Jak powinniśmy leczyć oparzenia?

Jak powinniśmy leczyć oparzenia?
Mario Benedetti Arzuza

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Mario Benedetti Arzuza.

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Skutki nadmiaru ciepła są bardzo bolesne i mogą spowodować poważne uszkodzenia warstw skóry, czyli oparzenia. Oparzenia kwalifikowane są według ich intensywności i stopnia. Pierwszą rzeczą ,jaką powinno się zrobić, kiedy doświadczymy oparzenia w jakimkolwiek miejscu na naszym ciele, to zwilżenie oparzonego miejsca zimną wodą.

Powinniśmy to zrobić najszybciej, jak to możliwe. Pomoże nam to uśmierzyć ból i zapobiec powstawaniu pęcherzy. Jeżeli mamy w zasięgu naszej ręki lód, będzie on nawet bardziej pomocny, należy przyłożyć go do poparzonego miejsca i zostawić do momentu, aż się rozpuści.

Wprawdzie w czasie aplikacji lodu możemy poczuć duży ból, warto to jednak zrobić, ponieważ po kilku minutach ustąpi silne pieczenie.

Oparzenia – klasyfikacja według stopnia

Istnieje trzy stopnie oparzeń, stopień pierwszy, drugi i trzeci. Bardzo ważne jest, aby wiedzieć jak rozpoznać stopień intensywności oparzenia, pomoże to w podjęciu odpowiednich środków leczniczych i pozwoli na szybszą rekonwalescencję.

Oparzenia pierwszego stopnia

Ten rodzaj oparzeń jest łagodny. Pojawia się zaczerwienienie skóry, niewielkie pieczenie i nie powstają pęcherze.

Oparzenie drugiego stopnia

W tym wypadku występują pęcherze. Pojawia się też silne zaczerwienie oparzonego miejsca oraz umiarkowane pieczenie.

Oparzenia trzeciego stopnia

Są to najpoważniejsze oparzenia. Dochodzi do zniszczenia znacznej części tkanki i może ono przechodzić do głębszych warstw skóry. W wielu wypadkach takiego oparzenia, widoczna jest tkanka tłuszczowa, mięśnie lub kość.

Natomiast, jeżeli ktoś oparzy się w domu, na przykład podczas prasowania, zwykle są to oparzenia pierwszego lub drugiego stopnia.

W wypadku oparzenia, do którego dochodzi podczas przygotowania posiłków, kiedy mamy do czynienia z wrzącą wodą, gorącym olejem czy z gorącym dżemem lub konfiturą, powstałe oparzenie może być na tyle poważne, że może być zakwalifikowane jako oparzenie trzeciego stopnia.

Jeżeli dojdzie do tak poważnego oparzenia, trzeba natychmiast udać się do szpitala. Jeżeli, jednak oparzenie jest mniej poważne, mowa tutaj o pierwszym i drugim stopniu, wtedy powinniśmy zastosować się do następujących wskazówek:

Leczenie drobnych oparzeń

Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić, to pozbawić obszar oparzenia wszelakich rzeczy typu ubrania czy biżuteria. Następnym krokiem, jest zmoczenie miejsca oparzenia zimną wodą lub przyłożenie lodu, co może zmniejszyć pieczenie.

2#oparzenia

W przypadku kiedy pojawią się pęcherze, trzeba bardzo uważać, żeby ich nie przebić, ponieważ istnieje wtedy duże ryzyko infekcji, spowodowane ekspozycją skóry bez żadnej ochrony.

Dlatego też, bardzo ważne jest sprawdzanie stanu pęcherzy, jeżeli zauważymy, że w środku zebrała się ropa, doświadczamy silnego bólu lub z pęcherza wycieka żółta lub zielona ciecz, oznacza to, że mogło dojść do infekcji i niezbędna jest natychmiastowa konsultacja medyczna, aby zatrzymać ten proces za pomocą odpowiedniego leczenia.

Ponadto w żadnym wypadku na miejsce oparzenia nie powinno stosować się pasty do zębów lub oleju. Dzieje się tak, ponieważ nie pomagają one w żaden sposób, wręcz pogarszają dolegliwości. Inną rzeczą, której powinno się unikać jest zakrywanie oparzenia, można jednak stosować maść przeznaczoną na oparzenia, ponieważ może ona pomóc uniknąć ewentualnych infekcji.

Kiedy powinno się udać do lekarza z powodu oparzeń?

Do szpitala powinno się udać w wypadku rozległego i głębokiego oparzenia, spowodowanego wrzącą wodą, energią elektryczną, środkami żrącymi, itp.

Innym przypadkiem, kiedy powinniśmy się udać do lekarza, jest oparzenie, które wystąpiło na twarzy, genitaliach, stopach i dłoniach, zwłaszcza kiedy osoba poparzona cierpi na choroby serca lub układu oddechowego. W każdym wypadku zaleca się przyłożenie chusteczki z zimną wodą do miejsca oparzenia w czasie oczekiwania na pomoc medyczną.

Domowe sposoby na leczenie oparzeń

Domowe lekarstwa zaleca się stosować tylko w wypadku delikatnych oparzeń, czyli oparzeń pierwszego stopnia:

Starte ziemniaki

Starte ziemniaki są bardzo skutecznym sposobem na zlikwidowanie pieczenia, które powoduje oparzenie. Powinno się je umieścić na oparzonej części ciała na około trzy minuty, proces powtarzać trzy razy dziennie.

Miód

Miód jest naturalnym lekiem przeciwhistaminowym i pomaga uniknąć wszelkich infekcji, a także przyspiesza proces gojenia się.

Najlepsze efekty uzyskamy nakładając sporą ilość miodu na miejsce oparzenia i powtarzając tę czynność kilka razy dziennie, za każdym razem przemywając oparzenie ciepłą wodą przed nałożeniem nowej warstwy i uważając na to, aby nie uszkodzić miejsca oparzenia.

3#:oparzenia.jpg

Witamina E w kapsułkach

Używanie witaminy E do leczenia oparzeń jest bardzo skuteczne, zwłaszcza w celu zapobiegania powstawaniu blizn. Do tego zabiegu należy otworzyć kapsułkę i jej płynną zawartość umieścić na oparzeniu przynajmniej dwa razy dziennie.

Aloes

4#:oparzenia.jpg

Ekstrakt z aloesu bardzo dobrze sprawdza się w leczeniu oparzeń. Skutecznie łagodzi pieczenie i przyspiesza proces gojenia się. Można stosować go trzy razy dziennie, aplikując na miejsce oparzenia, po czym przemywać ciepłą wodą.

Pamiętaj!

Domowe lekarstwa na oparzenia są bardzo proste w przygotowaniu, niedrogie, a co najważniejsze, są skuteczne i nie powodują skutków ubocznych, ponieważ są całkowicie naturalne. Dlatego też, jeżeli kiedykolwiek przydarzy ci się nieszczęśliwy wypadek i doznasz oparzenia, już wiesz co powinieneś w tym wypadku zrobić.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.