Bolące stawy — jak im zaradzić w naturalny sposób?

Kurkuma ma tak samo świetne właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe jak ibuprofen, dlatego jest bardzo zdrowym wyborem, aby złagodzić ból stawów, zawsze gdy chcemy zrezygnować z leków.
Bolące stawy — jak im zaradzić w naturalny sposób?

Ostatnia aktualizacja: 25 października, 2015

Zapalenia stawu kolanowego lub przeciągające się w czasie bóle, które dotykają stawy palców, dłoni i stóp są bardzo dokuczliwe i skutecznie utrudniają życie. Najczęściej ukojenie poszukiwane jest w środkach przeciwbólowych i przeciwzapalnych.

Dziś dowiesz się, że istnieje kilka naturalnych produktów, które charakteryzują się działaniem przeciwzapalnym i mogą okazać się skuteczne, gdy nasze stawy dają o sobie znać. Oczywiście zawsze w pierwszej kolejności należy kierować się zaleceniami lekarza specjalisty i stosować zapisane przez niego środki.

Jednak jeżeli jesteś w domu i poczujesz, że musisz zażyć Ibumprom lub inny środek przeciwbólowy przedtem zapoznaj się z kilkoma naturalnymi produktami, które przyniosą Ci ukojenie.

Naturalne sposoby na bolące stawy

1. Rozmaryn

Rozmaryn

Rozmaryn jest leczniczym ziołem bardzo często stosowanym w diecie śródziemnomorskiej. Nadaje potrawą aromatyczny, charakterystyczny smak, a także dodawany jest do wielu środków używanych w gospodarstwie domowym.

Może o tym nie wiedziałeś, ale jest w stanie łagodzić wszelkiego rodzaju ból z taką samą skutecznością jak leki przeciwbólowe!

Tę właściwość zawdzięcza kwasowi ursolowemu, który w nim znajdziemy. Kwas ten świetnie radzi sobie z zapaleniami, które dotykają chrząstki i stawy, nie powodując przy tym żadnych skutków ubocznych. Warto zatem wypróbować rozmaryn i wykorzystać jego lecznicze właściwości.

Składniki:

  • 200g rozmarynu
  • 2 szklanki wody (400ml)

Sposób przygotowania i zastosowanie:

Sekret jest bardzo prosty, wystarczy przygotować napar! Do gotującej się wody należy dodać gałązki rozmarynu i pozostawić do gotowania przez 20 minut, aby jego właściwości znalazły się w wodzie. Po upływie zalecanego czasu pozostawić do ostygnięcia. Można pić dwie szklanki naparu dziennie.

2. Skrzyp polny

Skrzyp polny

Skrzyp polny z łatwością kupisz w aptekach lub sklepach ze zdrową żywnością. Roślina ta oprócz swoich silnych właściwości przeciwzapalnych, które pomogą na bolące stawy, oferuje liczne witaminy i minerały.

Jak go spożywać? Pij napar ze skrzypu dwa razy dziennie, a na pewno w krótkim czasie zauważysz poprawę!

3. Kurkuma

Kurkuma

O kurkumie na pewno nie jeden raz już czytałaś na naszym portalu. Jest to przyprawa pochodząca z Azji i znana jest z nadawania apetycznego, intensywnego koloru potrawą. Jednak oprócz tego sławi się swoimi leczniczymi właściwościami i korzystnym wpływem między innymi na stawy.

Nie wahaj się spróbować jej, zanim sięgniesz po środek przeciwbólowy!

Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym, przeciwutleniającym i zdolnością do łagodzenia bólu skutecznie zwalcza powstałe w tkankach stany zapalne i zakażenia. Aby jak najlepiej ją wykorzystać, zaleca się przygotować napar.

Składniki:

  • łyżka kurkumy (20g)
  • 3 szklanki wody (750ml)
  • 3 łyżki miodu (60g)

Sposób przygotowania i zastosowanie:

Na początek należy podgrzać wodę. W momencie, gdy zacznie się gotować, dodać łyżkę kurkumy. Woda natychmiast zmieni swój kolor na żółty. Kontynuować gotowanie maksymalnie przez 10 minut, a następnie pozostawić do ostudzenia.

Jaki jest następny krok? Przeleć napar przez sitko i dodać trzy łyżki miodu. W wypadku bolących stawów zaleca się picie naparu regularnie przez cały dzień.

4. Imbir

Imbir

Na pewno wszyscy spodziewali się znaleźć imbir na tej liście. Ten cudowny korzeń jest najprawdopodobniej jednym z najlepszych naturalnych produktów uśmierzających ból w stanach zapalnych i doskonale nadaje się do łagodzenia bólu stawów.

W dni, kiedy stawy szczególnie Ci dokuczają i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, przygotuj napar z imbiru!

Składniki:

  • 200g startego imbiru
  • dwie szklanki wody (400ml)
  • dwie łyżki miodu

Sposób przygotowania i zastosowanie:

Podobnie jak w poprzednich przepisach należy przygotować wodę do zagotowania. Następnie dodać do niej starty imbir i gotować przez 20 minut. Po upływie tego czasu pozostawić na 10 minut, a następnie wymieszać.

Kolejnym krokiem jest dodanie dwóch łyżek miodu. Miód we wszystkich przepisach również jest bardzo ważny. Dzięki swoim naturalnym właściwościom leczniczym także bardzo skutecznie przyczynia się do zwalczania wszelkiego rodzaju bólów.

Pamiętaj, aby napar przyjmować przynajmniej dwa razy dziennie.

5. Siemie lniane

Siemie lniane

Siemię lniane z łatwością znajdziesz w sklepach ze zdrową żywnością. Nie jest drogie i na pewno pomoże na Twoje bolące stawy. Wiesz, dlaczego szczególnie na tę część ciała działa kojąco?

  • jest naturalnym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3. W rezultacie wzmocni układ immunologiczny i pomoże w usprawnieniu zwalczania stanów zapalnych dotykających stawy.
  • Przyjmując kwasy tłuszczowe omega-3 warto pamiętać, aby były one pochodzenia roślinnego, ponieważ te, które są pochodzenia zwierzęcego, wywołają odwrotny skutek, czyli zapalenie.
  • Jak przyjmować siemię lniane? Dziennie zalecana dawka to dwie łyżki (40g). Możesz przyjmować je bezpośrednio lub dodać do sałatek, ale nigdy ich nie gotuj, bo duża część kwasów zostanie utracona i trawienie ich będzie utrudnione.
  • Pamiętaj, przyjmuj je w pierwotnej formie każdego dnia jak witaminy. Z czasem stanie się to Twoim nawykiem, który jednocześnie korzystnie wpłynie na Twoje stawy!

Zawsze lepiej jest wypróbowanie tych naturalnych środków, zanim sięgniesz po Ibuprom lub inny środek przeciwbólowy. Jednak pamiętaj, że najważniejsze jest słuchać i stosować zalecenia lekarza specjalisty!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Daily, J. W., Yang, M., & Park, S. (2016). Efficacy of Turmeric Extracts and Curcumin for Alleviating the Symptoms of Joint Arthritis: A Systematic Review and Meta-Analysis of Randomized Clinical Trials. Journal of Medicinal Food. https://doi.org/10.1089/jmf.2016.3705

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.