Codzienny prysznic - Wskazany czy nie?

Codzienny prysznic - Wskazany czy nie?

Ostatnia aktualizacja: 23 marca, 2019

Czy codzienny prysznic może zaszkodzić naszemu zdrowiu? W poniższym artykule wyjaśniamy, jak jest naprawdę. Ponadto, przedstawiamy kilka wskazówek na to, jak odpowiednio należy dbać o higienę osobistą biorąc codzienny prysznic lub kąpiel. Jak doskonale wiemy, każdy nałóg czy przyzwyczajenie – bez względu na to, jak zdrowe jest – w nadmiarze może zaszkodzić naszemu organizmowi. Jako osoby rozsądne powinniśmy o tym pamiętać!

Miejmy na względzie fakt, że zabiegi higieniczne należy przeprowadzać w odpowiedni sposób i zawsze starać się zachować doskonałą równowagę, by nie ucierpiało na tym nasze ciało. Skóra to bardzo ważny element naszego organizmu, a wręcz jest ona największym jego narządem i zarazem najbardziej narażonym na ataki bakterii.

Mamy w zwyczaju brać prysznic nawet kilka razy dziennie, z rozmaitych powodów: w celu ochłodzenia się w upalne dni, po wysiłku fizycznym, czy też bierzemy kąpiel dla odprężenia po ciężkim dniu. Zachowajmy jednak ostrożność, ponieważ – jak już mówiliśmy – nadmiar może zaszkodzić.

Codzienny prysznic: nadmiar może zaszkodzić

Składniki kosmetyków, których używamy do mycia ciała

Ponieważ większość kosmetyków, których używany do codziennej pielęgnacji ciała, zawiera sporo substancji chemicznych (parabeny,ksenoestrogeny), a także pochodne ropy naftowej, które oczywiście niekorzystnie wpływają na nasze samopoczucie i często są uważane za substancje rakotwórcze.

Pod prysznicem

Innym problemem jest to, że woda w niektórych częściach świata jest manipulowania do tego stopnia, że zawiera nadmierne ilości fluoru, który – stosowany przez dłuższy czas na skórze – może jej zaszkodzić.

Skóra jest rozległym i złożonym narządem – dbajmy o nią!

Jak wspomnieliśmy na początku, skóra jest największym narządem naszego organizmu, dlatego też powinniśmy nauczyć się dbać o nią jak najlepiej. Skóra zawiera olejki oraz naturalne substancje, które mogą zostać poważnie naruszone, jeśli przesadzimy z codziennymi kąpielami.

Unikajmy więc, zbyt częstego mycia w ciągu dnia i pomóżmy skórze zachować jej naturalne komponenty, takie jak na przykład flora bakteryjna, która jest jednym z głównych i najważniejszych elementów skóry, chroniącym nas przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Wskazówki dotyczące prawidłowej higieny pod prysznicem

Reasumując, codzienny prysznic nie szkodzi naszemu zdrowiu, tak jak kilka kąpieli dziennie oraz stosowanie do mycia ciała produktów zawierających ogromne ilości składników chemicznych. Poniżej przedstawiamy kilka porad na to, jak prawidłowo myć ciało.

Prysznic
  • Nie używaj gorącej wody. Generalnie uwielbiamy gorące kąpiele i prysznice. Jednak, bez względu na powód tego przyzwyczajenia, pamiętajmy, że długotrwałe działanie gorącej wody na skórę, przyczynia się do problemów skórnych. Jeśli już koniecznie musisz się kąpać w ciepłej wodzie, staraj się, by kąpiel była krótka, a temperatura wody umiarkowana.
  • Używaj łagodnych mydeł na bazie naturalnych składników. Unikaj perfumowanych mydeł i żeli, które zmywają naturalne olejki ze skóry, co powoduje jej wysuszenie i łuszczenie.
  • Maseczkę na twarz, nakładaj przed kąpielą, a nie po niej. W ten sposób unikniesz wchłaniania substancji chemicznych, które mogą powodować podrażnienie skóry.
  • Po zastosowaniu produktów kosmetycznych (szampon, mydło etc.), należy ciało dokładnie spłukać wodą, tak by nie pozostawić żadnych resztek, które mogą powodować nadmierne wysuszenie skóry.

Nie zaleca się szybkiego i mocnego wycierania się ręcznikiem, ponieważ sprawia to, że skóra staje się szorstka i wysuszona. Należy delikatnie wycierać skórę ręcznikiem, a nawet wręcz poklepywać ją. Nie zapomnij również o balsamie, aby skóra pozostała odpowiednio nawilżona.

Jaka temperatura wody jest najlepsza do kąpieli?

Na zakończenie naszego artykułu radzimy, jaka temperatura wody jest najlepsza do kąpieli. Jest to niezwykle ważny czynnik dla odpowiedniej pielęgnacji naszej skóry.

Jeśli bierzemy chłodny prysznic, zalecana temperatura wody to 24°C – uzyskamy wówczas efekt ujędrnienia skóry. Stosunkowo ciepły prysznic osiągniemy przy wodzie o temperaturze 30°C – będzie on rzeczywiście odprężający.

Wbrew pozorom, prysznic gorącą wodą (40 °C), również może okazać się odświeżający. Wynika to z tego, że w wysokiej temperaturze nasze ciało uwalnia własne ciepło, stwarzając tym samym wrażenie świeżości. Mimo wszystko, w trosce o zdrowie skóry nie zaleca się gorących kąpieli.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Obłąk, E., & Gamian, A. (2010). Biologiczna aktywność czwartorzędowych soli amoniowych ( CSA )* The biological activity of quaternary ammonium salts ( QASs ). Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej.
  • Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej (Polska Akademia Nauk), M., Izdebska, M., Grzanka, A., Żuryń, A., & Grzanka, D. (2005). Postȩpy higieny i medycyny doświadczalnej. Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.