Czysta i zdezynfekowana sypialnia!

Oprócz regularnej zmiany pościeli i wietrzenia materaca, równie ważne jest zachowanie czystości reszty sypialni, aby nagromadzony kurz nie wpływał negatywnie na nasze zdrowie.
Czysta i zdezynfekowana sypialnia!

Napisany przez Katherine Flórez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Chociaż nie jesteśmy w stanie zauważyć tego gołym okiem, nasza sypialnia codziennie jest celem ataku cząsteczek kurzu, roztoczy i innych cząstek alergennych, które negatywnie wpływają na jakość snu: utrudniają zasypianie albo sprawiają, że często budzimy się w nocy.

Nic dziwnego, że kiedy roztocza i alergeny zaatakują miejsce naszego nocnego odpoczynku i nie zadbamy o to, by nasza sypialnia była czysta, nie jesteśmy w stanie spać spokojnie – zaczyna męczyć nas katar alergiczny, suchość w gardle, podrażnienie oczu, itp.

Jeśli dołączymy do tego ciepło i dużą wilgotność, jakie wydzielamy podczas snu, możemy być pewni, że nasza sypialnia to idealne środowisko do rozmnażania się bakterii i mikroorganizmów.

Sypialnia – jak ją zdezynfekować?

Nie pozwól, by w najbardziej intymnym pomieszczeniu Twojego mieszkania, jakim jest sypialnia, masowo rozmnażały się roztocza i bakterie. Dziś podpowiadamy Ci, jak prawidłowo czyścić i dezynfekować sypialnię, tak abyś mogła spać zdrowo i spokojnie.

Utrzymuj łóżko w czystości

Większość z nas regularnie zmienia pościel na czystą oraz pierze narzuty, warto jednak wiedzieć, że to nie wystarczy, aby nasza sypialnia była wolna od roztoczy i bakterii.

Częsta zmiana pościeli

Koniecznie należy prać często koce, kołdry czy poszewkę na materac, ponieważ tam również gromadzą się cząsteczki kurzu i roztocza.

Sypialnia: codziennie ją sprzątaj

Często ze względu na brak czasu nie poświęcamy wystarczającej uwagi na kwestie zachowania czystości w pomieszczeniu, w którym śpimy. Warto jednak to zmienić i poświęcić codziennie kilka minut na niewielkie porządki, by nasza sypialnia zawsze była przyjaznym miejscem do regenerującego odpoczynku.

Wytrzep kołdrę, zmyj podłogę, wyczyść okna, odkurz dywan… Te czynności w znacznym stopniu usuwają alergeny, które dostają się każdego dnia do naszej sypialni.

Zobacz także: Jak uprościć sobie sprzątanie? 8 porad

Dezynfekuj materac

Jednym z najbardziej zanieczyszczonych elementów sypialni jest materac ma on tendencję do pochłaniania wydzielanego podczas snu potu, a także zbiera się w nim sporo kurzu i innych szkodliwych cząsteczek.

Czyszczenie materaca

Jak skutecznie zdezynfekować materac i wyeliminować z niego roztocza i bakterie? To nic trudnego – wystarczy przygotować prosty domowej roboty środek na bazie sody oczyszczonej i olejków eterycznych.

Składniki

  • ½ szklanki sody oczyszczonej (125 g)
  • 10 kropli olejku eukaliptusowego, miętowego lub z drzewa herbacianego

Jak stosować środek?

  • Zmieszaj sodę oczyszczoną z wybranym przez siebie olejkiem, a następnie rozsyp proszek po całym materacu.
  • Pozostaw na godzinę, a następnie dokładnie odkurz materac i pościel łóżko.

Sypialnia: często pierz firanki i zasłony

Firanki i zasłony oprócz tego, że dodają wnętrzom ciepła i elegancji, mają też praktyczny aspekt, czyli zasłanianie okna. Wielką wadą wszelkiego rodzaju firanek i zasłon jest to, że pochłaniają one dużo kurzu i zwykle nie zwracamy na nie większej uwagi podczas codziennych porządków.

Firanki i zasłony należy prać przynajmniej dwa razy w miesiącu. Warto zatem wybierać raczej te z jedwabiu, gdyż utrzymanie ich w czystości jest znacznie łatwiejsze.

Jeśli zamiast firanek masz w sypialni żaluzje, powinnaś je czyścić z jeszcze większą częstotliwością, używając do tego odpowiedniego środka dezynfekującego.

Zadbaj o czystość poduszek

Z poduszkami jest podobnie jak z materacem – spoczywa na nich głowa, a więc wchłaniają one wydzielany podczas snu pot, martwię komórki skóry i inne alergeny, które z łatwością się rozmnażają.

Czysta poduszka to komfortowa sypialnia

Zaleca się pranie poduszek przynajmniej dwa razy w roku oraz zmianę poszewek co 15 dni. Wystarczy zerknąć na etykietę, by dowiedzieć się, czy dana poduszka może być prana w pralce, czy też wymaga specjalistycznego prania.

Sypialnia: oczyszczaj powietrze roślinami

Rośliny pokojowe nie tylko wprowadzają stan harmonii i dobrego samopoczucia, ale również naturalnie oczyszczają powietrze. Małe rośliny, których wzrost jest niewielki, doskonale nadają się do dekoracji sypialni. Zalecamy wszelkiego rodzaju kaktusy czy aloes.

Trzymaj zwierzęta domowe z dala od sypialni

Sierść zwierząt u wielu osób wywołuje reakcje alergiczne – uwalnia ona pewien rodzaj łupieżu, który nie jest dobrze przez nas tolerowany. Ponadto obecność zwierzaków jest synonimem większej obecności roztoczy i rozmaitych pasożytów, które mogą być dla nas szkodliwe.

Pies w łóżku

Sypialnia niech będzie miejscem wypoczynku wyłącznie dla ciebie, nie pozwól, by wchodziły do niej zwierzęta. Chodzi o to, abyś czuła się w tym najbardziej intymnym miejscu domu wspaniale. Często sprzątaj, stosując naturalne produkty.

Wcale nie musisz biegać cały dzień ze szmatką – wystarczy kilka minut, a zagwarantujesz sobie idealny i relaksujący nocny odpoczynek, a Twoja sypialnia będzie idealnym miejscem do regeneracji zmęczonego po całym dniu organizmu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Salo, P. M., Cohn, R. D., & Zeldin, D. C. (2018). Bedroom Allergen Exposure Beyond House Dust Mites. Current Allergy and Asthma Reports. https://doi.org/10.1007/s11882-018-0805-7

  • Ridout, S., Twiselton, R., Matthews, S., Stevens, M., Matthews, L., Arshad, S. H., & Hide, D. W. (1993). Acarosan and the Acarex test in the control of house dust mite allergens in the home. Br J Clin Pract.

  • Carswell, F., Birmingham, K., Oliver, J., Crewes, A., & Weeks, J. (1996). The respiratory effects of reduction of mite allergen in the bedrooms of asthmatic children – A double-blind controlled trial. Clinical and Experimental Allergy. https://doi.org/10.1111/j.1365-2222.1996.tb00554.x


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.