Imbir na łagodzenie różnych dolegliwości bólowych

Imbir na łagodzenie różnych dolegliwości bólowych

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Z uwagi na silne właściwości przeciwzapalne jakimi cechuje się imbir, a przede wszystkim napary na jego bazie, można go wykorzystać w celu zwalczania różnego rodzaju dolegliwości bólowych. Jeśli jednak uskarżasz się na jakąkolwiek chorobę, to zanim zaczniesz w ogóle brać pod uwagę imbir, warto rozważyć uprzednie skonsultowanie się z lekarzem.

Imbir jest szeroko rozpowszechnioną i doskonale znaną aromatyczną rośliną, która od wielu setek lat wykorzystywana jest z uwagi na swoje cechy zarówno natury leczniczej, jak i kulinarnej.

Pikantny smak jego korzenia stanowi nieodłączny składnik licznych przepisów kulinarnych ze wszystkich stron świata, z uwagi na jego uniwersalność i wzbogacanie smaku potraw.

Imbir zawiera gingerol, który jest substancją czynną uznawaną za dysponującą właściwościami przeciwzapalnymi, przeciwbólowymi oraz przeciwutleniającymi. Jest również bogatym źródłem olejków eterycznych, witamin i aminokwasów.

Stanowią one główną grupę wśród licznych korzyści oferowanych przez tę roślinę, zarówno o działaniu wewnętrznym, jak i zewnętrznym.

Napar z imbiru

Imbir jest także szeroko stosowany w medycynie alternatywnej, szczególnie pochodzenia orientalnego. Obecnie cieszy się ogromną popularnością na całym świecie, z uwagi na swoje zdolności do poprawy zdrowia i kondycji ludzkiego organizmu.

Poniżej chcielibyśmy zaprezentować Ci garść najbardziej podstawowych zalet, jakimi cechuje się imbir oraz popularny przepis na wykonany na jego bazie napar. Dzięki temu będziesz mógł w łatwy i szybki sposób wykorzystać jego cenne właściwości.

Zapraszamy do lektury!

Imbir i jego właściwości odżywcze

Korzeń imbiru jest wspaniałym źródłem wielu składników odżywczych, które mogą być wykorzystywane do podnoszenia poziomu odporności Twojego organizmu oraz zwalczania różnego rodzaju chorób.
Imbir zawiera wiele olejków eterycznych, takich jak limonen, olejek cytronelowy i gingerole, które oferują większą część pozytywnych dla Twojego zdrowia właściwości korzenia.

Gingerol jest najbardziej niesamowitym związkiem z nich wszystkich. To także on właśnie odpowiada za charakterystyczny, ostry smak tej rośliny. Cechuje się on silnymi właściwościami przeciwzapalnymi, które umożliwiają leczenie niektórych chorób, takich jak zapalenie stawów i ich choroba zwyrodnieniowa.

Imbir zawiera także witaminę C, witaminy z grupy B i pierwiastki śladowej, takie jak wapń, chrom, aluminium i fosfor. Należy również podkreślić, że korzeń tej rośliny zawiera kwas linolowy, aminokwasy, takie jak niacyna i tryptofan oraz enzymy, takich jak proteaza i zingibain.

Zalety naparów z imbiru

Napar z imbiru jest napojem o wielu korzystnych dla Twojego zdrowia właściwościach. Skupia on wszystkie składniki odżywcze występujące w korzeniu tej rośliny, jak również w cytrynie i w miodzie.

Jako, że gotowy napar wykazuje bardzo silne działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i uspokajające, zalecamy stosowanie go na potrzeby łagodzenia bólów głowy, migreny i wszelkiego rodzaju napięcia nerwowego wywołanego sytuacjami stresowymi.

Udowodniono także, że imbir jest w stanie skutecznie blokować działanie prostaglandyn. Są to związki chemiczne będące pośrednią przyczyną migren, ponieważ przyczyniają się do rozwoju stanu zapalnego naczyń krwionośnych w mózgu.

Migrena

Napar z imbiru jest również doskonałą kuracją dla układu pokarmowego. Doskonale nadaje się do zwalczania typowo spotykanych problemów żołądkowo-jelitowych, takich jak wzdęcia, bóle brzucha i niestrawność.

Jego aktywne składniki stymulują przepływ krwi i zapobiegają powstawaniu żylaków i żyły pajączkowatych. Jest to jeden z najlepszych naturalnych środków przeciwko bólom stawów i mięśni, jako że zawarty w nim gingerol zmniejsza stan zapalny i przynosi poczucie ulgi.

W rzeczy samej codzienne spożywanie niewielkiej ilości tej rośliny pozwala skutecznie zredukować objawy dolegliwości związanych z reumatoidalnym zapaleniem stawów, zapaleniem kości i innych przewlekłych stanów zapalnych układu naczyniowo-ruchowego.

A ponieważ imbir sam w sobie jest produktem o niskiej kaloryczności, to stanowi także zalecane, bardzo zdrowe rozwiązanie na potrzeby przyspieszenia metabolizmu i łatwiejszego przechodzenia przez skomplikowany proces pozbywania się nadmiaru kilogramów.

Jak przygotować napar z imbiru?

Przygotowanie naparu na bazie imbiru nie jest niczym szczególnie trudnym, ani nie wymaga także wyjątkowych zdolności. Nie są do tego także potrzebne drogie składniki, ani nic, co mogłoby być trudne do znalezienia. Wszystkie niezbędne do przyrządzenia tego naparu produkty można dostać w przeciętnym sklepie.

Imbir cytryna i miód

Ale po zastosowaniu się do poniższej receptury uzyskasz doskonale nawadniający napój o właściwościach przeciwzapalnych. W dodatku idealnie sprawdza się na potrzeby łagodzenia bólu różnego rodzaju, jaki zazwyczaj pojawiają się w ciągu dnia.

Składniki

  • 5 łyżek stołowych świeżego imbiru (50 g)
  • 3 szklanki wody (750 ml)
  • Sok z 1/2 cytryny
  • 2 łyżki stołowe miodu naturalnego (50 g)

Sposób przygotowania opisywanego naparu

  • Weź świeży imbir i umyć dokładnie cały korzeń. Następnie zetrzyj go na tarce do żywności.
  • Postaw wodę na kuchence i doprowadź ją do wrzenia. Po zagotowaniu dodaj do niej imbir.
  • Pozostaw naczynie na małym ogniu przez dwie minuty, a następnie zdejmij i odstaw na bok do ostygnięcia.
  • Teraz wyciśnij do naparu połówkę cytryny, a następnie dodaj miód.
  • Możesz pić tak przyrządzony napar na ciepło, albo wstawić go do lodówki i spożywać w postaci zimnego, odświeżającego napoju.
  • Pij dwie lub trzy szklanki tego naparu każdego dnia.

Przeciwwskazania

Pomimo tego, że napar z imbiru ma naprawdę wiele cennych z punktu widzenia zdrowia zalet, warto również dodać, że istnieją pewne przypadki, w których nie zalecamy jego stosowania.

Na przykład: nie należy pić tego naparu, jeśli cierpisz na chorobę wrzodową dwunastnicy, jelita grubego lub chorobę Leśniowskiego-Crohna. Jeśli odczuwasz z ich powodu różne dolegliwości, imbir może przyczynić się do ich wyraźnego nasilenia.

Wrzody żołądka

Nie jest również dobrym pomysłem picie naparu z imbiru w okresie ciąży, ponieważ niektóre z zawartych w nim związków chemicznych mogą kolidować z tworzeniem systemu hormonalnego płodu.

Jeśli używasz tego napoju w celu złagodzenia nachodzących Cię mdłości, gorąco zalecamy jak najszybszy kontakt z lekarzem, w celu zasięgnięcia opinii specjalisty.

Powinieneś także przed rozpoczęciem picia naparu z imbiru skonsultować się z lekarzem, jeśli zażywasz leki na cukrzycę lub dotyczące jakiejkolwiek choroby układu krążenia.

Wiele substancji czynnych, z jakich znany jest imbir jest w stanie wpływać na działanie tego rodzaju leków, dlatego też warto jest w takim przypadku poznać zdanie lekarza.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cañigueral, S. (2016). Jengibre. OFFARM. https://doi.org/DOI 10.2320/jinstmet.71.570.
  • Vásquez, O., Alva, A., & Marreros, J. (2001). Extracción y caracterización del aceite esencial de jengibre. Zengiber Officinali. https://doi.org/10.1016/S1474-4422(11)70152-1.
  • Tello, M. (2014). Estudio de las aplicaciones terapéuticas Del jengibre. Botanic.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.