zmienia wiele

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Korzyści z uprawiania jogi są naprawdę liczne. Istnieje wiele rodzajów aktywności fizycznej, które możemy stosować, aby być w formie. Dzisiaj skoncentrujemy się na jednym, który stał się obecnie bardzo popularny. Odkryjemy powody, dla których zaleca się uprawianie jogi. Wiemy przecież, że korzyści z uprawiania jogi są liczne.

Joga stała się niezastąpioną formą ruchu dla wielu osób. W jodze poszukuje się błogostanu na wszystkich poziomach: fizycznym i psychicznym, aby bardziej cieszyć się życiem i lepiej się czuć z samą sobą.

Chociaż niektórzy są bardziej skupieni na rozwijaniu masy mięśniowej i ćwiczeniach z ciężarami na siłowni, często łączą takie treningi właśnie z jogą. W takim przypadku traktują ją jako uzupełnienie. Ale jakie są korzyści z uprawiania jogi, których nie dają ćwiczenia z ciężarkami? Właśnie o tym się dowiesz, czytając dalszą część artykułu.

Korzyści z uprawiania jogi – umysł

Jednym z głównych powodów, dla których zaleca się uprawianie jogi, jest fakt, że w społeczeństwie, w którym obecnie żyjemy, stres, lęk i depresja są na porządku dziennym. Aby poradzić sobie z tym wszystkim, musimy szukać rozwiązań, które pomogą nam poprawić jakość naszego życia.

Joga

Nasze życie często wygląda tak, jakbyśmy włączyły automatycznego pilota, i chodziły, jadły i rozmawiały, bez świadomości tego, co robimy. Po prostu powtarzamy w kółko te same przytłaczające zajęcia, martwiąc się nadmiernie i ciągle myśląc o tym, co będzie jutro, Praktycznie żyjemy w przyszłości. Zupełnie nie zwracamy uwagi na chwilę obecną.

Dlatego jednym z powodów, dla których zaleca się regularne uprawianie jogi, jest uświadomienie sobie tego, co dzieje się tu i teraz. Pozwoli to na lepsze zarządzanie wszystkimi myślami o przeszłości i przyszłości, i pozwoli nam na chwilę uciec od stresu i całkowicie się zrelaksować.

Jednocześnie chociaż wydawałoby się, że jest to nie do pogodzenia, po zajęciach jogi czujesz się jak odnowiona i masz mnóstwo energii.

Joga pomaga nam utrzymywać formę

Innym rodzajem korzyści z uprawiania jogi w sposób regularny jest to, że pozwala nam poprawić naszą kondycję fizyczną. Chociaż nie jest to sport, który pozwoli Ci rozwinąć wielkie mięśnie, doskonale pomaga w tonowaniu naszego ciała, a nawet w odchudzaniu.

Rozciąganie - elastyczność

Wiele pozycji jogi, zarówno prostych, jak i trudnych, pozwala nam wypracować większą siłę. Na przykład pozycja Bakasany pozwala nam rozwinąć siłę naszych ramion a Adho Mukha Vrksasana (pozycja sosny) doskonale rozwija mięśnie tułowia. Istnieją jednak inne korzyści z uprawiania jogi, na które być może nie zwraca się należytej uwagi. Jedna z nich to oddychanie, a druga to elastyczność.

Oddychanie

W jodze, prawidłowe oddychanie jest podstawą wszelkich ćwiczeń. Pozwala nam ono na wykonywanie niektórych pozycji w pogłębiony sposób lub na skręcanie ciała w celu wykonania danej asany.

Jeśli jesteś osobą, która ma niską wydolność oddychania, joga może Ci pomóc ją zwiększyć. Dzięki pewnym ćwiczeniom pomożesz swoim płucom napełnić się większą ilością powietrza.

Elastyczność

Ogromne korzyści z uprawiania jogi odczują osoby, które nie mają zbyt dobrze rozwiniętej elastyczności. U wielu osób brak sprężystości powoduje bóle. Dlatego ten rodzaj ćwiczeń może być bardzo skutecznym rozwiązaniem dla wszystkich dolegliwości, których źródłem są nierozciągnięte mięśnie.

Poprawa elastyczności nastąpi stopniowo, z biegiem czasu. Nie możemy zmuszać ciała do ekstremalnych pozycji od samego początku. Jest wiele pozycji, których poprawne wykonanie nie będzie dla nas możliwe, jeśli jeszcze należymy do początkujących. Jednak jeśli będziemy wytrwale ćwiczyć, wyniki mogą nas bardzo zaskoczyć.

Jak mogłyśmy się przekonać, jest bardzo wiele korzyści z uprawiania jogi. Nawet jeśli mamy uraz lub jakiś problem, możemy go przećwiczyć. Oczywiście zawsze biorąc pod uwagę ograniczenia naszego ciała i nie zmuszając się do pozycji, które są jeszcze poza naszym zasięgiem. Poprawę zobaczymy stopniowo, zaczynając od zmniejszenia bólu. Poczujemy więcej energii i poznamy miłe uczucie, jakie daje sprężyste i rozciągnięte ciało.

Joga nie ma wieku. W rzeczywistości istnieją specjalne klasy dla dzieci, dla seniorów, dla kobiet w ciąży, dla osób, które doznały wypadku… Krótko mówiąc, oprócz różnych stylów jogi, które możemy znaleźć, w ich obrębie istnieją również specjaliści od różnych szczególnych przypadków.

Dobrym pomysłem może być wprowadzenie tego rodzaju ruchu dla dzieci i to już od najmłodszych lat. One również żyją obecnie pod wpływem stresu, więc korzyści z uprawiania jogi mogą je uratować przed poważnymi konsekwencjami w przyszłości. A dla nas uprawianie jogi jest nie tylko zalecane – jest niezbędne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Kiecolt-Glaser, J. K., Christian, L., Preston, H., Houts, C. R., Malarkey, W. B., Emery, C. F., & Glaser, R. (2010). Stress, inflammation, and yoga practice. Psychosomatic Medicine. https://doi.org/10.1097/PSY.0b013e3181cb9377
  • Prescot, A., Karri, S. K., Ciraulo, D. A., Perlmutter, R., Whitfield, T. H., Renshaw, P. F., … Jensen, J. E. (2010). Effects of Yoga Versus Walking on Mood, Anxiety, and Brain GABA Levels: A Randomized Controlled MRS Study. The Journal of Alternative and Complementary Medicine. https://doi.org/10.1089/acm.2010.0007
  • Salmon, P., Lush, E., Jablonski, M., & Sephton, S. E. (2009). Yoga and Mindfulness: Clinical Aspects of an Ancient Mind/Body Practice. Cognitive and Behavioral Practice. https://doi.org/10.1016/j.cbpra.2008.07.002

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.