Artretyzm - 7 niezbędnych zasad

Przede wszystkim pamiętaj o tym, żeby myśleć pozytywnie, ponieważ przygnębienie i rozdrażnienie mogą tylko pogorszyć stan choroby.
Artretyzm - 7 niezbędnych zasad
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Artretyzm jest chorobą przewlekłą, która powoduje stany zapalne w stawach, będące źródłem bólu. Symptomy mogą się nasilać wraz z upływem czasu, co może uniemożliwiać wykonywanie codziennych czynności i, tym samym, wpływać na komfort życia.

Osoby chore na artretyzm bardzo często się załamują, nie będąc w stanie poradzić sobie z bolesnymi, trudnymi do przezwyciężenia objawami.

Artretyzm 7 niezbędnych zasad

Na szczęście, dzięki zaawansowanej medycynie i badaniom, istnieją terapie, które są ogromnym wsparciem dla pacjentów. Najważniejsze, żeby myśleć pozytywnie i się nie poddawać.

W większości przypadków artretyzm nie może być całkowicie wyleczony. Warto jednak wziąć pod uwagę pewne zasady, dzięki którym można złagodzić objawy i prowadzić normalny tryb życia. Dzisiaj sobie o tych zasadach powiemy.

1. Artretyzm – konieczność szybkiej diagnozy

Jak tylko pojawią się pierwsze symptomy, koniecznie trzeba zgłosić się do lekarza. To on postawi odpowiednią diagnozę i przepisze terapię.

Lekarz badający dłonie

Dnę moczanową należy leczyć jak najszybciej, bo właśnie w jego pierwszym stadium można najskuteczniej kontrolować symptomy i zapobiec poważniejszym konsekwencjom.

2. Doinformować się

Brak informacji na temat tej przypadłości jest największym wrogiem osoby chorej. Ponadto najprawdopodobniej przerazisz się tym wszystkim co się o tej dolegliwości mówi i pisze. Lęk ten zwalczysz zasięgając informacji. Istnieje wiele sposobów leczenia (również alternatywnych), które pomogą Ci zwalczyć objawy i zahamować postęp choroby.

3. Zmienić nawyki żywieniowe

Kwestia odżywiania się w przypadku osób chorych na dnę moczanową jest niezwykle istotna. Niektórzy eksperci przekonują, że to właśnie nasza dieta odgrywa największą rolę w kontrolowaniu symptomów tej dolegliwości.

Dieta śródziemnomorska

Istnieją badania, które dowodzą, że niewłaściwa flora bakteryjna lub nieodpowiednie pH organizmu wpływają negatywnie na stan naszych stawów. Dlatego też nie można zapomnieć o owocach, warzywach i produktach bogatych w naturalne antybiotyki.

4. Unikać produktów pochodzenia zwierzęcego

W wielu przypadkach bardzo ciężko jest stwierdzić, które produkty wpływają na stany zapalne. Ponadto wiadomo jednak, że te pochodzenia zwierzęcego –  a zwłaszcza mięso – oddziałują negatywnie na pacjentów chorych na dnę moczanową, powodując problemy jelitowe.

5. Niskokaloryczna dieta

Dieta z ograniczeniem kalorii, która zawiera produkty żywnościowe, takie jak zboża oraz owoce i warzywa, pomaga poprawić florę jelitową i zredukować symptomy artretyzmu.

Do najbardziej polecanych produktów należą:

  • Gryka
  • Komosa ryżowa
  • Szarłat
  • Ryż razowy
  • Słodkie ziemniaki
  • Soczewica
  • Kapusta włoska
  • Kapusta i brokuły
  • Szpinak

6. Zaakceptować chorobę

Jeżeli uważasz, że skoro zdiagnozowano u Ciebie artretyzm, wszystko jest już stracone, to weź pod uwagę, że tylko pogłębiasz problem. Nieodpowiednie podejście powoduje nie tylko problemy emocjonalne, ale też fizyczne: bóle się nasilają, a leki nie działają skutecznie.

Artretyzm w dłoniach

Zaakceptowanie choroby poprawi komfort Twojego życia i dostarczy Ci sił potrzebnych do walki z nią. 

7. Cierpliwość

Artretyzm objawia się w sposób bardzo nieregularny: dzisiaj możesz czuć się doskonale, a jutro nie móc wstać z łóżka.

Ponadto bóle, zmęczenie i niemożność wykonywania podstawowych czynności wpływa na samopoczucie i wywołuje frustracje. Naucz się cierpliwości. Będzie Twoim najlepszym sprzymierzeńcem w walce z chorobą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Turrión Nieves, A., Martín Holguera, R., Pérez Gómez, A., & Álvarez de Mon-Soto, M. (2017). Artritis reumatoide. Medicine (Spain). https://doi.org/10.1016/j.med.2017.02.010
  • García-Sevillano, L. (2014). Avances en artritis reumatoide. Anales de La Real Academia Nacional de Farmacia.
  • Quesada, S. (2010). Artritis Reumatoide Y Su Tratamiento. Instiituto de Informacion de Medicamentos.
  • Nacional, I. (2014). ¿ Qué es la artritis reumatoide ? ¿Qué Es La Artritis Reumatoide?

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.